Ile jest Polsce gospodarstw produkujących mleko eko?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ile jest Polsce gospodarstw produkujących mleko eko?

06.06.2021autor: Dorota Kolasińska

W 2020 r. liczba gospodarstw produkujących mleko ekologiczne w porównaniu do roku poprzedniego zmniejszyła się. W kontekście nowych wymagań związanych ze zwiększeniem poziomu produkcji ekologicznej w Polsce, to nie wygląda zbyt dobrze. 

Rolnicy początkowo bardzo chętnie zakładali gospodarstwa ekologiczne, w których produkowano mleko. Po pierwsze, dopłaty do produkcji ekologicznych upraw są wyższe, gdyż mają rekompensować niższe plony, po drugie zapowiadał się gigantyczny boom na zdrowe odżywianie w Polsce i ekożywność. Jednak, gdy okazało się, że ekoprodukty są droższe od konwencjonalnych, a Polacy nadal w większości przypadków kierują się zasobnością portfela, zapotrzebowanie zmalało, gospodarstwa zniknęły z mapy lub przekształciły się na konwencjonalną produkcję mleka. 

Kolejnym czynnikiem zniechęcającym producentów mleka ekologicznego, była jego niska cena w skupie. W sklepie litr mleka eko kosztuje nawet ponad 6 zł/l, a rolnik dostanie za nie 2,5 zł/l – jeśli w ogóle, ktokolwiek po nie przyjedzie, bo mleczarni skupujących ekologiczny surowiec w Polsce, jest jak na lekarstwo. Produkcja jest w związku z tym rozdrobniona, mleczarniom się nie opłaca jeździć daleko po małe ilości, co jest zrozumiałe, ale także rolnikom nie opłaca się taki biznes i to też jest zrozumiałe. Chyba, że produkcja połączona jest z przetwórstwem. 

Na szczęście świadomość konsumenta rośnie, chętniej kupowane są produkty bezpośrednio z gospodarstw, a rząd w związku ze stopniowym wdrażaniem Zielonego Ładu i strategii „od pola do stołu” zamierza wspierać tą gałąź rolniczej produkcji, bardziej niż dotychczas. Tylko warto pamiętać, że rozwój produkcji to nie wszystko. Rolnik musi mieć, gdzie sprzedać ten produkt i dostać za niego przyzwoite pieniądze, adekwatne do włożonej pracy. 

Zapytaliśmy Inspekcję Jakości Handlowej Produktów Rolno–Spożywczych, jak obecnie kształtuje się produkcja mleka ekologicznego w Polsce. 

Inspekcja gromadzi dane na temat liczby gospodarstw i produkcji mleka. W 2019 r. w Polsce było 550 gospodarstw zajmujących się produkcją mleka eko, w których łącznie wyprodukowano 25 946 194 l mleka. W 2020 r. gospodarstw było 499, ale mleka wyprodukowano 28 806 115. 

– Z danych wynika, że liczba gospodarstw, które posiadały mleko krowie wykazane na certyfikacie spadła o 51, niemniej jednak zwiększyła się produkcja ekologicznego mleka krowiego w gospodarstwach – dodaje IJHARS. 

Ciekawe, czy nowe formy pomocy dla gospodarstw ekologicznych zachęcą producentów do przekwalifikowania, certyfikacji upraw i mleka. 

dkol
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy dojdzie do zmian w KZSM?

Już wkrótce odbędą się wybory do nowej Rady KZSM. Liczymy, że w jej składzie znajdą się młodzi rolnicy. Apelujemy, aby również do prezesa Czesława Cieślaka z OSM Koło, aby kandydował do składu nowej Rady. Dzięki temu będzie to mieszanka doświadczenia z młodością.

czytaj więcej
Bydło mleczne

SM Bielmlek: wyrok w sprawie unieważnienia uchwały nie zapadł

Dzisiaj rano odbyła się rozprawa dot. unieważnienia uchwały podwyższającej wysokość udziałów do 100 tys. zł. Do tej kwoty mogą odpowiadać byli dostawcy SM Bielmlek. 

czytaj więcej
Bydło mleczne

SM Bielmlek w dzierżawie?

Syndyk masy upadłościowej podpisał umowę na dzierżawę zorganizowanej części przedsiębiorstwa w Bielsku Podlaskim. Zarządzać nią będzie prywatny podmiot. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)