Ceny bydła: sytuacja się stabilizuje. Na jakim poziomie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny bydła: sytuacja się stabilizuje. Na jakim poziomie?

07.06.2022autor: Dorota Kolasińska

Sytuacja rynkowa stabilizuje się. Obniżki przystopowały, ale zainteresowanie zagranicznych kontrahentów na polską wołowinę nadal jest ograniczone. Ile teraz płacą w skupie za bydło? 

Na unijnym rynku wołowiny obserwujemy spore zawirowania. Średnia cena zakupu bydła w klasie R wyniosła 493,93 EUR/100 kg, była o 0,5% niż tydzień temu i o 0,4% niższa miesiąc temu. 

Niestety w Polsce w ostatnim tygodniu maja br. według notowań MRiRW oraz analizy KOWR nastąpił dalszy spadek cen żywca wołowego. Bydło skupowano średnio po 11,28 zł/kg, o 2 % taniej niż w poprzednim tygodniu i przed miesiącem.

- Mimo to, cena polskiej wołowiny tej klasy wyrażona w walucie unijnej była jedną z najwyższych w UE i wyniosła 524,97 EUR/100 kg. Taniej niż w Polsce za żywiec wołowy płacono m.in. we Francji (o 16,73 EUR/100 kg), Włoszech (o 21,97 EUR/100 kg) i w Niderlandach (o 32,95 EUR/100 kg), a drożej jedynie w Irlandii (o 17,15 EUR/100 kg) - podaje KOWR. W Hiszpanii ceny według notowań Meat Market Observatory spadły o 1,6%. Niestety właśnie ta wartość polskiej wołowiny na unijnym rynku okazała się zbyt wysoka dla naszych zachodnich kontrahentów, bowiem zainteresowanie importem spadło. Zakłady narzekają na słaby zbyt ćwierćtusz wołowych oraz niskie ceny zakupu oferowane przez naszych odbiorów. W Niemczech, jak wynika z notowania VEZG ceny nadal spadają, w tym tygodniu tamtejsze zakłady płaciły 4,45 euro/kg za byki w klasie R. 

r e k l a m a
- Ćwierćtusze wołowe z młodych byków do 2 lat sprzedawano po 21,41 zł/kg, o 4,5% taniej niż tydzień wcześniej i o 6% taniej niż w końcu kwietnia br.- informuje KOWR. 

Z informacji, które uzyskaliśmy w polskich zakładach sytuacja zaczyna się stabilizować. Obniżki są już znacznie mniejsze i rzadsze niż ostatnio, co nie zmienia faktu, że w ostatnich tygodniach to spadek rzędu 2 zł/kg mniej w wbc i około 1 zł/kg w w.ż. Jest nadal spory problem ze sprzedażą wołowiny na rynku unijnym, a krajowi hodowcy buntują się przeciwko obniżkom. Nic w tym dziwnego, bo w mediach codziennie jak brzęczenie komara słychać słowo "podwyżki", "wzrosty", "inflacja". Trzeba oszczędzać każdą złotówkę, bo nie wiadomo jakie uda się zgromadzić zapasy pasz objętościowych i treściwych na kolejny sezon. 

- Nie spodziewamy się jednak znaczących zmian cen, co najmniej do września. Sezon letni jest raczej stabilny, a zapotrzebowanie jest nieco mniejsze. Ceny utrzymają się na podobnym poziomie, jeśli nic wstrząsającego się nie wydarzy. Nie będzie raczej dużych spadków, ale na wzrosty cen też być nie liczył - mówi jeden z pracowników skupu z Warmii i Mazur. 

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

 

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 21,36 zł/kg, za byka w klasie O 20,94 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 21,39 zł/kg, a za klasę O 20,58 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 20,06 zł/kg, a w klasie O za około 19,92 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 13,08 zł/kg, jałówek 11 zł/kg, a za krowy 9,3 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 16 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

 

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Konsekwencje suszy u zachodnich sąsiadów odczują polscy hodowcy

  Włochy, Francja i Hiszpania zmagają się z największą suszą od dziesięcioleci. We Włoszech wyschła rzeka, a Francja i Hiszpania notuje temperatury przekraczające 40 stopni Celsjusza. Dlaczego to powinno zainteresować polskich hodowców?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Największa przetwórnia wołowiny w USA ubije 8 tys. sztuk dziennie

W Południowej Dakocie powstanie największa przetwórnia mięsa wołowego w Stanach Zjednoczonych – rzeźnia ma osiągnąć wydajność 8000 sztuk na dobę. Pomysłodawczynią miliardowego projektu jest rolniczka od 5 pokoleń w sektorze wołowiny i hodowli bydła.

czytaj więcej
Organizacja produkcji bydła

Ile wody potrzebuje stado w czasie upałów?

Wraz z pierwszymi upałami bydło narażone jest na pojawienie się stresu cieplnego i zmniejszenie produkcyjności. Odpowiednia ilość pobranej wody jest kluczowa w ciągu gorących dni. Jak zapewnić dostęp do wody całemu stadu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)