Ceny bydła – małe spadki na rynku
Zarówno na rynku europejskim i krajowym ceny w większości zakładów nie ulegają zmianom. Mimo to, co poniektóre zrobiły korekty, niestety na niekorzyść rolników.
Nadal obserwujemy zastój na rynku. Większość zakładów prosiła o przepisanie cen z ubiegłego tygodnia. Niestety na naszej liście znalazło się kilka, które obniżyły ceny. Obserwujemy lekki spadek ceny – o 10 gr/kg w wadze bitej ciepłej za jałówki i byki, natomiast w wadze żywej jeden z zakładów obniżył ceny o 30 gr/kg za byki.
Niestety z europejskiego rynku również nie mamy dobrych informacji. Średnia cena za młode bydło w 5 tygodniu 2020 r. wyniosła 361,27 euro/100 kg. Z kolei w porównaniu do ubiegłego miesiąca cena za 100 kg spadła o 13,5 euro, a w porównaniu do ubiegłego tygodnia o 1,16 %.
Według unijnych statystyk średnia cena byków w klasie R w Polsce w tym tygodniu wynosi 305,93 euro/100 kg i jest niższa o 0,78% w porównaniu do ubiegłego tygodnia. Największy spadek cen wśród krajów unijnych w skali tygodnia obserwujemy w Rumunii, bo aż 14,5%.
Ile płacą polskie zakłady?
W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 12,29 zł/kg, za byka w klasie O 11,92 zł/kg wbc.
Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 12,60 zł/kg, a za klasę O 12,01 zł/kg.
Krowy w klasie R skupy biorą średnio za 10,62 zł/kg, a w klasie O 10,50 zł/kg.
Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 6,73 zł/kg, jałówek 6,00 zł/kg, a za krowy 5,35 zł/kg.
Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj –
aktualne notowania cen!
dkol
Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ
Polecamy nasz dodatek Bydło mięsne i opasy!
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy