Palma i spekulanci ciągną do dołu rzepak
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Palma i spekulanci ciągną do dołu rzepak

17.01.2020autor: dr Juliusz Urban

Rzepak na Matifie ostro poleciał w dół, w poprzednim tygodniu osiągał już poziomy przekraczające 420 euro/t, a ostatnie dni spowodowały obniżki w sumie o 16 euro/t.

Wczoraj (16.01.2020 r.) giełda zamknęła się na poziomach 404,25 euro/t na kontrakcie lutowym i 403 euro na kontrakcie majowym. Właśnie ten drugi poziom cenowy biorą pod uwagę zakłady tłuszczowe opracowując swoje bieżące ceny zakupu.  

Powodów tak dużych spadków upatruje się w inwersji cen lutego, w stosunku do notowań na maj. Naturalnie jest to tak, że ceny przyszłych okresów tego samego sezonu są równe lub wyższe niż poprzedniego okresu notowań. Na Matifie, w rzepaku od pewnego czasu utrzymywał się niższy poziom cen notowań na maj niż na luty, a różnice dochodziły już nawet do 6 euro/t.

Na połowę lutego wyznaczono termin realizacji wielu kontraktów i fundusze  zaczęły je zwyczajnie wyprzedawać. Spowodowało to efekt podobny do wiru wodnego w umywalce, czym więcej sprzedawano tym ceny zaczynały bardziej spadać. Panika na rynku jest powodem spadków utrzymujących się w dalszym ciągu.

r e k l a m a
Różnica pomiędzy notowaniami lutego i maja w efekcie zaczęła się zmniejszać i dziś jest to już tylko 1 euro. Za chwilę dawni sprzedający przeniosą się na zakupu kontraktów na maj, których dzięki wcześniejszemu zarobkowi będą mogli kupić więcej po niższych cenach, a więc z tego samego portfela otrzymają więcej kontraktów rzepakowych do dalszej spekulacji. Wtedy przewaga chęci zakupów nad sprzedającymi powinna spowodować wzrosty notowań.

Ten efekt został spotęgowany znaczną obniżką, mocno dotychczas drożejącego oleju palmowego. Tylko 15 lutego olej palmowy potaniał aż o 6%. UE na razie wstrzymała się z zakazem wykorzystywania oleju palmowego do produkcji biopaliw.

Nasza waluta jest dalej mocna, obecny kurs złotówki jest na poziomie 4,23 zł/euro.
Ceny na krajowym rynku poszły w dół, za rzepak w skupach najczęściej płaci się od 1600 do 1650 zł/t, tylko firmy, które zdążyły otworzyć sobie pozycje sprzedażowe przed spadkami kupują rzepak drożej.

Natomiast przetwórcy w zakładach tłuszczowych aktualnie proponują następujące poziomy w dostawami na późniejsze miesiące:

  • ZT Kruszwica dostawy na kwiecień          – 1655 zł/t               
  • ADM Szamotuły dostawy marzec                – 1685 zł/t 

                                 Czernin kwiecień               – 1665 zł/t

  • Komagra Tychy na kwiecień                          – 1690 zł/t

                           Kosów Lacki na kwiecień       – 1680 zł/t

  • Glencore Bodaczów na luty                           – 1650 zł/t
  • Bestoil Lasocice na bieżąco                           – 1600 zł/t 

Ceny rzepaku w krajowym skupie zobaczysz tutaj.

Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban  Foto. Czubiński

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zakaz stosowania oleju palmowego może mieć wpływ na polskie rolnictwo

Olej palmowy jest szkodliwy dla zdrowia, ale także przyczynia się do zmniejszenia populacji orangutanów. Do Sejmu trafiła petycja, której autorzy domagają się zakazu jego stosowania w Polsce. Może najpierw zakażmy sprzedaży produktów na bazie tego oleju?

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rynkiem rzepaku rządzi szybka wiosna

Pomimo braku opadów śniegu, na giełdzie Matif trwa odwilż po dramatycznym poprzednim tygodniu, kiedy to ceny spadły o 16 euro/t.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rzepak wciąż do góry

Rzepak na Matifie wciąż drożeje, osiąga już poziomy 420 euro/t. Wydaje się jakoby nie było granic dla notowań giełdowych. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)