Nowy, groźny szkodnik buraka cukrowego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowy, groźny szkodnik buraka cukrowego

17.10.2019autor: Janusz Biernacki

Kończy się wegetacja buraków cukrowych i trwają zbiory korzeni, a naukowcy mają dla producentów niemiłą niespodziankę. Na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce wykryto nowego, groźnego szkodnika tych upraw – skośnika buraczaka.

Skośnik buraczak (Scrobipalpa ocellatella) to motyl z rodziny skośnikowatych (patrz foto I), o szaro pstrym ubarwieniu. Jego larwy, długości ok. 15 mm, żerują w liściach, ogonkach liściowych i główce buraka. Po żerowaniu i minowaniu liście sercowe przebarwiają się, czarnieją i gniją (patrz foto II). Gąsienice szkodnika można dostrzec mocno odginając lub wyłamując najmłodsze liście buraka. Ukrywają się też w tunelach zbudowanych z przędzy, najczęściej u podstawy blaszki liściowej, niekiedy zawijają też jej brzegi.


Roślinami żywicielskimi
skośnika buraczaka są gatunki z rodziny komosowatych, w tym plantacje buraka cukrowego i pastewnego oraz buraczka czerwonego. Jego występowanie ograniczają obfite deszcze lub nawadnianie upraw, natomiast słoneczna pogoda sprzyja jego rozwojowi i rozprzestrzenianiu się. Szkody powodowane na korzeniach (zgnilizna główki) uniemożliwiają odrost nowych liści, sprzyjają natomiast tzw. infekcjom wtórnym korzeni. W zależności od stopnia porażenia upraw spada w nich drastycznie zawartość cukru z ok. 18 do ok. 10%, przy jednoczesnym znaczącym wzroście glukozy. W korzeniach wzrasta także liniowo zawartość potasu i sodu. Zasiedlone korzenie  nie nadają się do przechowywania, gdyż w pryzmach skutki infekcji wtórnych – gnicie buraków – jest kontynuowane i nasila się.

r e k l a m a
Skośnik buraczak jest obecnie jednym z najważniejszych szkodników buraka cukrowego w Europie Zachodniej i Południowej, Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie oraz w Chinach, Iraku, Iranie Pakistanie i Syrii.
Źródło: IOR
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Buraki cukrowe

Trwa kampania cukrownicza: Jak przebiega późny zbiór buraków cukrowych?

Zbliża się koniec roku, ale do końca kampanii cukrowej jeszcze daleko. Plantatorzy, którzy kopali buraki we wrześniu i październiku już zdążyli zaorać pola i posiać oziminy. Rolnicy, którzy mają odstawy buraków na grudzień i styczeń po burakach cukrowych będą siali wiosną kukurydzę lub zboża jare.

czytaj więcej

SONDA NAWOZOWA: kolejne podwyżki cen nawozów, mimo światowego słabego popytu. Jakie są aktualne cenniki?

Na rynku światowym widać obniżki cen w przypadku mocznika, w Polsce jednak odczuwalne są kolejne cotygodniowe podwyżki cen nawozów. Przetarg na mocznik w Indiach rozstrzygnięty. Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie?

czytaj więcej

Jesienne i późne odchwaszczanie zbóż. Lista herbicydów i zasady stosowania

Pod koniec października wiele pól obsiewanych było jeszcze zbożami ozimymi, głównie pszenicą. Dobrze byłoby je jeszcze tej jesieni odchwaścić, ale nie zawsze jest to możliwe. Podajemy przykładowe herbicydy jesienne w zbożach. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)