Ceny skupu bydła: niewidzialne podwyżki? Brakuje bydła
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny skupu bydła: niewidzialne podwyżki? Brakuje bydła

10.10.2023autor: Dorota Kolasińska

Ceny w skupach są stabilne, co jest nieco dziwne, bo sytuacja na rynku bydła mięsnego wydaje się nerwowa. Zakłady narzekają na skąpe dostawy żywca, ale nie są chętne do robienia podwyżek w oficjalnych cennikach. Są podwyżki czy ich nie ma?

Jak wynika z najnowszego raportu Meat Market Observatory na unijnym rynku również sytuacja jest dość stabilna. Stawki z poprzedniego notowania praktycznie się nie zmieniły - za byki w klasie R rolnicy w UE średnio uzyskiwali 4,79 euro/kg, a za bydło kl. R wszystkich kategorii i grup około 4,83 euro za kg. Widoczny był niewielki ruch w górę. 

Podobnie jak na rynku unijnym, ceny młodych byków na giełdzie VEZG lekko drgnęły w górę, ale jedynie o 10 eurocentów. Obecnie niemieccy hodowcy bydła mogą za nie otrzymać od 4,55 do 4,7 euro za kg wbc. Średnio za jałówki w klasie R tamtejsze zakłady płacą około 4,54 euro za kg. 

Ceny bydła w Polsce

Jak podaje resort rolnictwa, w dniach 25.09-1.10 w zakładach za byki w klasie R płacono 20,48 zł/kg, za jałówki w tej samej klasie 21,23 zł/kg i za krowy 18,35 zł/kg. W porównaniu do notowania dwa tygodnie temu, stawki za bydło ogółem wzrosły o około 1,6%. 

W tym tygodniu ceny bydła w oficjalnych notowaniach ustabilizowały się, jednak to jedynie pozory, bowiem zakłady naprawdę cienko przędą. Bydła brakuje prawie wszędzie. Rolnicy nie są skorzy do sprzedaży byków w obecnych cenach i wstrzymują się do późniejszej jesieni. Sprzedaży jednocześnie nie sprzyjają intensywne żniwa kukurydziane i suszenie ziarna oraz obróbka, kolejki w skupach (kto nie ma możliwości suszenia, sprzedaje mokrą lub zamyka w rękaw) i nasilenie jesiennych prac polowych. 

Ceny w skupie utrzymały się na tym samym poziomie, który osiągnęły w ubiegłym notowaniu. Tylko dwa zakłady zdecydowały się podnieść stawki ZM Skiba i ZM Mościbrody. Pracownicy ubojni podkreślają, że żywca wołowego naprawdę brakuje, więc dla swoich dostawców zakłady mają specjalną ofertę, warto więc negocjować stawki!

Zobacz wszystkie notowania cen bydła poniżej! 

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Konkurs Producent Bydła Mięsnego 2023 – prześlij zgłoszenie!

Ruszyła kolejna edycja konkursu Producent Bydła Mięsnego 2023, w którym mogą wziąć udział producenci opasów, odsadków i hodowcy bydła mięsnego. Zobacz zasady i weź udział! 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Standard QMP będzie również obowiązywał rasy mleczne

  Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego otrzymało pozytywną decyzję resortu rolnictwa dotyczącą rozszerzenia Systemu QMP o bydło ras mlecznych i ich mieszańców. To ważna informacja dla producentów żywca wołowego.

czytaj więcej
Aktualności

SONDA NAWOZOWA: Ceny nawozów na całym świecie pod znakiem zapytania. Podwyżki cen gazu dotykają każdego. NPK niedostępne

Export z Rosji nawozów azotowych w dalszym ciągu wywiera presję na ceny nawozów, zwłaszcza na mocznik. Ceny ropy naftowej odbijają swoje piętno na nawozach na całym świecie. Gdyby tego było mało, UE wprowadza opłatę za emisję CO2… Przedstawiamy aktualne ceny nawozów z całej Polski oraz te z reszty świata.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)