Pszenica na giełdach tanieje, w kraju drożeją zboża paszowe
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pszenica na giełdach tanieje, w kraju drożeją zboża paszowe

04.12.2020autor: dr Juliusz Urban

Ten tydzień przynosi spadki notowań pszenicy na giełdach, spadają także ceny w portach. Jednak kończące się żniwa kukurydziane powodują zwrot zainteresowania paszowców w kierunku innych zbóż i te zaczynają drożeć.

Pszenica w notowaniach marcowych, bo na gotówkowe kontrakty grudniowe już nikt nie zwraca uwagi, w tym tygodniu na Matifie potaniała o 7 euro/t. W czwartek  była kontynuacja spadkowej tendencji i cena wynosi 203,25 euro/t.
Kurs naszej waluty, która na początku tygodnia się umacniała, obecnie zaczyna spadać i znowu waha się pomiędzy 4,46–4,47 zł/euro. 
W ślad za obniżkami na giełdach, tanieje pszenica w portach. Zainteresowanie eksporterów jest tylko pszenicą o zawartości białka powyżej 12,5% i jest ona wyceniana na bieżące dostawy po 885–890 zł/t. 

 

Zatrzymały się podwyżki w krajowym skupie, a pszenica konsumpcyjna nieznacznie tanieje, tylko u tych bardziej związanych z eksportem handlowców. Inni ustabilizowali swoje ceny, a niektórzy je nawet podnieśli. Średnia cena wyliczona ze wszystkich punktów skupów w dalszym ciągu wynosi prawie 820 zł/t. Pszenica o parametrach konsumpcyjnych najczęściej jest skupowana po 800–850 zł/t.


Natomiast pszenica paszowa nieznacznie podrożała. Jest to efekt kończących się żniw kukurydzianych i ponownie uruchamianego skupu w firmach dotychczas zajmujących się przez chwilę tylko suszeniem kukurydzy. Ci skupujący wracają teraz na rynek podnosząc ceny. Tegoroczne parametry ziarna są niezłe i typowej pszenicy paszowej jest coraz mniej. Dlatego średnia cena „paszówki” zaczyna zbliżać się do „konsumpcji”, różnica wynosi średnio już tylko 40 z/t. Pszenica paszowa na punktach skupu jest najczęściej kupowana po 770–800 zł/t.

 
Podobnie zachowuje się pszenżyto. Jako tańsza alternatywa dla pszenicy drożeje o kilka złotych na tonie. Obecnie za pszenżyto kupujący proponują najczęściej 650–690 zł/t. W portach pszenżyto jest w tym tygodniu tańsze i kosztuje 745–760 zł/t. 

 

Zahamowały się wzrosty cen na życie. W tym tygodniu, w kraju dalej jest wyceniane po 520–590 zł/t, ale w portach, na eksport jest taniej, obowiązują ceny 630–640 zł/t. 

r e k l a m a
Za to drożeje znowu jęczmień. Co prawda podwyżki nie są duże, ale jęczmień wyraźnie wpisuje się w tygodniowy scenariusz, że wraz z kończącymi się żniwami kukurydzy zaczynają drożeć inne zboża paszowe. Jęczmień jest skupowany najczęściej w cenach 620–670 zł/t. Handlowcy są jednak zgodni, że nadchodzi czas na wyraźne podwyżki cen jęczmienia i możemy się ich spodziewać już w najbliższym czasie.

Kończą się już żniwa kukurydziane. W większości regionów firmy informują o ostatnich spływających dostawach kukurydzy mokrej. Inni mówią, że w następnym tygodniu planują zakończenie sezonu suszenia kukurydzy. Tym samym coraz mniej jest cenników na mokre ziarno. Jednak kupujący, na końcówce ceny jeszcze troszkę podnieśli. W tym tygodniu średnia cena kukurydzy mokrej wynosi 473 zł/t, a krajowe skupy najczęściej proponują 460–510 zł/t, dla 30% wilgotności. Stanęła z cenami kukurydza sucha. Choć pojawia się coraz więcej cenników, to jednak ceny są bardzo niewyrównane. Są propozycje po 660–680 zł/t i 770–790 zł/t, ale najczęściej jest kupowana po 700–750 zł/t. W portach ceny spadły o 15 zł/t i wynoszą 820–830 zł/t. 


Tutaj zobaczysz ceny skupu zbóż w całym kraju!

Juliusz Urban  fot. Sierszeńska

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Pszenica straszy spadkami cen, a rynek na to: niemożliwe

Choć pszenica w ciągu dwóch tygodni potaniała na giełdach prawie o 8 euro, to poza cenami w portach, na krajowym rynku zbożowym nie widać paniki. Chcąc kupić dalej trzeba dobrze zapłacić, inaczej w okresie przedświątecznym do skupu nikt nie przyjedzie.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

W rzepaku ceny ostro w dół, to znów mocno w górę

Spore huśtawki na rzepakowych giełdach nie robią wrażenia na sprzedających, którzy nawet nie myślą, by wysprzedawać swoje z trudem zgromadzone zapasy.

czytaj więcej
Raporty IGC

Raport IGC: Rekordowe zbiory, a światowe zapasy zbóż i soi spadają

Globalne zapasy zbóż kurczą się głownie za sprawą zdecydowanych korekt na kukurydzy. Światowe zapasy soi to jedynie 45 mln ton!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)