Rynek zbóż: słaby eksport, kukurydza jeszcze potanieje?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek zbóż: słaby eksport, kukurydza jeszcze potanieje?

08.04.2022autor: dr Juliusz Urban

Eksport nie przebiega tak dynamicznie, jakby się wydawało zaraz po wybuchu wojny, co powoduje zastój cen na krajowym rynku pszenicy i rosnącą presję na obniżki cen kukurydzy.

Sprzedaż polskiej pszenicy miękkiej na rynki pozaunijne w tym sezonie wg stanu na 4.04.2022r., wyniosła zaledwie 982 tys. ton, podczas gdy cała UE wyeksportowała nieco ponad 20 mln t, co także jest wynikiem o 1 mln t gorszym niż przed rokiem. W naszych portach pszenica jest kupowana po 1700–1725 zł/t, ale górę biorą kontrakty na maj. Jednak polski eksport pozostawia wiele do życzenia, dość powiedzieć, że poza UE wyeksportowaliśmy w lutym i marcu tylko 50 tys. t pszenicy.

Co ciekawe ponad dwukrotnie w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego sezonu wzrósł unijny eksport kukurydzy z niecałych 2 mln t, do 4,6 mln t aktualnie. A wszystko to przy niemal podobnym imporcie wynoszącym 12,2 mln t ziarna kukurydzy.

Na giełdzie Matif w tym tygodniu pszenica z ubiegłorocznych zbiorów zachowywała się dość stabilnie, jak wystartowała od 363,75 euro/t w poniedziałek, tak w czwartek (7.04.2022 r.)skończyła również na tej cenie. Drożeje za to pszenica z nowych zbiorów, kosztując 346,25 euro/t jest o 13,5 euro droższa niż tydzień temu. 

Giełdowe korekty notowań wywierają niewielki wpływ na mocno uśpiony krajowy rynek. Konsumpcja praktycznie stoi w miejscu, bo średnia cenowa tylko nieznacznie spadła. Skupujący na krajowym rynku za pszenicę o jakości konsumpcyjnej proponują 1450–1700 zł/t, ale najczęściej dalej jest to 1600 zł/t. 

W skupach ruch praktycznie zamarł. – Już drugi tydzień skupujemy bardzo niewiele, po kilka ton dziennie. Gdyby nie węgiel, który teraz dobrze się sprzedaje to nie byłoby na utrzymanie obiektu – mówi właściciel firmy skupowej. –Nie jest to efekt wzmożonych prac polowych, to raczej wcześniejsze ceny, które tak mocno wystrzeliły powodują, że rolnicy teraz się wstrzymują – wtóruje mu inny skupujący. – Towar jest, bo o ceny pytają, tylko nikt nic nie przywozi – dodaje.

Pszenica paszowa także ma ceny podobne od tych sprzed tygodnia. Firmy skupowe nadal proponują 1400–1630 zł/t i wciąż najczęściej występującą ceną jest 1500 zł/t.

Co ciekawe, kolejny spory ruch do góry zaliczyło żyto. Średnia cena dla wszystkich badanych przez nas skupów wzrosła o 29 zł/t, a są skupy gdzie cenę podniesiono o 100–150 zł/t. W efekcie tych podwyżek średnia cena skupu żyta zaczyna dochodzić do 1200 zł/t i nie ma tu znaczenia, czy jest to żyto konsumpcyjne czy paszowe, bo to właśnie wytwórnie pasz i eksporterzy na ścianie zachodniej wykreowali żyto na lidera wzrostów cen, w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Generalnie w kraju najczęściej za żyto płaci się 1150–1300 zł/t, ale widełki sięgają 950–1400 zł/t. 

r e k l a m a
Wyraźnie pod wpływem niewielkiego ruchu w skupach ustabilizowało ceny pszenżyto . W kraju najczęściej oferowane ceny wciąż zawierają się w przedziale się 1200–1300 zł/t, ale minimum zobaczymy na poziomie 1100 zł/t, a maksymalna cena wynosi 1450 zł/t.

Za to znów wzmogło się poszukiwanie jęczmienia, co nie spowodowało zmian widełek propozycji cenowych. Punkty skupu nadal płacą 1000–1450 zł/t, ale średnia cena przesunęła się o 4 zł/t do góry i wynosi 1253 zł/t.

Kolejny tydzień z rzędu spadają ceny kukurydzy. Choć redukcje cenników dotyczą w sumie nielicznych skupujących, to spore obniżki u najwyżej dotąd płacących wytwórni pasz i firm handlowych powodują, że kukurydza w kraju tanieje średnio o 35 zł/t, w ciągu ostatniego tygodnia, a w ciągu dwóch  tygodni spadek ceny dochodzi do 50 zł/t.  Powoduje to oczywiście coraz bardziej powszechna oferta kukurydzy z Ukrainy. Jak na razie efekt ten jest dość powolny, ale w najbliższej przyszłości może być jeszcze taniej, bo ukraińskie źródła donoszą, że podaż ukraińskiej kukurydzy jest znacznie wyższa niż popyt, a główną przeszkodą jest ograniczona przepustowość przejść granicznych nie tylko w Polsce.

– Na koniec ubiegłego tygodnia Ukraina wysłała do kolejowego przejścia granicznego Izov-Hrubieszów ponad 11 000 wagonów, a dzienna przepustowość wynosi 470–480 wagonów. Kolejne 6 300 wagonów wysłano do punktu kontrolnego Użgorod-Matevtse (Słowacja) o dziennej zdolności odprawy 350 wagonów. Kolejowy węzeł Czop, który graniczy ze Słowacją i Węgrami zgromadził prawie 2700 wagonów, a przepustowość wynosi 350 wagonów na dobę – czytamy w relacji APK Inform.

Pomimo tych utrudnień kukurydza ukraińska jednak wjeżdża do Polski, a paszowcy twierdzą, że mogą ją dostać po 1300 zł/t z dostawą, co w świetle informacji o taniejącej ukraińskiej kukurydzy na granicy wydaje się realne. Co prawda producenci pasz przyznają, że kukurydzę z Ukrainy muszą cały czas testować na GMO, ale i tak jej trochę już kupili. Dlatego krajowi skupujący kukurydzę w Polsce są ostrożni i wystawiają ceny 1300–1490 zł/t, a eksporterzy w portach proponują 1480 zł/t. Na pytanie: czy to już koniec obniżek, czy kukurydza dalej potanieje?  trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź, bo ssanie w Europie jest na kukurydzę spore, ale trzeba ją jeszcze jakoś dowieźć.

Dynamiczny ruch z kukurydzą ze wschodniej granicy do portów powoduje także wyssanie z rynku transportu samochodowego. – Płacimy za kukurydzę 1450 zł/t, mógłbym zapłacić nawet więcej, bo kontrakty na Niemcy na to pozwalają, ale samochodów na relację do Niemiec mogę znaleźć maksymalnie 2 na tydzień – mówi przedstawiciel firmy skupowej z Polski Zachodniej. – Możliwość podpisania dobrych kontraktów jest, wjazdy są, tylko samochodów nie ma – dodaje.

Wysokie ceny utrzymuje owies i tak zapewne pozostanie do żniw. Firmy handlowe zainteresowane tym zbożem proponują od 900–1050 zł/t i poszukują surowca.

Tutaj podglądniesz ceny zbóż w punktach skupu!

Juliusz Urban  Fot. Sierszeńska
autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kukurydza

Na jaką głębokość należy siać kukurydzę?

Trwa kolejny trudny sezon. Przedwiośnie było bardzo zimne i suche. Wiosna przywitała rośliny przymrozkami. W pierwszej dekadzie kwietnia wystąpiły wprawdzie opady atmosferyczne, ale to wciąż za mało, by przegonić widmo suszy rolniczej. Rozpoczną się lada chwila siewy kukurydzy. Jak głęboko powinny być zasiane jej nasiona?

czytaj więcej
Raporty USDA

Raport USDA: eksperci są zgodni, eksport pszenicy będzie mniejszy

Kwietniowy raport ekspertów amerykańskiego ministerstwa rolnictwa przynosi nieznaczne zmiany w szacunkach globalnej produkcji, ale wzrost konsumpcji powoduje spore obniżki w handlu i światowych zapasach pszenicy.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Nowy rzepak mocno do góry!

Wydawało się, że kolejny tydzień na rzepakowej giełdzie Matif podsumowujemy na zero. Stary rzepak, w ostatnich dniach wahania cen miał niewielkie, ale za to rzepak z nowych zbiorów przejął cały impet giełdowych wzrostów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)