Rosnące prognozy produkcji soi ograniczają wzrost cen
Ceny soi na światowych giełdach na początku bieżącego sezonu pospadały i długo nie mogły się podźwignąć. Aktualnie notowania soi na CBOT rosną, ale bardziej dynamiczne podwyżki ograniczają wciąż podnoszone szacunki zbiorów w Brazylii.
18. listopada br. kontrakty terminowe na soję na giełdzie w Chicago podrożały osiągając najwyższy poziom od końca września tego roku. Notowania soi podskoczyły do 472 USD/t, w związku z rosnącym popytem ze strony Chin. Jednak silniejsze podwyżki cen soi na giełdach ograniczają rosnące prognozy zbiorów.
W tym sezonie zdaniem ekspertów USDA produkcja soi na świecie wyniesie 384 mln t i wzrośnie o 19 mln t w porównaniu do roku ubiegłego. Zużycie wyniesie 378 mln t, wzrastając o 15 mln t w skali roku. Więcej o 6 mln t w skali roku zużyją Chiny, które chcąc zaimportować 100 mln t w tym sezonie wróciły do negocjacji handlowych i zakupów w USA. Amerykanie zbiorą w tym sezonie 120 mln t soi, ale sami potrzebują na zaspokojenie krajowego popytu 63 mln t, więc na eksport przeznaczą 56 mln ton. Dotychczasowa amerykańska sprzedaż eksportowa wyniosła łącznie 33,3 mln t soi. Zaczynają się już pojawiać rekordy ekspedycji soi. Na przełomie października i listopada br. tygodniowe wysyłki soi wyniosły rekordowe 3,702 mln t, z czego 2,34 mln ton trafi do Chin. Na razie amerykański eksport soi do Kraju Środka jest o 14-proc. mniejszy niż w porównywalnym okresie ubiegłego sezonu i wynosi 14,28 mln ton.
Jednak największym światowym producentem soi jest Brazylia. Eksperci brazylijskiej agencji CONAB, w listopadowym raporcie podnieśli prognozę produkcji soi w Brazylii w porównaniu z poprzednim raportem o 1,3 mln ton, do rekordowych 142 mln ton, czyli o 3% więcej niż zebrano podczas ubiegłorocznych zbiorów. W sezonie 2021/22 analitycy liczą na wzrost powierzchni zasiewów o 0,4 mln ha, do 40,3 mln ha w porównaniu z 38,9 mln ha obsianych soją przed rokiem. Jeszcze bardziej pozytywnie brazylijskie zbiory ocenia USDA, która oszacowała produkcję soi w Brazylii na 144 mln ton.
Gorzej jest w Argentynie, u trzeciego producenta soi na świecie. Według Giełdy Zbożowej Rosario łączna powierzchnia zasiewów soi wyniesie w tym sezonie zaledwie 16,18 mln ha, i będzie to najmniej od 15 lat. Dlatego USDA obniża szacunki zbiorów w Argentynie do 49,5 mln ton.
W Polsce ceny skupu soi wciąż nie chcą wzrastać krajowy przetwórca płaci 2600 zł/t soi dostarczonej do zakładu w Osieku k. Brodnicy na Kujawach. W firmach handlowych ceny są rozmaite, propozycje skupujących kształtują się od 2300 do nawet 2700 zł/t netto.
Juliusz Urban Fot. Czubiński
dr Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Najważniejsze tematy