„Plaża” na rynku rzepaku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

„Plaża” na rynku rzepaku

29.11.2019autor: dr Juliusz Urban

Spadły ceny rzepaku na giełdach, ale osłabiła się złotówka, co powoduje stały poziom cen w kraju. Jednak niewielu chce dziś sprzedawać na styczeń czy luty, bo do tego czasu ceny mogą wzrosnąć.

Rzepak na krajowym rynku, pomimo spadków giełdowych, jest w tym tygodniu w stabilnych cenach.
A powoduje to słabnąca złotówka, która obecnie zalicza najsłabszy od początku października kurs 4,32 zł za jedno euro, dlatego ekwiwalent ceny krajowej jest niemal na stałym poziomie.

r e k l a m a
W środku tygodnia Matif mocno pospadał na rzepaku notowanym na luty 2020 r. do poziomów 385 euro/t, by w kolejnych dniach wracać do 388 euro. Na wczorajszym zamknięciu (28.11.2019 r.) kontrakt lutowy zamknął się nieznacznie niżej na 387,25 euro/t, w reakcji na gwałtowny spadek cen olejów na rynkach. Można by zażartować, że efekt jojo trwa w dalszym ciągu tylko gumka się wydłużyła

Przetwórcy, w rozmowach ze mną, jednak nie wątpią w przebicie granicy 400 euro/t w miesiącach zimowych.
Podaż jest jednak tak ograniczona, że rynek nie reaguje na żadne sygnały płynące z giełdy. Handlowcy taki okres handlu, gdy nic się nie dzieje określają jednym słowem „plaża”. I nie należy tego kojarzyć z pięknym lipcowym słońcem i gorącą rynkową atmosferą, a jedynie z leniwym leżakowaniem, bo nie ma co robić.

Relaks dodatkowo zapewnia im dobre pokrycie surowcowe, chociaż z tyłu głowy musi pojawiać się niepokój o drugą połowę sezonu i słabsze zaopatrzenie oraz rywalizację o surowiec z importu.

Szeptem bowiem mówią, że niekoniecznie canola kanadyjska musi przypłynąć w takiej ilości jakiej jest potrzebna na pokrycie surowcowe w Europie, a Ukraina już przestanie eksportować rzepak. Od stycznia wchodzą tam ograniczenia związane z odzyskaniem VAT-u.  Nasi wschodni sąsiedzi eksportować będą teraz olej. 
Przetwórcy podkreślają jednak, że z drugiej strony olej rzepakowy jest najdroższy i może być wypierany z rynku przez inne substytuty.

Na razie tego za bardzo nie widać, a ceny utrzymują się na stałych poziomach i rzepakowcy mówią, że gdyby tylko mieli miejsce w elewatorach to w obecnych cenach kupiliby chętnie więcej surowca. Niestety na luksus miejsca w magazynach mogą pozwolić sobie aktualnie nieliczni i te firmy właśnie kupują na dostawy bieżące z niższymi cenami.

Aktualne ceny rzepaku w zakłady tłuszczowych:

  • ZT Kruszwica dostawy do Brzegu na luty'20 –1670 zł/t 

                              do Kruszwicy na luty 2020 r. – 1670 zł/t               


  • ADM Szamotuły dostawy styczeń               – 1670 zł/t 

                                 Czernin styczeń                – 1640 zł/t


  • Komagra Tychy na bieżąco                         – 1620 zł/t
  • Glencore Bodaczów na grudzień                  – 1653 zł/t
  • Bestoil Lasocice na bieżąco                         – 1570 zł/t 
Ceny rzepaku w punktach skupu zobaczysz tutaj

Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban  Foto. Czubiński

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny rzepaku

Rzepak zalicza efekt jojo

Na giełdach rzepak raz przebija szklany sufit przeskakując granicę 390 euro/t (na czwartkowym zamknięciu cena lutowego kontraktu na Matifie wynosiła już 391,75 euro), to wraca jakby za pociągnięciem magicznej gumki do poziomów poniżej tej granicy.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Polska na potęgę kupuje olej sojowy i rzepakowy

Po co kupować surowiec jeśli można kupić gotowy produkt. Podczas, gdy Unia Europejska importuje rzepak, to Polska lideruje w imporcie oleju.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)