- Ostatnio coraz częściej pojawiają się sygnały dotyczące nieuprawnionych działań przedstawicieli niektórych organizacji. Dokonują oni odbioru zwierząt nawet wówczas, gdy nie jest zagrożone życie lub zdrowie tych zwierząt, używając metod przymusu i presji celem wtargnięcia na prywatne posesje, łamiąc przy tym prawo ochrony miru domowego – napisał Bogdan Konopka Główny, Lekarz Weterynarii.
Jednocześnie zwrócił uwagę, że przedstawiciele tych organizacji bardzo często w celu uwiarygodnienia swoich działań i nadania im urzędowego charakteru posługują się stworzonymi przez siebie dokumentami lub legitymacjami służbowymi, które do złudzenia przypominają oficjalne.
- W związku z powyższym, powiatowi lekarze weterynarii powinni uczestniczyć we wszystkich interwencjach, o których zostali poinformowani przez funkcjonariuszy policji. Jednocześnie w każdym wypadku, gdy informacja o interwencji trafi bezpośrednio do powiatowego lekarza weterynarii od organizacji planującej interwencję, powinien on poinformować policję – napisał Bogdan Konopka.
Główny Lekarz Weterynarii przypomniał, że to Inspekcja Weterynaryjna sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów o ochronie zwierząt, a powiatowi lekarze weterynarii posiadają wiedzę ekspercką, która pozwala na podejmowanie działań adekwatnych do stanu faktycznego.
wk, fot. Świętokrzyska Policja