Producenci zwierząt walczą o zakaz wstępu dla aktywistów na czas epidemii
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Producenci zwierząt walczą o zakaz wstępu dla aktywistów na czas epidemii

23.04.2020autor: Kamila Szałaj

Hodowcy i producenci zwierząt zaapelowali do premiera i ministra zdrowia o wprowadzenie zaproponowanego przez resort rolnictwa zakazu wstępu aktywistów na teren gospodarstw rolnych podczas pandemii. Chodzi o zamrożenie w tarczy antykryzysowej art. 7 ust. 3 Ustawy o ochronie zwierząt. 

Wyżej wymienione przepisy od dawna budzą kontrowersje, bo zezwalają na odbiór zwierzęcia m.in. przez przedstawicieli organizacji zajmujących się ochroną zwierząt. W praktyce oznacza to, że grupa kilku osób, która założy stowarzyszenie, wpisując w statut ochronę zwierząt może wejść do gospodarstwa i ocenić stan zwierząt. Jeśli w opinii takiego aktywisty zdrowie lub życie zwierzęcia jest zagrożone, ma prawo je odebrać właścicielowi. Pseudoekolodzy oczywiście nadużywają tych przepisów i nawet w czasach epidemii koronawirusa wchodzą do gospodarstw.


Zablokować aktywistów



Dlatego ministerstwo rolnictwa zaproponowało zmianę prawa w tym zakresie, by na czas pandemii zakazać aktywistom wstępu do gospodarstw rolnych. 

Pomysł ten popierają organizacje zrzeszające hodowców i producentów zwierząt. Dlatego wystąpiły do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z prośbą o zamrożenie w tarczy antykryzysowej art. 7 ust. 3 Ustawy o ochronie zwierząt. 

- Proponowane zmiany mają na celu przede wszystkim zagwarantowanie w okresie epidemii bezpieczeństwa zdrowia i życia rolników, hodowców oraz właścicieli zwierząt. Wielka odpowiedzialność i wyrzeczenia, które dotykają nas wszystkich mają ograniczyć rozpowszechnianie się choroby COVID-19, która zmieniła bezpowrotnie nasze życie. Celem nadrzędnym tych wysiłków całego polskiego społeczeństwa jest ochrona zdrowia – piszą organizacje w liście do premiera i ministra zdrowia.

Podkreślają, że kategorycznie sprzeciwiają się łamaniu prawa przez niektóre organizacje zajmujące się opieką nad zwierzętami. 

- To te organizacje, nie patrząc na bezpieczeństwo Polaków łamią kwarantannę epidemiologiczną, wykorzystując do tego art. 7 ust.3 Ustawy o ochronie zwierząt. Przepis ten w swoich założeniach mający na celu umożliwienie organizacjom działającym na rzecz opieki nad zwierzętami został wypaczony i stał się narzędziem do bezprawnego, z naruszeniem miru domowego odbierania zwierząt przez osoby, które często grając na emocjach ludzkich czerpią z tego zyski – czytamy w liście.

r e k l a m a


Organizacje rolnicze podkreślają, że „nie może być akceptacji dla zachowań tych osób, które z pełną premedytacją, nie zważając na obowiązujące przepisy prawa nadal wchodzą na posesje, do domów i zabierają zwierzęta, które później często w niejasnych okolicznościach znikają, a ich prawomocni właściciele nawet po uzyskaniu prawomocnych wyroków sądowych oraz decyzji administracyjnych nie mają możliwości ich odzyskania”. 

Sygnatariusze listu zaznaczają też, że polscy hodowcy wszystkich ras zwierząt przeznaczają znaczące środki finansowe na poprawę dobrostanu zwierząt i zapewnienie im jak najlepszych warunków bytowania. 

List podpisali: 

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Związek Polski Przemysłu Futrzarskiego, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”, Polski Związek Owczarski, Polski Związek Hodowców Koni, Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu, Polski Związek Hodowców i Producentów Gęsi, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Zachowawczej Rasy Polska Czerwona w typie mięsnym, Polski Związek Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych, Polskie Porozumienie Kynologiczne, Federacja Organizacji Kynologicznych, Komitet Obrony Polskiego Rolnictwa i Hodowców Zwierząt, Polskie Towarzystwo Rybackie, Związek Producentów Ryb - Organizacja Producentów, Stowarzyszenie Właścicieli Kotów i Psów Rasowych, Stowarzyszenie Hodowców Psów Rasowych, Stowarzyszenie Pokrzywdzeni Przez System, International Animal Guard, Pit Bull Alkatraz Poland, Zielony Czas.
ksz
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Interwencje obrońców zwierząt tylko w obecności policji i weterynarza

W interwencjach organizacji pro-zwierzęcych musi brać udział Inspekcja Weterynaryjna oraz policja. To efekt porozumienia między Głównym Lekarzem Weterynarii oraz Komendantem Głównym Policji. 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła – lekkie obniżki jałówek i krów

W skupach notujemy niewielkie zmiany cenników. Trend idzie w kierunku obniżek cen jałówek i krów, ceny byków zmieniają się lokalnie i w zakresie 10-20 gr/kg wbc.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: panika wpływa negatywnie na stawki. Który zakład poddał się presji importerów?

Było więcej niż pewne, że sytuacja epidemiologiczna związana z rozprzestrzeniającymi się chorobami bydła w UE wpłynie na ceny bydła w Polsce. Jak to wygląda w tym tygodniu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)