Jacek Zarzecki – sektor powinien być transparentny (WYWIAD)
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jacek Zarzecki – sektor powinien być transparentny (WYWIAD)

25.02.2020autor: Marcin Jajor

Małe rzeźnie rolnicze to szansa dla niewielkich gospodarstw oraz grup producentów rolnych – uważa Jacek Zarzecki. O tym i o wielu innych aktualnych zagadnieniach rozmawiamy z prezesem PZHiPBM w wywiadzie dostępnym w dodatku Bydło mięsne i opasy 1/2020.

Pokłosiem tzw. afery leżakowej jest projekt ustawy o wzmocnieniu nadzoru nad ubojem zwierząt. Czy niweluje on problemy branży?

Jacek Zarzecki: Po ujawnieniu afery dotyczącej nielegalnego uboju bydła w Kalinowie, złożyliśmy 10 postulatów, m.in. wprowadzenia monitoringu w ubojniach. Oczywiście, nie jest to wszystko, czego oczekiwaliśmy, bo propozycja Rady Sektora Wołowiny uwzględniała również potrzebę monitoringu zwierząt podczas transportu, który z naszego punktu widzenia ma ogromne znaczenie w przypadku zwierząt kontuzjowanych.

Będziemy o tym przypominać w ramach konsultacji. Dodatkowo zapis z monitoringu na autach powinien być archiwizowany, bo dzięki temu będziemy mogli sprawdzić, w jakim stanie i w jakiej konkretnej sytuacji dane zwierzę zostało wprowadzone do auta i w jakim stanie było z niego wyprowadzane. Uważamy, że sektor wołowiny powinien być transparentny, bo takie jest zapotrzebowanie konsumentów.

Dyskusja toczy się też wokół propozycji utworzenia rzeźni rolniczych o małej zdolności produkcyjnej…
J.Z.: Małe ubojnie mają przyszłość, ale projekt, który zakłada ich wprowadzenie, musi zostać doprecyzowany. Nie wyobrażamy sobie, by osoba dokonująca uboju w rzeźniach o małej zdolności produkcyjnej musiała mieć takie same uprawnienia, jak pracująca w dużym zakładzie. Zgadzamy się jednak z proponowanym limitem jednej ubijanej sztuki bydła dziennie, tj. 365 szt. rocznie. Warto też nadmienić, że tego rodzaju działania powinny być połączone ze wsparciem dla grup producenckich. 

Nieścisłości w projekcie jest więcej... Czy takie przepisy zapewnią bezpieczeństwo żywności i nie ucierpi na tym wizerunek wołowiny? W jaki sposób poprawić wizerunek polskiej wołowiny na świecie, jak rozwiązać problemy podczas klasyfikacji tusz, w jaki sposób promować wołowinę i zwiększyć spożycie? Na te wszystkie pytania szczegółowo odpowiada Jacek Zarzecki w wywiadzie dostępnym w dodatku Bydło mięsne i opasy 1/2020 na str. 8. 

r e k l a m a
Jeżeli jesteś ciekawy, co jeszcze znajduje się w naszym kwartalniku, zajrzyj TUTAJ, a klikając w okładkę możesz zamówić prenumeratę. 




 

autor Marcin Jajor

Marcin Jajor

<p>redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Pastwisko dla bydła mięsnego – jakie gatunki traw?

Wykorzystanie pastwisk w żywieniu bydła mięsnego jest jednym z łatwiejszych sposobów na poprawę opłacalności produkcji mięsa wołowego. W dodatku Bydło mięsne i opasy prof. Goliński podpowiada jak efektywnie korzystać z pastwiska i jakie gatunki traw idealnie nadają się do wypasu!

czytaj więcej
Bydło mięsne

Spór cenowy między Chinami, a Argentyną – winny koronawirus?

Eksport argentyńskiej wołowiny do Chin spadł w styczniu br. o prawie jedną trzecią. Głównym powodem tej sytuacji jest spór cenowy z chińskimi importerami w związku z wybuchem koronawirusa.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Kompaktowy TMR dla opasów

Kompaktowy TMR uniemożliwia separację przy pobieraniu paszy. Dzięki temu zwierzęta są spokojniejsze, jedzą więcej oraz lepiej i bardziej równomiernie przyrastają. Młody hodowca wprowadził swój dyplomowy eksperyment na stałe do stada.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)