Jednak cła na eksport pszenicy z Rosji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jednak cła na eksport pszenicy z Rosji

21.12.2020autor: dr Juliusz Urban

Rosja, poza ograniczeniami eksportowych wynikającymi z kontyngentu na eksport zbóż, dodatkowo wprowadzi także cła na wywóz pszenicy.

O zamiarach wprowadzenia kontyngentu eksportowego na zboża z Rosji, w drugiej połowie sezonu 2020/21 pisaliśmy już wcześniej. Jednak po wnioskach płynących z organizacji przetwórców zbóż i producentów pieczywa, podjęto decyzję o jeszcze większej interwencji na zbożowym rynku.

Od początku sezonu do 26 listopada Rosja wyeksportowała już 19,8 mln ton pszenicy, było to o 10% więcej niż w poprzednim sezonie. Eksport wszystkich zbóż wzrósł aż o 14,1% rok do roku do 23,7 mln ton.  Według prognoz analityków „Rusagrotrans” eksport zboża w grudniu może wynieść 4,4 mln ton, w tym pszenicy 3,75 mln ton (oilworld.ru).

Premier rządu polecił Ministerstwu Rolnictwa Rosji  rozdysponowanie kontyngentu taryfowego na eksport zboża z Federacji Rosyjskiej do 9 lutego 2021 roku. 

Kolejnego dnia, Ministerstwo Rolnictwa ma obowiązek przekazać te dane do Ministerstwa Przemysłu i Handlu, a to z kolei otrzymało polecenie wydawania eksporterom jednorazowych zezwoleń na wywóz, określonych w rozdysponowaniu ilości zbóż.

Decyzja będzie obowiązywać od 15 lutego do 30 czerwca 2021 roku. Kontyngent na eksport pszenicy, żyta, jęczmienia i kukurydzy, ustala się w wysokości 17,5 mln ton. W granicach tego limitu, cła na żyto, jęczmień i kukurydzę będą zerowe, natomiast na eksport pszenicy – wyniosą 25 euro/t. Eksport, w ilościach przekraczających limit będzie objęty cłem w wysokości 50% wartości eksportowanych produktów, jednak nie mniej niż 100 euro za tonę. Wszystkie te ograniczenia mają na celu ustabilizowanie ceny mąki i pieczywa.

Wcześniej zdecydowano już o podwyższeniu do 30%, ale nie mniej niż 165 euro za tonę, cła eksportowego na słonecznik i rzepak. Podobnej wysokości cło Rosja zamierza wprowadzić również na soję. Obecnie na eksport soi obowiązuje taryfa zerowa. Nowa stawka celna na wywóz soi ma obowiązywać od 1 lutego do 30 czerwca 2021 r.

Juliusz Urban   Fot. Czubiński

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Obniżki VAT i zawieszenie ceł przywozowych

Takie działania zmierzające do złagodzenia wpływu drożejących zbóż na międzynarodowych rynkach, na krajowe ceny żywności podejmują różne kraje.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Czy Rosja wprowadzi cła na eksport zbóż?

Rosyjskie stowarzyszenia producentów żywności zwróciły się do premiera rządu Federacji Rosyjskiej o wprowadzenie cła na eksport zbóż.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Ceny zbóż: kukurydza na ukończeniu, ale tempo zbiorów limitują suszarnie

W UE kukurydzy ma być mniej, a jakie są prognozy dla Polski? W wielu rejonach kraju kukurydziane zbiory są na ukończeniu, jednak tam gdzie żniwa są w pełni, w okolicznych punktach skupu tempo dostaw limituje dostęp do suszarni.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)