Targi Ferma Bydła w Łodzi – wykorzystanie mleka w kontroli chorób zakaźnych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Targi Ferma Bydła w Łodzi – wykorzystanie mleka w kontroli chorób zakaźnych

14.02.2020autor: dr Mirosława Wieczorek

Podczas XIX Międzynarodowych Targów Ferma w Łodzi uczestniczyliśmy w ciekawej prelekcji na temat wykorzystania mleka w celach diagnostycznych. Co można wykryć w mleku? 

W Łodzi już po raz XIX odbywają się Międzynarodowe Targi Ferma Bydła. Dzisiaj rozpoczęły się atrakcje, które potrwają dla odwiedzających do 16 lutego. 

W jednej z sali wykładowych uczestnicy mogli posłuchać prof. dr hab. Krzysztofa Rypuły z UP we Wrocławiu, który mówił na temat możliwości wykorzystania mleka w diagnostyce chorób zakaźnych. 

– U bydła wykorzystanie mleka jako materiału diagnostycznego jest możliwe w dwojaki sposób - wykrycie w badanym  materiale swoistych przeciwciał skierowanych przeciw konkretnym drobnoustrojom (np. białaczka, BVD) lub wykrycie w próbce patogenu będącego przyczyną zachorowania (gronkowiec złocisty, gorączka Q, BVD). Nie zawsze mleko jest przydatne do diagnostyki, ale w wielu chorobach sprawdza się jako materiał do badania  - mowił prof. Krzysztof Rypuła. 



W ostatnich latach trend związany z chorobami zakaźnymi zmierza do usprawnienia diagnostyki. Badanie mleka umożliwia szybki i łatwy monitoring chorób,  których często nie widać - chorują klinicznie pojedyncze sztuki, a zarażona jest większa część stada. 
– Nasza uczelnia przeprowadziła badania 120 stad krów mlecznych w regionie wschodniej Polski. Wyniki dają do myślenia – mówił prelegent.  Ponad 60% stad ma gorączkę Q, 40% IBR, 87% BVD 

– Mleko może być też wykorzystane w  monitorowaniu i zwalczaniu IBR i BVD. Prędzej czy później będziemy musieli się w Polsce zabrać za zwalczanie tych chorób. Od 2018 roku funkcjonuje wprawdzie dobrowolny program, ale nie cieszy się on zainteresowaniem hodowców – wyjaśniał specjalista. Dzięki badaniom próbek mleka będziemy mieć informacje jak postępuje uwalnianie stada od  chorób.

mw
autor dr Mirosława Wieczorek

dr Mirosława Wieczorek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mleczne

Seminarium Bydło Mleczne: przesuwamy termin!

Planowane na 25 marca br. W Piątnicy Seminarium Bydło Mleczne odbędzie się w innym terminie.

czytaj więcej
Bydło mleczne

Woj. opolskie – producentom mleka brakuje pasz!

Susza drugi rok z rzędu dotknęła tamtejszych hodowców bydła mlecznego, grozi im obniżenie produkcji. Podczas Walnego Zjazdu Opolskiego Związku Hodowców mieli okazję dowiedzieć się jak przeciwdziałać skutkom suszy. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Minister Ardanowski do przedstawicieli mleczarni: Chłop nie jest tylko do dojenia krów!

Od dawna wiadomo, że trudno o lepsza formę organizacji produkcji i skupu mleka niż spółdzielczość. Pod tym kątem, Polska jest podawana jako wzorowy przykład współpracy rolników, zaufania, godnych warunków pracy i płacy… Czy naprawdę tak jest? Jak Krzysztof Ardanowski, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie jest tego pewien…

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)