Z artykułu dowiesz się
- Produkcja wołowiny
- Ceny bydła w Polsce
- Ceny bydła w UE
- Ceny bydła w Niemczech
- Prognoza cen bydła w skupie
Z artykułu dowiesz się
Według notowań Meat Market Observatory ceny bydła w UE drgnęły lekko, co w kontekście systematycznych obniżek od kilku miesięcy, jest sygnałem pozytywnym. W ubiegłym tygodniu za młode byki w klasie R w UE rolnicy średnio uzyskiwali 4,74 euro/kg, a średnio za bydło wszystkich kategorii 4,8 euro za kg. Wzrost w porównania do poprzedniego notowania wyniósł około 20 eurocentów/kg.
Sygnał z UE spowodował również wzrost na niemieckiej giełdzie VEZG, gdzie hodowcy otrzymują za młode buhaje o około 10-15 centów więcej niż w poprzednim notowaniu, około 4,6-4,64 euro/kg, za jałówki 4,50-4,54 euro/kg i za krowy powyżej 270 kg wagi poubojowej 3,92 euro/kg. W Niemczech sytuacja jest stabilna, a podaż zaspokaja popyt.
Według danych MRiRW rolnicy w poprzednim tygodniu sprzedawali byki do 24 miesięcy średnio za 0,82 zł/kg w wadze żywej i 20,30 zł/kg w wbc, za jałówki 10,63 zł/kg w wadze żywej i około 20,50 zł/kg w wbc, za krowy z kolei 8,05 zł/kg w wadze żywej i 16,53 zł/kg w wbc. Na rynku widać lekkie podwyżki cen byków o około 1,5%, mogliśmy to również obserwować w naszej ubiegłotygodniowej sondzie. W zeszłym tygodniu ceny podskoczyły, ze względu na niską podaż.
Niektóre ubojnie w kraju podniosły w tym tygodniu ceny skupy bydła o 30-40 gr/kg w wbc za byki i jałówki, pojedyncze także za krowy. Jednak większość z nich podkreśla, że to ostatni tydzień podwyżek. Mięso udawało się sprzedawać na bieżąco, a towaru chwilowo przez żniwa i pilne prace polowe brakowało. Niestety ze strony importerów jest silna presja na obniżki, stąd już większość ubojni, które podniosły lub utrzymały cenniki z ubiegłego tygodnia zapowiada spadek cen bydła, nawet pod koniec tego tygodnia.
Jeden z polskich podmiotów, który eksportuje znaczące ilości wołowiny do Turcji zdejmuje nadal sporo żywca z rynku, dzięki temu ceny jeszcze trzymają się blisko poziomu europejskiego. Niestety stawki już w przyszłym tygodniu mogą spaść, gdyż Izrael kończy na miesiąc pracę w Polsce, ze względu na przerwę wynikającą ze święta Sukot. Ubój rytualny na izraelski rynek ruszy dopiero w październiku. To niestety spowoduje nadwyżkę bydła, a za nią będą musiały pójść obniżki.
Prognozowane spadki w najbliższym czasie mogą sięgnąć 17-18 zł/kg w wbc za byki w klasie R. Podwyżek cen bydła można spodziewać się dopiero późną jesienią przed przerwą świąteczną.
Obecnie krajowe ubojnie płacą za byki w klasie R średnio 19,41 zł/kg, za jałówki w klasie R 19,9 zł/kg i za krowy w kl. R 16,6 zł/kg.
Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR
dkol
Fot. Kolasińska
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy