Słonecznik i soja. Jakie uprawy rolne planują rozwijać w Białorusi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Słonecznik i soja. Jakie uprawy rolne planują rozwijać w Białorusi?

22.11.2022

Białorusini poważnie podchodzą do rozwoju upraw rolnych w kraju – tamtejsi naukowcy stworzyli krajowe odmiany słonecznika i soi.

Stworzyli i wpisali do rejestru trzy odmiany słonecznika 

Jak powiedział Eroma Urban, pierwszy zastępca dyrektora generalnego Centrum Naukowo-Praktycznego ds. Uprawy Roślin Narodowej Akademii Nauk Białorusi, głównym zadaniem, które stało przed naukowcami, było zwiększenie powierzchni upraw słonecznika

– Dostosowaliśmy proces selekcji. Poleski Instytut Uprawy Roślin w Mozyrze stworzył i wpisał do rejestru trzy odmiany słonecznika. Możemy zaoferować nasiona do produkcji. Wydajność krajowych hybryd tej kultury wynosi 3-4 t/ha, a zawartość oleju wynosi 35-36% – powiedział Eroma Urban.
r e k l a m a

W państwowym rejestrze Białorusi jest 27 odmian soi 

Oprócz tego w planach jest także rozszerzenie upraw soi. Na ten moment w państwowym rejestrze Białorusi jest 27 odmian soi, w tym 13 białoruskiej selekcji, pozwalające uzyskać plon w południowych regionach kraju do 22,55 t/ha. Jak zaznaczył naukowiec, organizacje Narodowej Akademii Nauk planują przekazać gospodarstwom rolnym co najmniej 15 ton oryginalnego materiału siewnego pod uprawę w 2023 roku.

Powstały odmiany hybrydy kostrzewy i życicy 

Kolejnym strategicznym kierunkiem rozwoju krajowych upraw Eroma Urban nazwał rozszerzenie powierzchni i rodzajów gatunków wieloletnich traw strączkowych

– Po raz pierwszy w kraju w naszym centrum powstały odmiany hybrydy kostrzewy i życicy – festulolium. Odmiany te charakteryzują się nie tylko wysoką produktywnością, ale także wysoką (na poziomie koniczyny) zawartością białka w suchej masie. Powstały również trzy krajowe odmiany lucerny – dodał Eroma Urban.
źródło: Belta
fot.: Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Żywienie bydła

Potrzebujemy więcej polskiej soi! Jak zapewnić bezpieczeństwo paszowe?

Mniejsze koszty produkcji, mniejszy import pasz i redukcja emisji gazów cieplarnianych – takich efektów można oczekiwać po wzroście areału upraw soi w Polsce na potrzeby produkcji zwierzęcej i zapewnienie bezpieczeństwa paszowego.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Jakie plony słonecznika w Polsce w 2022 r.? Mamy pierwsze dane

W tym roku słonecznik przeżywa prawdziwy boom na naszych polach. Powierzchnia jego uprawy w odniesieniu do ubiegłego roku wzrosła ponad trzykrotnie i wyniosła niemal 65 tys. ha. A jak sprawdza się on we wstępnych badaniach urzędowych?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Stało się! Słonecznik, facelia i len objęte dopłatami do ubezpieczenia!

Rolnicy uprawiający słonecznik, który z roku na rok zyskuje na popularności, chociażby ze względu na jego odporność na suszę, będą mogli w końcu ubezpieczyć swoją uprawę. Jakie jeszcze rośliny zostały dodane do katalogu? Co z gryką?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)