Rynek cukru w UE – wzrost importu z Ukrainy. Cukier trafi pod system monitoringu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek cukru w UE – wzrost importu z Ukrainy. Cukier trafi pod system monitoringu?

19.10.2023autor: wk

Producenci cukru i plantatorzy buraka cukrowego z krajów Unii Europejskiej protestują przeciwko dość gwałtownemu wzrostowi importu cukru z Ukrainy. Według nich powinien zostać wprowadzony specjalny system monitorowania sprzedaży z Ukrainy.

Niebawem, bo w dniach od 23 do 24 października 2023 roku, odbędzie się posiedzenie rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa – Agrifish. Spotkanie poświęcone będzie sytuacji na unijnych rynkach, w tym po inwazji na Ukrainę.

Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraka (CIBE), a także Europejskie Stowarzyszenie Producentów Cukru (CEFS) wystosowali pismo do Specjalnego Komitetu ds. Rolnictwa. W piśmie tym wyrażono zaniepokojenie wynikające ze wzrostu importu cukru do Unii Europejskiej pochodzącego z Ukrainy.

Okres niepewności dla europejskiego rynku cukru

- Europejscy producenci cukru i plantatorzy buraków cukrowych stoją przed okresem niespotykanej niepewności. Od czasu tymczasowego zawieszenia ceł i kontyngentów na import ukraińskich produktów rolnych import cukru z Ukrainy do UE gwałtownie wzrósł – napisali Marie-Christine Ribera z CEFS oraz Elisabeth Lacoste z CIBE.

W bieżącym roku gospodarczym import osiągnął już poziom prawie 400 000 ton, czyli praktycznie 22-krotność oficjalnej rocznej kwoty importowej Ukrainy, która wynosi 20 070 ton. Według prognoz, które mówią o wzroście produkcji cukru na Ukrainie w sezonie 2023/2024, oczekuje się, że będą w stanie w ciągu najbliższego roku wyeksportować do Unii Europejskiej od 600 do 700 tys. ton cukru.

Według informacji podanych przez Międzynarodową Konfederację Europejskich Plantatorów Buraka, a także Europejskie Stowarzyszenie Producentów Cukru wynika, że w związku z brakiem proceduralnym ze strony niektórych organów celnych państwa członkowskiego dotyczącego rejestracji importu, przywóz z Ukrainy jest zaniżony.

r e k l a m a

Będzie kolejna kontrola importu?

Według CIBE oraz CEFS eksport cukru pochodzącego z Ukrainy do krajów Unii Europejskiej będzie mieć wpływ na zachwianie równowagą na unijnym rynku cukru. Dodatkowo zaszkodzić może całemu, zarówno ukraińskiemu, jak i unijnemu sektorowi cukru w kolejnych latach.

Organizacje przypomniały także, że w maju br. powołano do życia Wspólną Platformę Koordynacyjną (JCP). Jej celem miała być poprawa przepływu handlu ukraińskim zbożem. Wypracowano zalecenie, aby do 16 września br. Ukraina zintensyfikowała kontrole eksportowanego zboża do Unii Europejskiej za pomocą systemu monitorowania. CEFS i CIBE uważają, że pora do systemu monitoringu włączyć cukier.

- Inwazja Rosji na Ukrainę jest katastrofą humanitarną. Europejski sektor cukrowniczy łączy się ze wszystkimi, którzy cierpią z powodu tej brutalnej i nieuzasadnionej inwazji. CEFS i CIBE angażują się w pomoc Ukrainie, a ostatecznym celem jest otwarcia rynku cukru UE dla Ukrainy, zwłaszcza biorąc pod uwagę brak alternatywnych możliwości eksportu dla Ukrainy. Niemniej jednak musimy zachować ostrożność. Jeśli rynek cukru w UE dozna szoku cenowego w wyniku tego bezprecedensowego wzrostu importu, spowoduje to poważne szkody dla sektorów cukru obu stron – podsumowały Marie-Christine Ribera z CEFS oraz Elisabeth Lacoste z CIBE.

Jakie jest zadanie Specjalnego Komitetu ds. Rolnictwa?

Specjalny Komitet ds. Rolnictwa przygotowuje prace Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, w tym wszystkie akty dotyczące wspólnej polityki rolnej.

Komitet ten składa się z wyższych urzędników, którzy są odpowiedzialni za politykę rolną w stałych przedstawicielstwach państw członkowskich lub w ich ministerstwach. W każdym posiedzeniu komitetu, który przeważnie zbiera się raz w tygodniu, uczestniczy również Komisja Europejska.

wk
Fot: envato.elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

SONDA NAWOZOWA: Ceny nawozów azotowych zaczynają rosnąć! Koniec przestoju cenowego. O ile zdrożały nawozy?

W zeszłym tygodniu widoczna była lekka tendencja spadkowa w cenach nawozów, na ten moment jednak możemy zapomnieć o dalszych obniżkach. Ceny, szczególnie w przypadku azotowych wzrosły i to niekiedy nawet o ponad 100 złotych na tonie. Czy wyższe ceny nawozów się utrzymają? Jak kształtuje się rynek nawozów na świecie? Ile kosztują nawozy w Polsce?

czytaj więcej
Rynek mleka

Produkcja mleka w Ukrainie spada. Co to oznacza dla Polski?

  Jak podaje Ministerstwo Polityki Agrarnej Ukrainy produkcja mleka w tym kraju spada. Politycy zastanawiają się jak sytuacja będzie wyglądała po wejściu Ukrainy do UE i jak wpłynie na produkcję. Co ten spadkowy trend oznacza dla Polski?

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Ukraiński eksport wpłynie na zmniejszenie powierzchni uprawy buraków cukrowych?

Wsparcie dla ukraińskiego eksportu w obliczu agresji Rosji jest całkowicie zrozumiałe, ale niekontrolowany import do krajów należących do Unii Europejskiej może mieć poważne konsekwencje w postaci destabilizacji rynku, a tym samym obniżeniem ceny surowca, a także ograniczeniem uprawy buraków cukrowych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)