Rynek rzepaku: Gra w „pojawiasz się i znikasz”
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek rzepaku: Gra w „pojawiasz się i znikasz”

21.02.2020autor: dr Juliusz Urban

Ceny ropy w USA rosną i odbiły się o ok. 10% w stosunku do jeszcze niedawno notowanego minimum. Rynki oceniają, że Chiny będą w stanie niebawem złagodzić spadek popytu na paliwa wywołany epidemią koronawirusa.

Ropa WTI kosztuje już 53,45 dolary/baryłkę, podczas gdy na europejskiej giełdzie w Londynie ropa Brent jest wyceniana po 58,76 USD.

UE dotychczas w tym sezonie zaimportowała 4,2 mln ton rzepaku i kanadyjskiej canoli. Największym dostawcom rzepaku do krajów europejskiej wspólnoty była Ukraina sprzedając 2,8 mln ton. Drugie miejsce zajmuje Kanada, która na rynek europejski dostarczyła dotąd 1 mln ton canoli. Ten wolumen jest jednak dla UE niewystarczający, eksperci bowiem prognozują, że potrzebujemy w tym sezonie importu na poziomie 6 mln ton. Problem w tym, że za bardzo nie ma go skąd wziąć, bo na Ukrainie już rzepak się skończył, a w Kanadzie w tym roku zbiory były jednak niższe.

Na Matifie rzepak kontynuuje trend wzrostowy i odbudowuje swoje poziomy cenowe. W czwartek (20.02), na majowym kontrakcie cena zamknięcia wyniosła 401,25 euro/t. Dziś na starcie giełdy rzepak ze starych zbiorów zaczyna trochę tanieć, ale notowania na sierpień do których najczęściej odnoszą się ze swoimi cenami zakłady tłuszczowe na szczęście są na razie stabilne.

Złotówka jest zdecydowanie słabsza niż tydzień temu i zmierza ku 4,28 zł/euro.

W firmach handlowych ceny się zmieniły i już prawie nie pokazują się oferty poniżej 1600 zł/t. Aktywni handlowcy podążają za rynkiem. Płacąc nawet wyższe stawki, bo przemysł olejarski też zaczyna się uaktywniać.

Przetwórcy podnieśli swoje ceny, i ci najbardziej potrzebujący towaru nie chcą uczestniczyć w grze w „pojawiasz się i znikasz” z rynku zakupów, bo zdają sobie sprawę, że to zawsze sporo więcej kosztuje, niż systematyczne podążanie z prądem notowań bieżących. Przy powrocie do zakupów trzeba zawsze uderzeniem cenowym w górę poinformować sprzedających mocnym hasłem „kochani tatuś już wrócił!”. Niestety nie wszyscy tak myślą, zapewne mają swoje powody.

Zakłady Tłuszczowe kupują rzepak z dostawami na marzec/kwiecień w aktualnych cenach:

  • ZT Kruszwica dostawy na kwiecień                – 1650 zł/t               
  • ADM Szamotuły  dostawy marzec                 – 1680 zł/t 

                             Czernin kwiecień               – 1670 zł/t

  • Komagra Tychy na marzec                            – 1700 zł/t

                           Kosów Lacki na kwiecień       – 1690 zł/t

  • Glencore Bodaczów na marzec                      – 1660 zł/t
  • Bestoil Lasocice na bieżąco                           – 1570 zł/t 

 

Rzepak z nowych zbiorów kontraktowany jest natomiast po 1640-1660 zł/t. 
Te poziomy niektórych już kuszą, ale wciąż sprzedający mają obawy, o ewentualne przymrozki nocne i wymarznięcia rzepaku, który już wyraźnie został pobudzony do pełnej wegetacji.

r e k l a m a
Zobacz ceny skupu rzepaku na wszystkich punktach


Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban   Foto. Czubiński

 

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny rzepaku

Rynek rzepaku: Przetwórcy kupują niewiele

Ceny rzepaku pospadały tak, że przetwórcy nie mają ofert. Gospodarstwa zajęły się pracami polowymi, a rzepaku w tak niskich cenach sprzedawać nie chcą.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Można grać w bierki, bo sprzedaż rzepaku jest tak słaba – mówią kupujący

Przy dużych obniżkach cen i sporych wahaniach występujących w ciągu kilku dni coraz mniej firm handlowych jest zainteresowanych zakupem rzepaku.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)