Drożeje ropa i soja, drożeje także rzepak
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Drożeje ropa i soja, drożeje także rzepak

26.08.2021autor: dr Juliusz Urban

Rynek rzepakowy jest w ciągłym rosnącym trendzie, tym razem notowania rzepaku wzrosły w ślad za wzrostami cen ropy naftowej i soi.

Po spadku, który trwał od połowy lipca, od początku tego tygodnia notowania ropy wzrosły od razu o 8%, co wsparło ceny soi, pszenicy i rzepaku. Październikowe kontrakty terminowe na ropę wzrosły w ciągu 3 sesji o 10%. I choć dziś ropa nieznacznie tanieje to ropa Brent na londyńskiej giełdzie kosztuje 70,70 USD/baryłkę, a na ropę WTI na nowojorskiej giełdzie można kupić po 67,72 USD/baryłkę.

Po tym jak USDA poinformował o zakupie kolejnych 132 tys. t amerykańskiej soi przez Chiny, listopadowe kontrakty terminowe na soję wzrosły o 3% do 489,1 USD/t, a grudniowe kontrakty na olej sojowy wzrosły o 6,3% do 1324 USD/t.

Dodatkowo rynek wsparły dane o pogorszeniu stanu soi w Stanach Zjednoczonych. Do 22 sierpnia liczba soi w dobrej lub doskonałej kondycji spadła o 1% do 56%, w porównaniu z odpowiednio 69% rok temu. W efekcie informacji USDA o spadku kondycji upraw i kolejnej prognozie fali upałów, soja odnotowała najwyższy procentowy wzrost od prawie dwóch miesięcy.

Kontrakty terminowe canoli na listopad prawie odrobiły straty z zeszłotygodniowego spadku i w ciągu trzech dni zyskały ponad 4% do 912 CAD/t. Przed sierpniowym raportem StatsCan  handlowcy  spodziewają się, że produkcja canoli zostanie zredukowana do 14,1mln t. Gdyby tak było, byłby to spadek o 4,6 mln t w stosunku do produkcji w 2020 r.

W konsekwencji rzepak na Matifie na listopad mocno podrożał, w czwartkowe południe kosztuje już  577euro/t. Za to kontrakty na luty są po 570 euro/t. Złotówka utrzymuje swój kurs, za jedno euro płacimy nada 4,57 zł.

Handlowcy ceny popodnosili i płacą za rzepak 2240–2590 zł/t.
Jeszcze bardziej wzrosły ceny u przetwórców,
wszyscy zastanawiają się: czy rzepak dojdzie do 600 euro/t? Biorąc pod uwagę dane płynące z rynku oleistych, pytanie powinno brzmieć nie czy, tylko jak szybko.

Zakłady tłuszczowe aktualnie  za rzepak proponują:

  • ZT Kruszwica dostawy na październik         – 2630 zł/t 

          Brzeg dostawy na listopad                     – 2635 zł/t

  • ADM Szamotuły dostawy na październik   – 2630 zł/t

          Czernin dostawy na październik           – 2630 zł/t

  • Komagra Tychy dostawy bieżące               – 2590 zł/t   

          Kosów Lacki dostawy bieżące                – 2510 zł/t  

  • Viterra Bodaczów dostawy na październik – 2630 zł/t
  • Bestoil Lasocice dostawy bieżące              – 2620 zł/t


Ceny skupu rzepaku w kraju podglądniesz tutaj!

Juliusz Urban  Fot. archiwum taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Miniarki, mączniarki czy ploniarki... – to także groźne szkodniki upraw

Szkodniki mogą powodować znaczne straty we wszystkich uprawach ozimych. Uszkodzenia powodują osobniki dorosłe lub larwy. Niesłychanie groźnym zagrożeniem są też choroby wirusowe, przenoszone przez mszyce, ale także przez pluskwiaki i skoczki.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Dni Soi w Głubczycach: jak było w tym roku?

Pomimo późnych zbiorów w ubiegłym roku zainteresowanie uprawą soi jest wciąż ogromne. Świadczy o tym frekwencja na dorocznych XI już Dniach Soi w Głubczycach, gdzie rolnicy z całego południa kraju uczestniczyli w wykładach i odwiedzali plantacje doświadczalne.

czytaj więcej

IV Wielkopolskie Święto Soi za nami. Rolnicy podziwiali 18 odmian rośliny

Ze smutkiem przyznać trzeba, że pogoda przetrzebiła soję w Wielkopolsce, co zresztą odczuł sam Jan Chlasta, gospodarz na którego poletkach demonstracyjnych oceniano różne odmiany soi w ramach dorocznego wydarzenia Wielkopolskiego Święta Soi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)