Rynek oleistych: nie tylko rzepak tani, soja i słonecznik też z problemami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek oleistych: nie tylko rzepak tani, soja i słonecznik też z problemami

30.09.2022autor: dr Juliusz Urban

Choć ostatnio ceny rzepaku w skupach drgnęły, to daleko im do tych oferowanych jeszcze przed żniwami. Prognozy zbiorów rzepaku rosną, także soja ustanawiając kolejne rekordy będzie łatwiej dostępna na światowym rynku. Zobaczmy jak rosnące prognozy wpływają na zapasy i na krajowe ceny rzepaku, soi oraz słonecznika.

W swoim wrześniowym raporcie rynkowym IGC prognozuje się, że światowe zbiory soi w sezonie 2022/23, dochodząc do na rekordowych 387 mln ton, będą o 10% większe niż w roku ubiegłym. Chociaż podwyższone dane dla Ameryki Południowej i regionu Morza Czarnego są równoważone przez zmniejszoną powierzchnię uprawy i zbiory soi w USA. W Ameryce Południowej, zwłaszcza w Brazylii i Paragwaju, po słabych wynikach rentowności z poprzedniego sezonu, obecnie przewiduje się solidny wzrost powierzchni. 

Przewiduje się wzrost handlu o 10 mln r/r, w tym znaczny wzrost dostaw do Azji, dokona się przy zwiększeniu udziału dostawców z Ameryki Południowej.

Na tym tle, nieco obcięte prognozy dotyczące międzynarodowego  handlu wynoszą 165 mln t, co i tak oznaczałoby solidny wzrost w stosunku do poprzedniego sezonu.

r e k l a m a

Zwiększony popyt ze strony rynku paszowego, spożywczego i przemysłowego wspiera rekordowe, wynoszące 378 mln t wykorzystanie, podczas gdy większe zbiory powinny również pozwolić na akumulację zapasów. Na koniec sezonu zapasy wzrosną z 44 mln t w sezonie 2021/22, do 53 mln t na koniec bieżącego sezonu.

Na Chicago soja jest notowana po 519 USD/t, a krajowi skupujący proponują 2460–2550 zł/t.

A okazuje się, że soja nie wszędzie te niskie ceny skompensowała wyższymi plonami. – U nas w niektórych regionach wschodniej Polski, soja zaplonowała zaledwie 1,5 t/ha. Wyraźnie widać, że bakterie brodawkowate, żeby asymilować azot z powietrza dla swojej aktywności potrzebują także wilgoci, a wody u nas było mało – mówi rolnik uprawiający soją od wielu lat.

Ten tydzień w giełdowych notowaniach na Matifie zapowiadał się na remis, ale w środku dnia w czwartek (29.09.22 r.) rzepak w pewnym momencie drożejąc 12 euro doszedł do 620 euro/t. Zakończenie dnia odbyło się jednak na niższych poziomach, ale i tak  listopadowy rzepak wyceniany na 611,75 euro/t, a więc 6 euro drożej niż tydzień temu.

Środek giełdowego dnia przyniósł jednoczesne spore osłabienie się złotówki, bo euro zaczęło już kosztować 4,88 zł i choć skończyło się na 4,85 zł/euro, to wczesnym  popołudniem rzepak u największych przetwórców można było sprzedać po 3000 zł/t.

Firmy handlowe ceny podnoszą wolniej i skupują w bardzo różnych cenach 2500–2850 zł/t. 

Także nie wszystkie olejarnie podążają za wzrostami na giełdach, w czwartek zakłady tłuszczowe proponowały następujące ceny:

  • ZT Kruszwica         – 3005 zł/t 

    Brzeg październik       – 3005 zł/t

  • ADM Szamotuły    – 3000 zł/t

                   Czernin               – 3000 zł/t

  • Komagra Tychy      – 2875 zł/t   

                  Kosów Lacki     – 2875 zł/t  

  • Viterra Bodaczów – 2764 zł/t (dostawy od 20.X.)
  • Bestoil Lasocice     – 2600 zł/t
  • Agrolok Osiek         – 2960 zł/t

W umowach z dopłatami za zaolejenie ceny bazowe są o ok. 50 zł/t niższe.

Uwaga! Ze względu na duże zmiany notowań na giełdach, ceny te należy traktować jako aktualne 29.09.2022 r. na godz. 13.

A słonecznik?

Na polskich polach pojawia się coraz więcej słonecznika, warto więc zwrócić uwagę na te uprawę. Okazuje się, ze handlowcy tez dostrzegają zdecydowanie większą podaż tego surowca i zaczynają profesjonalnie zajmować się jego skupem. Przy mniejszym zainteresowaniu polskiego przemysłu ciekawym kierunkiem jest eksport.

– W Niemczech zainteresowanie słonecznikiem jest bardzo duże, w niektórych firmach, za tonę suchego i doczyszczonego słonecznika można dostać nawet 2700 zł/t, wszystko zależy od parametrów–mówi doświadczony w międzynarodowym obrocie handlowiec.

– Handel nie jest łatwy, bo proszą o próbki i długo trzeba czekać na wyniki, ale jakoś się udaje sprzedawać – dopowiada. Z dalszej naszej rozmowy wynika, że gospodarstwa, które już od pewnego czasu zajęły się słonecznikiem profesjonalnie, potrafią go dosuszyć do 9%, doczyścić i zaolejenie mają nawet 43-proc., ale jest grupa rolników, którzy pod wpływem mody, przygodę ze słonecznikiem dopiero co zaczęli. Ci nie do końca potrafią odpowiednio ustawić kombajny i obecnie poszukują możliwości doczyszczenia i dosuszenia, co w świetle nadchodzących zbiorów kukurydzy nie jest proste.

Ceny skupu słonecznika też są bardzo różne, mamy niecałe 2000 zł/t, jak i ponad 2400 zł/t, wszystko zależy od odmiany, parametrów jak i kierunku sprzedaży.

– A na polu słonecznik już teraz nie doschnie – podsumowuje mój rozmówca. Uprawa słonecznika będzie w Polsce tak czy inaczej się rozwijać, bo cytując klasyków wypowiedzi : sorry, taki mamy klimat…

Komentarz naszego eksperta przeczytasz tutaj!

Ceny skupu rzepaku podglądniesz tutaj!

Juliusz Urban, Fot archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Słonecznik i soja. Jakie uprawy rolne planują rozwijać w Białorusi?

Białorusini poważnie podchodzą do rozwoju upraw rolnych w kraju – tamtejsi naukowcy stworzyli krajowe odmiany słonecznika i soi.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Koniec zakazu stosowania genetycznie zmodyfikowanych pasz. Produkcja soi na celowniku

Rząd zapowiada, że 1 stycznia 2023 roku nie będzie zakazu stosowania genetycznie zmodyfikowanych pasz. Ale jednocześnie szykuje ustawę, która wprowadzi obowiązkowy Narodowy Cel Wskaźnikowy dla produkcji soi. Celem jest uniezależnienie się od importu i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ponad 70% białka w postaci śruty sojowej pochodzi z importu. Co z krajową soją?

Zarówno w Polsce jak i w Unii Europejskiej rośnie powierzchnia upraw soi. W krajowym rejestrze jest już 37 odmian tej rośliny. Czy to oznacza, że jesteśmy w stanie uniezależnić się od importu zagranicznych pasz?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)