Trwa kampania cukrownicza: Jak przebiega późny zbiór buraków cukrowych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Trwa kampania cukrownicza: Jak przebiega późny zbiór buraków cukrowych?

16.12.2019autor:

Zbliża się koniec roku, ale do końca kampanii cukrowej jeszcze daleko. Plantatorzy, którzy kopali buraki we wrześniu i październiku już zdążyli zaorać pola i posiać oziminy. Rolnicy, którzy mają odstawy buraków na grudzień i styczeń po burakach cukrowych będą siali wiosną kukurydzę lub zboża jare.

Na południu Polski Cukrownia Cerekiew będzie przerabiać surowiec w styczniu, a piec wapienny ma być wygaszony dopiero w lutym. Rolnicy, którzy mają późne odstawy buraków muszą okrywać ich pryzmy włókniną, by uchronić surowiec przed przemarznięciem. To dodatkowa i ciężka praca, ale warto, ponieważ cukrownia dopłaca do każdej tony okrytych włókniną buraków. Niektórzy plantatorzy mają jeszcze sporo pracy na polach. Największy w Polsce Kombinatu Rolnego Kietrz uprawia buraki na areale 1300 hektarów i właśnie trwa ich zbiór. Odwiedziliśmy z kamerą kombinat oraz kilku rolników na Opolszczyźnie.

– Mamy planowany termin odbioru buraków na 6. stycznia i z uwagi na to, że na tym polu będziemy siać kukurydzę wiosną, to zdecydowaliśmy się na taki późny zbiór i odstawę buraka, żeby ta wegetacja trwała jak najdłużej. Przede wszystkim burak nie wysycha na pryzmie i zachowuje dłużej wilgotność. Jaki będzie plon? Zobaczymy przy odstawie w styczniu – mówi Tomasz Cichoń, rolnik z Ostrożnicy

– Pierwszą kampanię mieliśmy 20. Września i z tej jestem zadowolony. Plon był przyzwoity i polaryzacja na poziomie 17%. Zobaczymy, co będzie teraz. Na drugą odstawę mam 5000 ton. Widzę, że się odmłodziły liście i to może wpłynąć negatywnie na polaryzację, ale plon szacuję na 70 – 80 ton z 1 ha – relacjonuje Krzysztof Bochniak, dyrektor gospodarstwa rolnego PAGRO w Pągowie

– Jesteśmy w ostatniej fazie zbioru i na ostatním polu buraków cukrowych. Do wykopania całości potrzebujemy ok. 3 dni. Natomiast na odbiór musimy jeszcze trochę poczekać na przełom grudnia i stycznia –  mówi Mariusz Sikora, prezes Kombinatu Rolnego Kietrz.

ZOBACZ FILM!

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Buraki cukrowe

Podrasowane buraki cukrowe

Z pewnością uprawiając odmiany GMO odporne na herbicydy można mówić o pewnej wygodzie – wykonać można mniej zabiegów odchwaszczania niż w uprawach konwencjonalnych i to bez obawy, że uszkodzi się rośliny uprawne.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Kampania cukrownicza: plony buraka poniżej oczekiwań

Trwa kampania cukrowa. Kilkanaście lat temu na Opolszczyźnie i Śląsku było sześć cukrowni. Dziś została tylko jedna, która kupuje buraki od prawie dwóch tysięcy plantatorów.

czytaj więcej

Nowy, groźny szkodnik buraka cukrowego

Kończy się wegetacja buraków cukrowych i trwają zbiory korzeni, a naukowcy mają dla producentów niemiłą niespodziankę. Na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce wykryto nowego, groźnego szkodnika tych upraw – skośnika buraczaka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)