Dla amerykańskiej soi 2022 r. może być rekordowy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dla amerykańskiej soi 2022 r. może być rekordowy

05.04.2022autor: dr Juliusz Urban

Analitycy SP Global Platts prognozują, że produkcja soi w USA w sezonie 2022/23 osiągnie rekordowo wysoki poziom 125 milionów ton.

Zdaniem ekspertów doprowadzi do tego znacznie rosnąca powierzchnia uprawy, co jednocześnie przyczyni się do złagodzenia obaw o przychody w amerykańskim i światowym bilansie oleistych i białkowych.

Według amerykańskiego serwisu statystycznego (NASS) z 31 marca br. areał upraw soi w USA wrośnie w sezonie 2022/23 o 4% w skali roku.  Ma być to związane ze znacznym przesunięciem zainteresowania amerykańskich farmerów z upraw kukurydzy na soję, ponieważ ta druga wymaga zdecydowanie mniejszego nawożenia.

Plony soi w USA wynosiły w ostatnich latach 51,5 buszli/akr (3,46 t/ha), jeśli prognoza plonów pozostanie niezmienna i w tym roku, w połączeniu z obsadzeniem 91 mln akrów (36,4 mln ha), bardzo prawdopodobny jest rekordowy zbiór soi wynoszący ponad 125 milionów ton.

Pomimo niewielkiego spadku cen w ostatnich dniach, ogólny poziom cen pozostaje dość wysoki w porównaniu do ostatnich kilku lat. Największy na świecie importer nasion soi, Chiny, przez lata odgrywał główną rolę w tym wzroście cen.

Przewiduje się, że w obecnym sezonie 2021/22 popyt na soję w Chinach osiągnie prawie 112 milionów ton, z czego 94 mln t, Kraj Środka musi zaimportować. Ciśnienie na zakupy soi na światowym rynku i związana z nim konieczność odbudowania zapasów w kolejnym sezonie będzie spore.

Analitycy twierdzą również, że ważnym powodem, dla którego amerykańscy rolnicy przestawiają się na soję i odchodzą od kukurydzy stale rosnące ceny nawozów.

Również w Stanach Zjednoczonych ceny nawozów poszybowały w górę do rekordowych poziomów z powodu silnego popytu i stale pogarszającej się sytuacji podażowej.

W porcie Tampa na Florydzie ceny amoniaku w kwietniu wzrosły do rekordowego poziomu 1 625 USD/t , co oznacza wzrost o 43% tylko w ciągu miesiąca. Natomiast ceny DAP w Nowym Orleanie i Los Angeles skoczyły do ​​980–1010 USD/t, najwyższego poziomu od 2008 roku.

Ponieważ koszty nawozów stanowią prawie 40% wydatków na uprawę kukurydzy, oczekuje się, że znaczna liczba amerykańskich rolników zdecyduje się na uprawę soi. Najnowszy raport USDA o stanie upraw potwierdza, że nastawienie na uprawę kukurydzy w USA gwałtownie spadło. Prognoza dotycząca powierzchni kukurydzy na sezon 2022/23 jest o prawie 4 miliony akrów mniejsza (1,6 mln ha) niż w tym roku i wynosi 89,5 miliona akrów (35,8 mln ha), co jest najniższym wynikiem od czterech lat.

Podczas, gdy w USA spodziewane są rekordowe zbiory soi, to największy na świecie producent Brazylia, w bieżącym sezonie, z powodu przedłużającej się suszy, ograniczy produkcję soi z wcześniejszych rekordowych 138 mln t, do 127 mln t.

To właśnie pogoda determinuje plony soi. W zeszłym roku amerykańscy rolnicy na zachodnim pasie USA – głównym regionie produkcji soi i kukurydzy – ponieśli także spore straty z powodu ekstremalnie suchych warunków. 

W tym roku w pasie sojowo-kukurydzianym meteorolodzy przewidują normalną pogodę. Są jednak oznaki, że zachodnie części regionu mogą ponownie stanąć w obliczu stresu cieplnego. Według najnowszego monitoringu suszy w USDA zaobserwowano już suchszą niż zwykle wilgotność gleby w Nebrasce, Kansas, Południowej Dakocie, Wisconsin, Iowa i Minnesocie. Jednak jest miesiąc zanim rozpoczną się w majowe siewy soi w USA, więc deszcze mogą jeszcze zwiększyć wilgotność.

Juliusz Urban Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Rynek zbóż: słaby eksport, kukurydza jeszcze potanieje?

Eksport nie przebiega tak dynamicznie, jakby się wydawało zaraz po wybuchu wojny, co powoduje zastój cen na krajowym rynku pszenicy i rosnącą presję na obniżki cen kukurydzy.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Olej słonecznikowy wpływa na ceny rzepaku

Przy niedoborach rzepaku, na rynku surowców oleistych jasnym wydaje się, że to słonecznik i soja będą odgrywać rolę kreatorów zachowań giełdowych inwestorów. Obecnie największą niewiadomą jest ilość przerobu i podaż oleju słonecznikowego.

czytaj więcej
Ceny strączkowych

Ostry wzrost cen soi – zapasy najniższe o 6-ciu sezonów

Nie tylko widmo wojny powoduje, że rosną ceny oleistych na świecie. Światowi eksperci szacują spadek podaży soi ze względu na redukcję zbiorów w Ameryce Południowej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)