W woj. lubuskim zabraknie zimą pasz dla bydła
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W woj. lubuskim zabraknie zimą pasz dla bydła

19.08.2022autor: Dorota Kolasińska

Ostatnie opady w tym województwie widziano w maju, kukurydza schnie z niewykształconymi kolbami, łąki świecą pustkami, a jedyne okoliczne źródło wody może stanowić zagrożenie. Jak poradzą sobie hodowcy?

Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej, Stanisław Myśliwiec zaznacza, że hodowcy korzystali w dużej mierze z zasobów Odry, a ta niestety jest teraz niedostępna, ponadto upał i brak deszczu wysusza kukurydzę i łąki na wiór. Rolnicy skarmiają pasze objętościowe (siano i sianokiszonkę) z tegorocznego pierwszego pokosu, który miał stanowić zapas na zimę. Na łąkach nad Odrą wielu z nich wypasało swoje stada, teraz jest to ryzykowne, a zielonki i tak jest tam bardzo niewiele.

- Te gospodarstwa, które wspomagały się ciekami wodnymi - Odrą i jej dopływami, w tym momencie nie mają tej możliwości. Ich uprawy uschną na polu. To będzie ogromna klęska – mówi Stanisław Myśliwiec.

Hodowcy bydła w obliczu suszy i skażonej Odry

Jarosław Michalski, hodowca 500 szt. bydła limousine z woj. lubuskiego podkreśla, że 180 ha kukurydzy na ziarno kompletnie wyschło, a plony zbóż są tak liche jak nigdy – około 2,5 tony z ha pszenicy i jęczmienia, nie pomogła w tej sytuacji uprawa bezorkowa i zabiegi wykonane w punkt. Ratunkiem miał być słonecznik, niestety ten też wysechł.

- To najgorsza susza odkąd pamiętam. Straty są na poziomie 70 proc. W zasadzie nie ma czego ratować, bo kolby nie są zawiązane, albo są słabo zaziarnione. Ale jak miały się zawiązać, skoro w czasie wegetacji przez prawie trzy miesiące spadło raptem 10 litrów deszczu – mówi rolnik. Podkreśla, że musi skosić kukurydzę w obecnej fazie, ale nie jest w stanie nazwać tego co z niej powstanie kiszonką, a raczej suchą, kukurydzianą sieczką z całych roślin, która będzie miała bardzo niską wartość pokarmową. Pierwszy pokos traw był marny, a drugiego w ogóle nie zebrał. Sytuacja w jego gospodarstwie jest naprawdę dramatyczna. 

r e k l a m a
W woj. wielkopolskim z kolei kwietnie handel kukurydzą na pniu. 

Siew ozimin w suszy

Kolejne wyzwanie, przed którym stanął, to siew ozimin w suszy. Rzepak już powinien być zasiany, a zamiast tego nad ciągnikiem unoszą się kłęby kurzu. To kolejna inwestycja, która może nie mieć uzasadnienia ekonomicznego. Rolnik nie wie jak zapłaci za odroczone w płatnościach nawozy. Słychać w jego głosie nutę rezygnacji.

- Wielu z nich ze względu na suszę zebrało bardzo niskie plony. A już pobrali paliwa i nawozy, za które jeszcze nie zapłacili, bo liczyli, że należności uregulują po żniwach. Tymczasem w ich kasie jest pusto – mówi nam Stanisław Myśliwiec, prezes Lubuskiej Izby Rolniczej. Dodaje, że ci rolnicy, którzy hodują bydło, będą zmuszeni kupować pasze albo powoli likwidować stada lub zmniejszać pogłowie.

Szykuje się bardzo trudna jesień i zima dla rolników z Lubuskiego. Poszkodowanych przez suszę rolników nie uratuje wadliwy system monitoringu prowadzony przez IUNG w Puławach i odszkodowania. Niestety, stan faktyczny na polach nie znajduje odzwierciedlenia w raportach IUNG i choć suszę gołym okiem widać, Instytut często jej nie stwierdza. Rolnik nie ma prawa do uzyskania odszkodowania, a aplikacja suszowa nie daje mu możliwości szacowania strat.

Oprac. dkol/ksz

Fot. J. Michalski

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Jeszcze jeden skutek skażenia Odry: ewakuacja bydła z wysp w biegu rzeki

Chociaż skutki katastrofy ekologicznej na Odrze są odczuwalne już od kilku tygodni, to niestety będziemy mierzyć się z nimi znacznie dłużej. Zagrożenie dla ludzi i zwierząt jest zbyt duże. Dlatego z pastwisk na wyspach w biegu rzeki ewakuowane jest pasące się tam bydło.

czytaj więcej
Kukurydza

Kukurydza zamiast na ziarno to na kiszonkę. Cena za 1 ha to nawet 14 tys. zł!

Najnowszy 9. raport IUNG – PIB w Puławach stwierdza suszę rolniczą we wszystkich województwach w kraju i we wszystkich monitorowanych uprawach. Najgorzej jest w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim oraz częściowo na Opolszczyźnie, Podkarpaciu oraz na Warmii i Mazurach. Najbardziej ucierpiały tam plantacje kukurydzy, zwłaszcza tej sianej późno, po życie zebranym na kiszonkę.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kukurydza w suszowych tarapatach

W dziewiątym okresie raportowania tj. od 11 czerwca do 10 sierpnia 2022 r. średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) wynosiła –134 mm i zmniejszyła się o 23 mm w stosunku do poprzedniego okresu (1 VI – 31 VII), a deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)