Rzepak szczyty opuścił tylko na chwilę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rzepak szczyty opuścił tylko na chwilę

10.12.2021autor: dr Juliusz Urban

Na wracające do wysokich poziomów kontrakty rzepakowe wpływa ożywający chiński import soi i powracające z dalekiej podróży ceny ropy naftowej. Te z kolei dźwigają ceny olejów roślinnych.

Według grudniowego raportu USDA produkcja soi w Chinach spadła o 2,6 ml ton do 16,4 ml t. Globalne zapasy nasion oleistych spadną o 1,1 mln t do prognozowanych 114,1 mln ton, głównie z powodu niższych zapasów soi w Chinach. – Chiński import soi w listopadzie wzrósł w porównaniu z poprzednim miesiącem, ponieważ więcej dostaw przybyło z USA – podał Reuters. W listopadzie Chiny sprowadziły 8,57 mln t soi, czyli o 68% więcej niż w październiku. Wcześniej wysyłki z USA zostały ograniczone we wrześniu z powodu huraganu Ida, ale później rynek wszedł w szczyt sezonu eksportowego. W pierwszych 11 miesiącach 2021 r. roku Chiny importowały 87,65 mln ton soi, co oznacza spadek o 5,5% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Na początku grudnia USDA poinformowało o dużej sprzedaży d soi do Chin, Analitycy szacują, że rezerwacje w tygodniu wyniosły 11,7 mln t.

W listopadzie Chiny sprowadziły również 673 tys. ton olejów roślinnych. Import za pierwsze 11 miesięcy roku wyniósł 9,573 mln ton, co oznacza wzrost o 1,6% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Ropa WTI na giełdzie w Nowym Jorku drożeje i jest wyceniana na 71,7 USD za baryłkę. W ciągu ostatnich 4 sesji ropa WTI zyskała ponad 7%. Ropa brent w Londynie jest wyceniana po 75,15 USD za baryłkę.

Te wzrosty cen ropy w porównaniu z rosnącymi zakupami Chin powodują także wzrosty cen oleju rzepakowego, który na Rotterdamie skacze jednego dnia o 30 euro/t, ceny oleju surowego zbliżają się już do do 1600 euro/t.

Po krótkiej przerwie spowodowanej obawami przed mutacją wirusa Omicron, rzepak odbił się solidnie i w ciągu trzech dni drożejąc o 29 euro/t wraca do notowań bliskich rekordom z połowy listopada. Na czwartkowym zamknięciu (09.12.2021 r.) na Matifie rzepak na luty kosztuje 709,25 euro/t. Złoty jest stabilny i za jedno euro płacimy nadal 4,60 zł.

Firmy handlowe na nowo uwierzyły w powodzenie skupu rzepaku i podwyższyły ceny proponując najczęściej 3100–3300 zł/t. Niestety szybkie wzrosty spowodowały, że niektórzy kupujący za podwyżkami nie nadążają i zostali z cenami 2850-2950 zł/t.

Za to zakłady tłuszczowe są wciąż na bieżąco i ceny podwyższyły nawet o 200 zł, w stosunku do tych oferowanych przed tygodniem. Olejarnie w czwartek za rzepak proponowały:

  • ZT Kruszwica dostawy bieżące          – 3330 zł/t 

          Brzeg dostawy bieżące                 – 3330 zł/t

  • ADM Szamotuły dostawy bieżące      – 3300 zł/t

          Czernin dostawy bieżące              – 3300 zł/t

  • Komagra Tychy dostawy bieżące       – 3300 zł/t   

          Kosów Lacki dostawy bieżące         – 3290 zł/t  

  • Viterra Bodaczów dostawy bieżące    – 3360 zł/t
  • Bestoil Lasocice dostawy bieżące       – 3200 zł/t

Rzepak na nowe zbiory jest kontraktowany po 2570 zł/t, to naprawdę ciekaw propozycja. Eh gdyby nie ta zima przed nami…

Juliusz Urban Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie są progi ekonomicznej szkodliwości chorób pszenicy i rzepaku?

W integrowanej ochronie roślin pierwszeństwo mają wszystkie niechemiczne metody. Użycie środków ochrony uzasadniają zagrożenia konkurencyjnością i szkodliwością szkodników i sprawców chorób na poziomie progu ekonomicznej szkodliwości. Ostatnio pisaliśmy o progach szkodliwości chwastów, których w praktyce nie da się wykorzystać.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Wyrównują się ceny w zbożach

Bardzo słaba podaż i próby lekkich obniżek cen pszenicy konsumpcyjnej, prowadzą do wyrównywania się cen skupu zbóż konsumpcyjnych i paszowych.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)