Standard QMP będzie również obowiązywał rasy mleczne
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Standard QMP będzie również obowiązywał rasy mleczne

16.10.2023autor: Dorota Kolasińska

  Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego otrzymało pozytywną decyzję resortu rolnictwa dotyczącą rozszerzenia Systemu QMP o bydło ras mlecznych i ich mieszańców. To ważna informacja dla producentów żywca wołowego.

Mimo, że pogłowie bydła mięsnego rośnie, to jednak nadal większość cieląt przeznaczonych na opas pochodzi od krów mlecznych, lub z krzyżowania ras mlecznych z mięsnymi. Dotychczas wołowina certyfikowana w systemie QMP mogła pochodzić tylko od ras mięsnych.

Zgodnie ze Standardami Systemu QMP oprócz produktu „Wołowina QMP z ras mięsnych” będzie dostępna także „Wołowina QMP z ras mlecznych”. Konsumenci będą mogli wybrać pomiędzy wołowiną z ras mlecznych i mięsnych.

- Polska Platforma Zrównoważonej Wołowiny miała swój znaczący udział w wyznaczeniu tego kierunku zmian. System jakości QMP został zmodyfikowany w kierunku produkcji zrównoważonej niskoemisyjnej. Taka produkcja jest wspierana w ramach WPR a w Polsce trwają prace nad wsparciem uczestników systemu QMP w ramach ekoschematu dobrostan zwierząt. Wprowadzenie tego wsparcia od 2024 roku da silny impuls do zwiększania produkcji wołowiny certyfikowanej zrównoważonej, z wyższym dobrostanem zwierząt – podaje PZPBM.

Jednym z założeń strategii „Polska Wołowina 2030” oprócz zakupu buhajów w ramach pomocy de minimis miałoby być ujęcie w Krajowym Planie Strategicznym w ramach ekoschematów wsparcia dla uczestników krajowego systemu jakości QMP oraz zniesienie w działaniu dobrostan zwierząt limitu 150 DJP dla uczestników systemu. Rolnicy, którzy przystąpią do programu QMP będą otrzymywali dodatkową płatność w ramach eksoschematów z tego tytułu. Przynależność do jednego z kilku systemów jakości pomaga również zdobyć wyższą liczbę punktów potrzebną podczas składania wniosków przez rolników o różnego rodzaju dofinansowania.

System QMP (Quality Meat Program) jest otwartym systemem produkcji żywca wołowego oraz mięsa wołowego gwarantowanej wysokiej jakości, uznanym za krajowy system jakości żywności decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 października 2008 r. Obejmuje cały proces żywienia, chowu i opasu.

r e k l a m a

Jakie są korzyści z członkostwa?

PZPBM wymienia, że główną korzyścią produkcji wołowiny z certyfikatem QMP jest możliwość uzyskania wyższej ceny za żywiec wołowy, wsparcia ze strony specjalistów, a współpraca z certyfikowanymi podmiotami w całym łańcuchu wartości sektora wołowiny daje wyższe bezpieczeństwo transakcji i terminowość dostaw oraz płatności. Dodatkową korzyścią jest większa szansa na uzyskanie środków unijnych na rozwój gospodarstwa.

Podstawowe wymogi dla hodowców to dobór odpowiednich ras bydła - mieszańce mięsne (MM), bydło ras mięsnych: Limousine (LM), Charolaise (CH), Angus (AN,AR), Hereford (HH), Salers (SL), Simentaler (SM), teraz również bydło ras mlecznych oraz zapewnienie zwierzętom wysokiego poziomu dobrostanu, a więc obory wolnowybiegowe, bezuwięziowe, systemy grupowe i ubój humanitarny. Pasze, które trafiają do gospodarstwa z zakupu muszą posiadać certyfikat, a żywienie w głównej mierze ma być oparte o pasze wyprodukowane w gospodarstwie.

Oprac. dkol na podst. PZPBM/qmpsystem.eu/

Fot. Kolasińska

 

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Ceny skupu bydła: niewidzialne podwyżki? Brakuje bydła

Ceny w skupach są stabilne, co jest nieco dziwne, bo sytuacja na rynku bydła mięsnego wydaje się nerwowa. Zakłady narzekają na skąpe dostawy żywca, ale nie są chętne do robienia podwyżek w oficjalnych cennikach. Są podwyżki czy ich nie ma?

czytaj więcej
Bydło mięsne

Będzie wsparcie do zakupu buhajów hodowlanych i systemów jakości w ramach dobrostanu zwierząt. Strategia „Polska Wołowina 2030”

  Dzisiaj w ministerstwie rolnictwa odbyło się spotkanie w ramach Porozumienia Rolniczego ds. Wołowiny, w którym brali udział eksperci branżowi oraz Krzysztof Ciecióra, wiceminister rolnictwa oraz Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej. Można śmiało powiedzieć, że strategia „Polska Wołowina 2030” może wdrożyć kilka bardzo skutecznych działań zarówno dla producentów opasów i hodowców bydła mięsnego czystych ras. 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: panika wpływa negatywnie na stawki. Który zakład poddał się presji importerów?

Było więcej niż pewne, że sytuacja epidemiologiczna związana z rozprzestrzeniającymi się chorobami bydła w UE wpłynie na ceny bydła w Polsce. Jak to wygląda w tym tygodniu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)