Rzepak wciąż do góry
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rzepak wciąż do góry

10.01.2020autor: dr Juliusz Urban

Rzepak na Matifie wciąż drożeje, osiąga już poziomy 420 euro/t. Wydaje się jakoby nie było granic dla notowań giełdowych. 

Na wczorajszej sesji rzepak podrożał aż o 2,75 euro/t. Przyczyn takich reakcji upatruje się we wzrostach cen ropy spowodowanych niepokojami na Bliskim Wschodzie i rosnącymi cenami olejów pochodzenia roślinnego. Stale rosną ceny oleju słonecznikowego u największych dostawców Rosji i Ukrainy. Zaczynają one dochodzić do 800 dolarów za tonę na bazie FOB porty Morza Czarnego. Rosja w 2019 r. wyeksportowała przez porty ponad 2,3 mln ton oleju słonecznikowego. 

r e k l a m a
W trakcie roku 2019 o ponad 40% podrożał olej palmowy, a jego zapasy w Malezji pod koniec grudnia osiągnęły poziom zaledwie 2 mln ton, co jest wartością najniższą od 2016 roku.

Dodatkowo, „płonąca” Australia, która była źródłem zaopatrzenia w rzepak całej półkuli południowej, obecnie nie jest w stanie oszacować swoich zapasów i potencjalnych możliwości eksportu. 

Ze względu na stałe zapotrzebowanie na surowiec i olej rzepakowy w Europie wydaje się, że ceny rzepaku obniżać się nie powinny, a perspektywy wzrostów cenowych są w naszym kraju hamowane dość dobrym pokryciem surowcowym zakładów tłuszczowych i mocną krajową walutą, której obecny kurs jest na poziomie 4,24 zł/euro

Ceny na krajowym rynku znów poszły do góry, za rzepak w skupach najczęściej płaci się  od 1650 do 1680 zł/t, ale podaż jest wciąż niewielka.

Natomiast przetwórcy w zakładach tłuszczowych proponują następujące poziomy, kwotując dostawy na późniejsze miesiące:

  • ZT Kruszwica dostawy na kwiecień          – 1748 zł/t               



  • ADM Szamotuły dostawy na luty                   – 1750 zł/t 

                                 Czernin luty                    – 1730 zł/t


  • Komagra Tychy na marzec                            – 1730 zł/t

                           Kosów Lacki na bieżąco          – 1720 zł/t

  • Glencore Bodaczów na luty                           – 1702 zł/t
  • Bestoil Lasocice na bieżąco                           – 1600 zł/t 


Wyceniany jest także rzepak na dostawy z nowych zbiorów w cenach 1655-1660 zł/t.
Moim zdaniem, pomimo niezłej ceny, zawieranie transakcji w chwili obecnej jest zbyt ryzykowne. 
Uprawy są rozhartowane i wzrasta ryzyko wymarznięć w przypadku pojawienia się mrozów.


Wszystkie aktualne ceny skupu rzepaku zobaczysz tutaj

Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban,   Foto. Walerowska

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny rzepaku

Palma i spekulanci ciągną do dołu rzepak

Rzepak na Matifie ostro poleciał w dół, w poprzednim tygodniu osiągał już poziomy przekraczające 420 euro/t, a ostatnie dni spowodowały obniżki w sumie o 16 euro/t.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rzepak przełamuje kolejne bariery

Rzepak w tym tygodniu mocno podrożał, jeszcze w piątek ledwie przebijał 400 euro/t, to już w połowie tygodnia cena rzepaku na MATIF-ie w kontrakcie lutowym przekroczyła 407 euro/t. Wówczas był to najwyższy poziom od 2,5 roku.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Polska na potęgę kupuje olej sojowy i rzepakowy

Po co kupować surowiec jeśli można kupić gotowy produkt. Podczas, gdy Unia Europejska importuje rzepak, to Polska lideruje w imporcie oleju.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)