Dwa światy w handlu zbożami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dwa światy w handlu zbożami

20.12.2019autor: dr Juliusz Urban

Podczas, gdy w portach jest ożywiony ruch, to w głębi kraju zaczyna dominować przedświąteczna atmosfera.

Wciąż dochodzą do nas informacje z prognozami na kolejne zbiory w Europie. Na nadchodzące żniwa 2020 r. pszenicy ma być w Europie mniej.

Jak wynika z najnowszych prognoz agencji Strategie Grains
w 2020 r. należy liczyć się z ponad 5 mln spadkiem zbiorów pszenicy. Z powodu długotrwałych deszczy w Wielkiej Brytanii i we Francji w okresie siewów, w kolejnym roku żniwa mają Europie przynieść plon rzędu 140,5 mln ton.

r e k l a m a
Mniejsze zasiewy pszenicy na rok gospodarczy 2020/21 zgłasza także Ukraina, tutaj z kolei rolnikom dała się we znaki sucha aura i w kraju, gdzie 95% upraw dotychczas stanowiła pszenica, w nowym roku ma być jej mniej o 10%. Powierzchnia obsiana pszenicą stanowić ma 5,9 mln ha, ale tylko 50% obecnie jest w stanie dobrym.

Te informacje wspierają rynki, gdyż utrzymuje się zainteresowanie handlem pszenicą na rynkach międzynarodowych.  Matif na wczorajszym zamknięciu (19.12.2019 r.)  wzrósł o 0,75 euro i wynosił 186 euro/tonę.

Dynamiczny eksport polskiej pszenicy i opóźnienia w pojawianiu się awizowanych statków powodują nerwową atmosferę. Jak mówią mi handlowcy z firm eksportowych nie będą oni mieli spokojnych świąt i nie odbiorą zaległych urlopów w okresie świąteczno–noworocznym.  

W listopadzie z Polski wypłynęło 325 tys. ton pszenicy, w grudniu może być to tylko nieznacznie mniej. Ruch w polskich portach na przełomie roku będzie spory i niektóre statki zapewne skończą swoje załadunki już w nowym roku. Ceny pszenicy, w portach wzrastają pod wpływem konieczności szybkich zakupów na statki 770–780 zł/t z dostawami na styczeń. Trochę więcej można dostać za pszenicę dostarczoną w opcji styczeń/luty na wezwanie.

Na krajowym rynku panuje przedświąteczne spowolnienie, jak mówią skupujący: tylko czasem ktoś coś przywiezie. Natomiast bardziej aktywni są handlowcy, mający do zrealizowania kontrakty portowe. Tzw. druga ręka jest też obecnie najlepiej płacącym segmentem skupowym. 
Pszenica konsumpcyjna kupowana jest aktualnie, zależnie od regionu w cenach 670–730 zł/t, najczęściej jednak 680–710 zł/t.

Pszenica paszowa natomiast po 650–700 zł/t.

Pszenżyto dalej nieznacznie podrożało, zaczyna się też większy eksport pszenżyta. Kupowane jest ono w kraju, w cenach 580–610 zł/t, natomiast do portów w cenie 660 zł/t

Jęczmień jest już skupowany w średniej cenie 610 zł/t, ale pojawiają się też wyższe poziomy: 650 zł/t oferowane przez firmy paszowe i bezpośrednio hodowców.

Żyto też zaczyna być towarem eksportowym. Naszym żytem poza Niemcami, zainteresowani są w tym roku także Rosjanie. Cena w portach wynosi 580 zł/t. O 20–30 zł/t mniej płacą firmy eksportowe na ścianie zachodniej.  Średnia cena w krajowym skupie dochodzi do 520 zł/t.  

Kukurydza
 jest już po żniwach, w skupie suche ziarno podrożało znów o kilka złotych na tonie. Najczęściej kukurydza jest kupowana w cenach 610–640 zł/t. Na eksport oferowane ceny 660–665 zł/t nie robią wrażenia na sprzedających, gdyż na podobnych warunkach można sprzedać na północy do firm paszowych i hodowców, a 630 zł/t na podwórku płacą firmy handlowe.

Ceny na wszystkich punktach skupu zobaczysz tutaj

Sprawdź też aktualne ceny rzepaku!
Juliusz Urban   Foto. Czubiński

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Leniwy początek roku w handlu zbożami

Handel zbożami na początku nowego roku budzi się wolno do życia. Na giełdach po świątecznej przerwie, ceny pszenicy wzrosły w reakcji na ciągle ograniczoną sprzedaż ziarna oraz wzrost popytu na pszenicę. 

czytaj więcej
Ceny zbóż

Stabilizacja na rynku zbóż

W bieżącym tygodniu ceny zbóż się ustabilizowały. Na giełdach nieznaczne korekty powodują spokojny obraz rynku.

czytaj więcej
Raporty IGC

Rekordowy handel zbożami (raport IGC)

Najnowszy raport Międzynarodowej Rady Zbożowej wskazuje na kurczenie się zapasów kukurydzy i rekordowe poziomy miedzynarodowego handlu zbożami. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)