Nokaut na rynku rzepaku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nokaut na rynku rzepaku

20.03.2020autor: dr Juliusz Urban

Słabnący popyt ze względu na pandemię koronawirusa oraz walka cenowa pomiędzy Arabią Saudyjską i Rosją, trwająca na ringu rynku ropy naftowej, powoduje katastrofalne w skutkach problemy na rynkach oleistych. Dla cen rzepaku to prawdziwy nokaut. Rzepak spada do poziomów cenowych sprzed dwóch lat, a potem jak bokser po odliczaniu, lekko się chwiejąc znów powstaje.

Kraje OPEC podając duże nadwyżki ropy na rynek na siłę obniżanymi cenami chcą zmusić Rosję do przyjęcia planu redukcji wydobycia. Aktualnie Arabia Saudyjska oraz Rosja okładają się ciosami na rynkowym ringu i ropa spadła do cen notowanych pod koniec II Wojny Światowej. W czwartek 19.03. 2020 r. ropa BRENT kosztuje 25,8 dolara, a ropa WTI 23 dolary za baryłkę. W piątek ropa zaczyna drożeć o 7% do poziomów odpowiednio 29,7 i 27,5 dolara za baryłkę. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) szacuje, że globalne zapotrzebowanie na ropę spadnie w I kwartale 2020 r. o 2,5 mln baryłek w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Same tylko Chiny zmniejszą w tym okresie zapotrzebowanie ropy o 1,8 mln baryłek.

 

Wszystkie te informacje spowodowały kolejne już ostre tąpnięcie ceny rzepaku. W poniedziałek ceny na Matifie na majowym kontrakcie spadły aż o 17 euro. Co z tego, że we wtorek wróciły rosnąc o 8,75 i  we czwartek (19.03) 5,75 euro/t, jak i tak rzepak w efekcie kosztuje 350 euro/t. Na takim poziomie cen rzepak był ostatnio w maju 2018 roku. Dziś jednak na starcie dnia Matif podnosi się o kolejne 5 euro/t, to prawdziwy tytan ringu ten nasz rzepak.

r e k l a m a

Spadek cen na giełdach aż o 60 euro, jaki nastąpił od 20 lutego do połowy marca jest jak prawdziwy nokaut, rynek rzepaku legł na deskach i zamarł całkowicie.
Choć ceny wracają, to handel kompletnie ustał.

– W obecnej sytuacji handel rzepakiem jest jak jazda na kolejce górskiej, nigdy nie wiesz, w którym miejscu jesteś. Wysiadasz mocno skołowany i nie wiesz czy dobrze zrobiłeś kupując albo sprzedając – mówi mi jeden ze znajomych handlowców.

 

Do niepewności cenowej na giełdach, jak żaru do ognia dokłada krajowa waluta. Wczoraj złotówka wahając się tylko w jednym dniu od 4,48 do 4,61 zł/euro potrafiła zmieniać kurs o 2%. Dziś (w piątek 20.03.) od rana otwiera się n a poziomie 4,55 zł/euro. To jest szalony rynek trudno się dziwić, że krajowe ceny są tak rozbieżne i wynoszą od 1400–1550 zł/t.

 

Także u przetwórców ceny są w zasadzie podawane bardzo indywidualnie i poniższe należy traktować bardzo orientacyjne. Kwotowania, które są pochodną kursu giełdowego i aktualnego kursu polskiej waluty zmieniają się z minuty na minutę.

Przetwórcy liczą, że gdy ceny wrócą do poziomów powyżej 1600 zł/t, to handel powróci, bo jak na razie brak jest transakcji.

Zakłady Tłuszczowe nieco podwyższyły ceny, kupują rzepak z dostawami na marzec/kwiecień po:

  • ZT Kruszwica dostawy na kwiecień                – 1565 zł/t               
  • ADM Szamotuły  dostawy kwiecień                – 1560 zł/t 

                                 Czernin kwiecień             – 1550 zł/t

  • Komagra Tychy na marzec                             – 1555 zł/t

                           Kosów Lacki na kwiecień         – 1545 zł/t

  • Glencore Bodaczów na marzec                        – 1550 zł/t
  • Bestoil Lasocice na bieżąco                             – 1460 zł/t 


Rzepak na nowe zbiory kontraktowany jest w cenach 1570–1615 zł/t zależnie od parametrów i odbiorcy.

UWAGA! 
Ze względu na wciąż trwające spadki cen na giełdach sytuacja jest tak dynamiczna, że należy zapoznać się z cenami obowiązującymi w bieżącej chwili.

Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban  Fot. Czubiński

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzepak

Mrozy i śnieg ścięły rzepak – co robić?

To pierwszy śnieg w tym roku – mówią rolnicy z Wielkopolski, którzy rano we wtorek 31 marca 2020 r. komentowali sytuację na polach. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to faktem jest, że ostatniej zimy w niektórych rejonach Polski śnieg, i to w ilości zaledwie posypanego cukrem pudrem placka, spadł ostatnio 29 listopada 2019 r. I chociaż ostatniej zimy temperatura nie raz spadała poniżej zera, to najczęściej nie trwało to długo a chłody sięgały minus kilku stopni Celsjusza.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rynek rzepaku: Małe obroty, pozostają tylko przetwórcy

Ropa naftowa po dużych spadkach, obecnie raz idzie lekko do góry, to znów zaczyna lekko spadać. W takiej sytuacji rynek rzepaku jest także mało stabilny. Większość firm handlowych nie chce ryzykować wycofywania się z transakcji zawartych ze swoimi dostawcami na telefon i kupuje tylko od zaufanych klientów, albo na razie nie kupuje rzepaku wcale.  

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Załamany rynek rzepaku - dodatkowy parametr w skupie

W czasach atakującego z rosnącą siłą koronawirusa rynek rzepaku infekują dwie choroby. Pierwszą jest dramatyczny spadek cen ropy na giełdach światowych, a drugą zmniejszający się popyt na biopaliwa. Dodatkowo pojawiają się utrudnienie w dostawach spowodowane słusznie podjętymi w przyfabrycznych elewatorach, środkami zapobiegawczymi przed rozprzestrzenianiem się choroby.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)