Leniwy początek roku w handlu zbożami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Leniwy początek roku w handlu zbożami

10.01.2020autor: dr Juliusz Urban

Handel zbożami na początku nowego roku budzi się wolno do życia. Na giełdach po świątecznej przerwie, ceny pszenicy wzrosły w reakcji na ciągle ograniczoną sprzedaż ziarna oraz wzrost popytu na pszenicę. 

Kolejny przetarg na zakup 300 tys. ton ogłosił Egipt. Licząc na poziomy cenowe jeszcze z połowy grudnia, gdy rosyjska  pszenica była sprzedawana po 220-221 dolarów/t na bazie FOB w portach Morza Czarnego. W podobnych cenach kupowana była pszenica ukraińska, której eksport w pierwszej połowie sezonu 2019/20 wyniósł ponad 14,5 mln ton. Obecnie obowiązujące ceny są jednak o 11-13 dolarów wyższe i przetarg rozstrzygnięto na poziomach 231-233 dolary za tonę na FOB-ie.

Na giełdzie Matif na wczorajszej sesji (9.01.2020) cena pszenicy w kontrakcie marcowym wzrosła o 1,75 euro wyniosła 191,75 euro/t, i jest to najwyższy poziom od ośmiu miesięcy.

W Polsce pomimo dość silnej złotówki ceny pszenicy w portach wzrastają do 785–795 zł/t z dostawami na styczeń/luty.

W większości punktów skupu ceny są niezmienne w stosunku do okresu między świętami, a Sylwestrem. Tylko aktywniejsze firmy handlowe, mając do zrealizowania kontrakty na eksport kupują pszenicę i żyto pod załadunki statków. Polski eksport za pośrednictwem portów w pierwszej połowie sezonu 2019/20 wyniósł jak prognozowaliśmy ponad milion ton (1,02 mln ton).

Na krajowym rynku jest dość spokojnie, choć ceny portowe, szczególnie na północy powodują podwyższanie cen zakupu w firmach skupowych. Średnia cena pszenicy zaczyna dochodzić do granicy 700 zł/t, na północy płaci się często drożej, gdyż skupujący rywalizują o „szybki” towar płacąc niejednokrotnie 735–740 zł/t pszenicy na podwórku. Na południu Polski o takich poziomach można tylko pomarzyć. W głębi kraju pszenica konsumpcyjna kupowana jest najczęściej po 680–720 zł/t.

Natomiast za pszenicę paszową płaci się 640–700 zł/t i coraz więcej mówi się, że towaru jest sporo, a obawy o rozwój ptasiej grypy powodują chwilowy brak decyzji o podwyżkach.

Stanęło w cenach także pszenżyto, na razie niewiele jest aktualnie sygnałów o eksporcie i jest ono kupowane w kraju w cenach 580–610 zł/t.

Jęczmień jakoś nie reaguje negatywnie na sygnały o ASF i jest już kupowany najczęściej w cenach 620–650 zł/t i handlowcy cieszą się z zakupów każdej partii tego poszukiwanego towaru
.

Żyto wraz z początkiem zainteresowania eksportowego delikatnie drożeje. Choć wolumeny eksportu są na razie nieznaczne, to jednak większe zainteresowanie często powoduje 10–20 złotowe podwyżki bardzo niskich wcześniej cen skupu.  Średnia cena w krajowym skupie przekracza 520 zł/t, najczęściej w kraju jest ono kupowane po 520–530 zł/t. Eksporterzy mogą zapłacić zdecydowanie więcej. W portach na eksport jest ono kupowane bowiem po 590–595 zł/t.

Kukurydza
 podrożała o ok. 10 złotych na tonie. Najczęściej jest kupowana w cenach 620–650 zł/t. Chociaż kukurydza najmocniej jest kojarzona z drobiem i u kupujących słychać głosy troski co będzie ze zbytem, gdy ptasia grypa zacznie się rozprzestrzeniać. Miejmy nadzieję, że szybko uda się ograniczyć rozwój tego wirusa do zidentyfikowanych już ognisk.

r e k l a m a
Wszystkie ceny na punktach skupu sprawdzisz tutaj


Sprawdź też aktualne ceny rzepaku!
Juliusz Urban,   Foto. Ignaczewski

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Nowe technologie w służbie roślin

Precyzyjne rozwiązania stosowane w rolnictwie mają ułatwiać nie tylko np. nawożenie czy ochronę roślin. Stosuje się je także w badaniach, z wyników których korzystać mogą hodowcy do tworzenia nowych odmian.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Pszenica chętnie kupowana na świecie

Na światowym rynku stale utrzymuje się zapotrzebowanie kluczowych importerów na pszenicę. Wydaje się, że główni kupujący wciąż uważają, że tegoroczny poziom cenowy może się dłużej nie powtórzyć i chcą odbudować swoje zapasy.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Dwa światy w handlu zbożami

Podczas, gdy w portach jest ożywiony ruch, to w głębi kraju zaczyna dominować przedświąteczna atmosfera.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)