Jak zmniejszyć straty mleka latem? Poznaj odpowiedź na Forum Mleko
Nie tylko prawidłowe żywienie, dobrostan i profilaktyka weterynaryjna. Również optymalna wymiana powietrza i systemy chłodzenia mają ogromny wpływ na skalę produkcji mleka. Chcesz uniknąć strat związanych ze stresem cieplnym? Zapisz się na nasze Forum k. Łomży.
Choć za oknami jeszcze zima to zapobiegliwi hodowcy bydła mlecznego już teraz myślą o kolejnych miesiącach w oborach. Czas szybko biegnie i ledwo zdążymy mrugnąć, a słupki rtęci pójdą do góry i zaczną się nieznośnie wysokie temperatury. Od wielu lat obserwujemy rosnącą liczbę dni upalnych w roku (z temperaturą powyżej 30°C), które nierzadko idą w parze z gorącymi nocami. To dla była mlecznego niekomfortowe warunki. Zwierzęta ograniczają pobranie paszy i zdecydowanie gorzej się zacielają, co przekłada się na konkretne straty ekonomiczne.
Optymalna wentylacja i chłodzenie
Jak powinna wyglądać optymalna wentylacja i chłodzenie w oborach dla krów, a także dla cieląt? Na jakie elementy w konstrukcji i wyposażeniu obór warto zwrócić uwagę, by zmniejszyć albo całkowicie wyeliminować zjawisko stresu cieplnego i zyskać dodatkowe 2–3 l mleka/szt./dzień od krowy? Na to pytanie odpowie prof. Piotr Wójcik z IZ – PIB Balice podczas naszego marcowego Forum Mleko. Jego praktyczne wskazówki umożliwią zaplanowanie optymalnego systemu wentylacji w nowych oborach i wprowadzenia zmian w starszych budynkach, jeszcze przed czekającą nas nieuchronnie falą upałów. Poczynione inwestycje i modernizacje nie tylko mogą poprawić komfort zwierząt, ale też ich produktywność, co zdecydowanie przełoży się na wyższe zyski ze sprzedaży mleka.
Roboty w oborze
W trend poprawy dobrostanu, a równocześnie automatyzacji produkcji wpisuje się wyposażanie budynków inwentarskich w różnego rodzaju roboty. Dziś to już nie technologia kosmiczna, a rzeczywistość, która gości w niejednym polskim gospodarstwie. Roboty zastępują coraz droższą pracę ludzkich rąk, poprawiają efektywność produkcji mleka i dostarczają wiele danych ułatwiających zarządzanie stadem. O tym, jak może wyglądać automatyzacja typowego w naszych warunkach gospodarstwa rodzinnego będzie mówił Marcin Wasilewski z firmy DeLaval podczas Forum Mleko, które odbędzie się 1. marca w hotleu Via Baltica pod Łomżą.
Ponadto na konferencji poruszymy zagadnienia z zakresu żywienia wysoko wydajnych krów mlecznych, optymalnego wykorzystania TUZ pod kątem produkcji pasz objętościowych oraz zdrowia stad. Nie zabraknie również gorącej debaty na temat aktualnej sytuacji rynkowej.
Nie czekaj! Liczba miejsc ograniczona! Zapisz się na: mleko.topagrar.pl
Do zobaczenia na Forum Mleko w hotleu Via Baltica pod Łomżą 1 marca br.
Najważniejsze tematy