Rynek białkowych: Brazylia światowym numerem jeden w uprawie soi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek białkowych: Brazylia światowym numerem jeden w uprawie soi

06.12.2019autor: dr Juliusz Urban

W sezonie 2019/20 Brazylia zaatakuje rekord uprawy soi i osiągnie najwyższy poziom produkcji, wyprzedzając Stany Zjednoczone.

Według prognoz grupy analityków ankietowanych przez Reuters, całkowity zbiór brazylijskiej soi może wynieść 122,7 miliona ton. USDA szacuje natomiast przyszłe brazylijskie zbiory soi na 123 miliony ton. W poprzednim sezonie (2018/19) Brazylia zebrała 117 milionów ton. Dotychczas rekordowym dla Canarinios był jednak rok gospodarczy 2017/18 - 122 miliony ton.

Na wzrost plonów wpłynąć ma wzrost zasiewów do najwyższego w historii poziomu - 36,8 miliona hektarów. Oczekuje się, że średni plon soi w sezonie 2019/20 będzie wyższy niż w suchych latach 2018/19.

Aktualnie w Brazylii trwa kampania siewna. Do końca listopada 87% planowanego obszaru zostało już zasiane. Tempo siewów jest podobne do średniej z ostatnich pięciu lat. Także warunki wschodów roślin obecnie uznać należy za korzystne. Od połowy listopada warunki pogodowe są sprzyjające. W rezultacie uprawy, które wcześniej cierpiały z powodu braku wilgoci, obecnie mogły się zregenerować. Jeśli pogoda w dalszym ciągu nie zawiedzie Brazylia wyjdzie na czoło pod względem uprawy soi na świecie i liderem w eksporcie.

Stany Zjednoczone, które tradycyjnie były światowym liderem w uprawie soi, zbiorą według szacunków USDA zaledwie 96,6 miliona ton w tym sezonie i będzie to 20% mniej niż w rekordowym roku ubiegłym. Dotychczas w roku gospodarczym 2019/20 (od 1 września do 21 listopada) ze Stanów Zjednoczonych wyeksportowano 25,3 mln ton nasion oleistych. Głównym kierunkiem ostatnich transakcji w amerykańskim sojowym handlu były Chiny, Niemcy, Indonezja i Tajwan.

Jednak amerykańskiemu handlowi z Chinami przestają sprzyjać kolejne wypowiedzi amerykańskiego przywódcy. Prezydent Trump powiedział ostatnio, że lepiej będzie poczekać na zawarcie porozumienia handlowego z Chinami do czasu po wyborach prezydenckich w 2020 roku. Ta wiadomość wpłynęła na kierunek rynkowy i soja zaczęła nieznacznie tanieć na Chicago. Jednak już w kolejnych dniach nastroje stały się bardziej pozytywne i na wczorajszym zamknięciu soja nieznacznie podrożała do poziomu 324,9 USD/t na styczeń 2020 r.

W Polsce w skupie soja wciąż pozostaje na poziomach 1280-1350 zł/t. Wyższe ceny z dostawą płacą tylko bezpośredni przetwórcy soi.

Za łubin słodki można otrzymać 920 zł/t.

Bobik wyceniany jest podobnie 920 zł/t.

Natomiast groch żółty 800-850 zł/t.

Juliusz Urban     Foto: Czubiński

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raporty USDA

Słonecznikowy rekord świata

Amerykański Departament Rolnictwa w swoim grudniowym raporcie podniósł prognozę światowej produkcji słonecznika w sezonie 2019/20 do 53,48 mln ton.

czytaj więcej
Ceny strączkowych

USA i Chiny wreszcie się dogadały – straci Brazylia?

Czy rzeczywiście wstępne porozumienie zawarte pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami przełoży się na umowę wieloletnią? 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Prężna produkcja spod szkła

Mówiąc o wielkotowarowej produkcji rolniczej najczęściej mamy na myśli wielkie gospodarstwa rolne. Tymczasem duża produkcja może odbywać się także w warunkach szklarniowych, czego najlepszym przykładem jest rozwój tego sektora w Rosji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)