Ceny bydła – rynkowy marazm w Polsce, w UE lekka huśtawka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny bydła – rynkowy marazm w Polsce, w UE lekka huśtawka

18.02.2020autor: Dorota Kolasińska

Stabilnie, ale nadal beznadziejnie, tak można powiedzieć o cenniku zakładów mięsnych. Przyglądamy się dokładnie cenom naszych największych odbiorców, niestety i tu sytuacja nie jest zbyt korzystna.

W większości polskich zakładów mięsnych niewiele się dzieje. Jeden z zakładów obniżył ceny o 30 gr/kg wbc za byki w klasie R i O, goniąc za kiepskim poziomem cen innych zakładów. Poza tym jednym, pracownicy skupów bydła odnosząc się do cenników ubiegłotygodniowych pozostawiają ceny na tym samym, delikatnie rzecz ujmując, beznadziejnym poziomie.

Istnieje niewielka szansa na podwyżki wynikające ze zbliżających się powolnymi krokami Świąt Wielkanocnych, jednak nie należy spodziewać się fajerwerków. Ceny także mogą wzrosnąć wraz z otwarciem sezonu grillowego czyli między majem, a czerwcem. Jednak, jak podkreślają pracownicy skupów, to tylko "gdybanie".

W związku z tym będziemy obserwować, co dzieje się u naszych największych odbiorców za granicą. Na razie niestety sytuacja nie napawa optymizmem. Prawie wszędzie odnotowaliśmy lekki spadek cen byków i niemrawy wzrost cen jałówek i krów (dane z dn. 9.02.2020). Powód do radości mogą jedynie mieć Hiszpanie i Holendrzy...

r e k l a m a
W Niemczech i we Włoszech ceny młodych byków nie uległy zmianie, natomiast cena krów i jałówek w stosunku do poprzedniego tygodnia lekko wzrosła (o ok. 0,3% w Niemczech i 3% we Włoszech). W Hiszpanii ceny byków (1,1%), krów (4%) i jałówek (ok. 3%) trochę się podniosły. W Holandii wzrosła cena byków o 2,3%, jałówek o 2,2% i krów aż o 9,8%. We Francji obserwujemy spadek ceny byków i jałówek, ale lekki wzrost cen krów w klasie O (2%). Rolnicy w Wielkiej Brytanii też nie mają powodów do zachwytu, bo ceny byków i jałówek spadły, jedynie podniosły się lekko ceny krów. 

Ile płacą polskie zakłady? 


W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 12,25 zł/kg, za byka w klasie O 11,89 zł/kg wbc. 

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 12,60 zł/kg, a za klasę O 12,01 zł/kg. 

Krowy w klasie R skupy biorą średnio za 10,62 zł/kg, a w klasie O 10,50 zł/kg. 

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 6,77 zł/kg, jałówek 6,00 zł/kg, a za krowy 5,35 zł/kg.

Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj –
aktualne notowania cen!  

dkol


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Polecamy nasz dodatek Bydło mięsne i opasy! Zamów jako dodatek do prenumeraty TAP klikając w okładkę!


autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Ceny bydła – małe podwyżki przed obniżkami

Mimo, że w tym tygodniu kilka zakładów podniosło ceny za bydło o około 20-30 gr/kg wbc, to niestety nie zwiastuje to niczego dobrego. Zakłady zapowiadają obniżki, spowodowane koronawirusem. Jak zwykle rolnik dostaje rykoszetem...

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła – miła niespodzianka na koniec lutego

Koniec lutego przyniósł kompletnie niespodziewany wzrost w cennikach. Ciekawe czy to jedynie epizod, czy można mówić o korzystnym wietrze na rynku wołowiny, który będzie hulał także w marcu...

czytaj więcej

Polski rolnik też zyskuje na chińskim imporcie. Ile?

Jak import chiński będzie kształtowa? Czy zagrozi mu koronawirus? Czy ASF pochłonie kolejne stada tamtejszych świń? Od tego, jaka będzie odpowiedź na te pytania, zależy sytuacja rolników w Europie, w tym również w Polsce.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)