Informowaliśmy już o tym, że kontyngenty na eksport pszenicy, żyta, jęczmienia i kukurydzy w wysokości 17,5 mln ton ustaliła Rosja. W granicach kontyngentu cła na żyto, jęczmień i kukurydzę będą zerowe, natomiast na eksport pszenicy – wyniosą 25 euro za tonę.
Przyglądnijmy się jakie działania ograniczające wzrost cen żywności podejmują inne kraje.
Egipt zwalnia kluczowe towary rolne z VATJuż w listopadzie 2020 roku egipski rząd zatwierdził ustawę zwalniającą importerów z płacenia podatku VAT od kosztów transportu kluczowych towarów.Nowe prawo obejmuje między innymi 18 podstawowych artykułów spożywczych, takich jak pszenica, kukurydza, soja i cukier. Zwolnienia od opłat VAT począwszy od 18 listopada 2020 r. mają także zastosowanie w stosunku do usług przewozowych w transporcie morskim dla importowanych zbóż. Dlatego egipska agencja GASC, ogłaszając kolejne przetargi na dostawy zbóż, preferuje oferty z wyodrębnionymi kosztami frachtu morskiego.
Ukraina obniża Vat na surowce rolnicze
Także Ukraina widząc silne wzrosty cen krajowych, podjęła działania, by w czasach rosnących kosztów surowcowych ograniczyć uciążliwość rodzimym przetwórcom. Rada Najwyższa Ukrainy obniżyła stawkę VAT na niektóre rodzaje produktów rolnych z 20% do 14%. Jak podaje Interfax ustawa wprowadziła obniżoną stawkę VAT na takie produkty rolne jak pszenica, żyto, jęczmień, owies, kukurydza, soja, len, rzepak i słonecznik, a nawet buraki cukrowe. Na Ukrainie nie ma jednak na razie planów ograniczenia eksportu zbóż i roślin oleistych.
Turcja przedłuża bezcłowy import zbóż
W pierwszej połowie grudnia 2020 roku Turcja zaimportowała około 214 tys. t pszenicy z Morza Czarnego i 192 tys. t. z krajów Bałtyckich (Litwa i Łotwa). W drugiej połowie sezonu 2020/21 przewidywany jest dalszy wzrost dostaw, ponieważ Turecka Państwowa Rada Zbożowa (TMO) zakontraktowała już 400 tys. t pszenicy na dostawy od 8 do 25 stycznia 2021 r. TMO aktywnie kupuje pszenicę w bieżącym roku gospodarczym, aby ustabilizować ceny krajowe i wesprzeć lokalnych młynarzy.
Należy przypomnieć, że rząd turecki czasowo do końca 2020 r. zniósł cła na import pszenicy, jęczmienia i kukurydzy. Dotychczasowe cła w wysokości 45% na import pszenicy, 35% na import jęczmienia i 25% na import kukurydzy zastąpiła stawka zerowa. Obecnie okres bezcłowy na import pszenicy, jęczmienia i kukurydzy został przedłużony do 30 kwietnia 2021 r.
Juliusz Urban Fot. Bromberek