Ceny bydła: sytuacja się stabilizuje. Na jakim poziomie?
Sytuacja rynkowa stabilizuje się. Obniżki przystopowały, ale zainteresowanie zagranicznych kontrahentów na polską wołowinę nadal jest ograniczone. Ile teraz płacą w skupie za bydło?
Na unijnym rynku wołowiny obserwujemy spore zawirowania. Średnia cena zakupu bydła w klasie R wyniosła 493,93 EUR/100 kg, była o 0,5% niż tydzień temu i o 0,4% niższa miesiąc temu.
Niestety w Polsce w ostatnim tygodniu maja br. według notowań MRiRW oraz analizy KOWR nastąpił dalszy spadek cen żywca wołowego. Bydło skupowano średnio po 11,28 zł/kg, o 2 % taniej niż w poprzednim tygodniu i przed miesiącem.
- Mimo to, cena polskiej wołowiny tej klasy wyrażona w walucie unijnej była jedną z najwyższych w UE i wyniosła 524,97 EUR/100 kg. Taniej niż w Polsce za żywiec wołowy płacono m.in. we Francji (o 16,73 EUR/100 kg), Włoszech (o 21,97 EUR/100 kg) i w Niderlandach (o 32,95 EUR/100 kg), a drożej jedynie w Irlandii (o 17,15 EUR/100 kg) - podaje KOWR. W Hiszpanii ceny według notowań Meat Market Observatory spadły o 1,6%. Niestety właśnie ta wartość polskiej wołowiny na unijnym rynku okazała się zbyt wysoka dla naszych zachodnich kontrahentów, bowiem zainteresowanie importem spadło. Zakłady narzekają na słaby zbyt ćwierćtusz wołowych oraz niskie ceny zakupu oferowane przez naszych odbiorów. W Niemczech, jak wynika z notowania VEZG ceny nadal spadają, w tym tygodniu tamtejsze zakłady płaciły 4,45 euro/kg za byki w klasie R.
Z informacji, które uzyskaliśmy w polskich zakładach sytuacja zaczyna się stabilizować. Obniżki są już znacznie mniejsze i rzadsze niż ostatnio, co nie zmienia faktu, że w ostatnich tygodniach to spadek rzędu 2 zł/kg mniej w wbc i około 1 zł/kg w w.ż. Jest nadal spory problem ze sprzedażą wołowiny na rynku unijnym, a krajowi hodowcy buntują się przeciwko obniżkom. Nic w tym dziwnego, bo w mediach codziennie jak brzęczenie komara słychać słowo "podwyżki", "wzrosty", "inflacja". Trzeba oszczędzać każdą złotówkę, bo nie wiadomo jakie uda się zgromadzić zapasy pasz objętościowych i treściwych na kolejny sezon.
- Nie spodziewamy się jednak znaczących zmian cen, co najmniej do września. Sezon letni jest raczej stabilny, a zapotrzebowanie jest nieco mniejsze. Ceny utrzymają się na podobnym poziomie, jeśli nic wstrząsającego się nie wydarzy. Nie będzie raczej dużych spadków, ale na wzrosty cen też być nie liczył - mówi jeden z pracowników skupu z Warmii i Mazur.
Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?
W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 21,36 zł/kg, za byka w klasie O 20,94 zł/kg wbc.
Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 20,06 zł/kg, a w klasie O za około 19,92 zł/kg.
Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 13,08 zł/kg, jałówek 11 zł/kg, a za krowy 9,3 zł/kg.
Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!
dkol
Fot. Kolasińska
Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ
Zamów nasz dodatek
Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 16 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR
Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy