Pastwisko dla bydła mięsnego – jakie gatunki traw?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pastwisko dla bydła mięsnego – jakie gatunki traw?

27.02.2020autor: Dorota Kolasińska

Wykorzystanie pastwisk w żywieniu bydła mięsnego jest jednym z łatwiejszych sposobów na poprawę opłacalności produkcji mięsa wołowego. W dodatku Bydło mięsne i opasy prof. Goliński podpowiada jak efektywnie korzystać z pastwiska i jakie gatunki traw idealnie nadają się do wypasu!

Wypas zwierząt na pastwisku jest najbardziej efektywnym sposobem eksploatacji użytków zielonych w okresie wegetacji. Jedną z grup zwierząt predysponowanych do żywienia pastwiskowego jest bydło ras mięsnych i ich krzyżówek. W produkcji żywca wołowego wyróżnia się system ekstensywny, półintensywny oraz intensywny.

Podaje się, że pastwisko jest szczególnie ważne w opasie ekstensywnym i półintensywnym, natomiast w tuczu intensywnym odgrywa stosunkowo marginalną rolę, gdyż żywienie bydła odbywa się w systemie alkierzowym z wykorzystaniem zbilansowanych dawek pasz konserwowanych, głównie w formie kiszonek z dodatkiem pasz treściwych. Mimo wszystko warto podjąć próbę zwiększenia efektywności żywienia zwierząt na pastwisku, bo w określonych warunkach może zwiększyć to ekonomikę produkcji wołowiny.


Największy atut pastwiska


Ruń pastwiskowa jest pełnowartościową pod względem pokarmowym, a zarazem najtańszą paszą w żywieniu bydła. Jak wskazują badania własne, wypas obniża o 30% koszty produkcji jednostki energii w porównaniu z zielonką koszoną i dowożoną do bezpośredniego skarmiania w oborze. 

O ile pastwisko jest tańsze w żywieniu od pasz konserwowanych? Jakie są dodatkowe profity z żywienia pastwiskowego? Jakie gatunki traw są najlepsze na pastwiska dla bydła mięsnego? Zajrzyj do naszego dodatku Bydło mięsne i opasy 1/2020! Więcej na temat użytkowania pastwisk dowiesz się na str. 20. 

Jeżeli jesteś ciekawy, co jeszcze znajduje się w naszym kwartalniku, zajrzyj TUTAJ, a klikając w okładkę możesz zamówić prenumeratę. 



 

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Jacek Zarzecki – sektor powinien być transparentny (WYWIAD)

Małe rzeźnie rolnicze to szansa dla niewielkich gospodarstw oraz grup producentów rolnych – uważa Jacek Zarzecki. O tym i o wielu innych aktualnych zagadnieniach rozmawiamy z prezesem PZHiPBM w wywiadzie dostępnym w dodatku Bydło mięsne i opasy 1/2020.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Forum Sektora Wołowiny – zagrożenie z Mercosur

– Komisja Europejska obiecuje środki, które i tak nigdy nie zostaną wypłacone – mówił Jean-Pierre Fleury z COPA/COGECA, nawiązując do obietnicy KE o przeciwdziałaniu kryzysowi na rynku wołowiny z powodu umowy Mercosur.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Czy opas wolców i jałówek jest opłacalny?

Wykorzystując tanie pasze gospodarskie z powodzeniem można opasać jałówki i wolce, uzyskując wartościową tuszę oraz mięso dobrej jakości. Czy opas jałówek i wolców w Polsce jest opłacalny? Na to pytanie odpowiada prof. Nogalski z UWM w swoim artykule. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)