Nowy rzepak mocno do góry!
Wydawało się, że kolejny tydzień na rzepakowej giełdzie Matif podsumowujemy na zero. Stary rzepak, w ostatnich dniach wahania cen miał niewielkie, ale za to rzepak z nowych zbiorów przejął cały impet giełdowych wzrostów.
Jednak w czwartek (7.04.2022 r.) rzepak na majowych kontraktach znów drożeje i na zamknięciu giełdy kosztuje już 961 euro/t, o 20 euro drożej od notowań sprzed tygodnia. Bardzo mocno za to w ciągu ostatniego tygodnia podrożał rzepak z nowych zbiorów, który przez paryską giełdę jest wyceniany na 823,25 euro/t, tj. aż o 36,75 euro wyżej niż przed tygodniem. Takie efekty przynosi aktywne zainteresowanie zakupami pozycji na nadchodzące żniwa i obawa, przed kolejnymi cięciami bilansu sojowego w mającym być dziś ogłoszonym raporcie USDA.
Straty w imporcie samego rzepaku wynoszą 1,3 mln t, bo w ten sezon na teraz możemy podsumować 3,9 mln tonowym importem, przy 5,2 mln t w analogicznym okresie ubiegłego sezonu.
UE niedobory samego rzepaku nadrabia olejem rzepakowym, którego zaimportowała dotychczas 467 tys. t, a więc prawie 2,5 razy więcej niż przed rokiem.
W krajowym skupie rzepaku na zmienność cen nie wpływa tym razem kurs waluty, bo za euro znów płacimy 4,64 zł, a więc nieznacznie mniej niż przed tygodniem.
Widząc tą stabilizację firmy handlowe praktycznie cen nie zmieniały, bo co za zmianę stanowić ma wzrost średniej ceny o zaledwie 6 zł/t. Przy dalej proponowanych cenach od 3650 do 4700 zł/t, to naprawdę niewielka różnica.
Przetwórcy w zasadzie wrócili do cen sprzed dwóch tygodni, ale ich zakupowcy i tak nie za bardzo mają co robić.
– W zakupach jest totalna cisza zarówno na starym, jak i na nowym rzepaku– mówi kierujący zakupami rzepaku do dużej tłoczni.
· ZT Kruszwica dostawy bieżące – 4560 zł/t
Brzeg dostawy bieżące – 4560 zł/t
· ADM Szamotuły dostawy na maj – 4530 zł/t
Czernin dostawy na maj – 4530 zł/t
· Komagra Tychy dostawy bieżące – 4350 zł/t
Kosów Lacki dostawy bieżące – 4350 zł/t
· Viterra Bodaczów dostawy bieżące – 4500 zł/t
· Bestoil Lasocice dostawy bieżące – 4600 zł/t
– Obecne tak wysokie oferty na nowy rzepak, nie robią na nikim wrażenia. W czasie, gdy po raz pierwszy pokazała się w cenach trójka z przodu to sprzedawali, a teraz stoimy z zakupami – mówi przedstawiciel olejarni.
– Trochę też wszystkim w głowach namieszały ostatnie przymrozki, bo niektórzy mówią o częściowych uszkodzeniach pędów – zaraz dodaje.
UWAGA! W związku z dużymi wahaniami cen podane informacje cenowe należy traktować jako aktualne na 07.04.2022 r. na godz. 13.
Juliusz Urban Fot. poglądowe od czytelnika taP
dr Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Najważniejsze tematy