Plantatorzy buraków cukrowych kontra propozycja Brukseli
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Plantatorzy buraków cukrowych kontra propozycja Brukseli

21.03.2023autor: wk

Unijne rozporządzenie mówiące o zrównoważonym stosowaniu środków ochrony roślin według plantatorów i przetwórców buraków cukrowych, oparte jest na sankcjach i nie zapewnia skutecznych i realnych alternatyw dla chemicznych środków ochrony roślin. Bruksela musi zmienić swoją propozycję.

Propozycja Komisji Europejskiej w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin (SUR) jest nie do przyjęcia, zdaniem Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Cukru (CEFS), a także Międzynarodowej Konfederacji Europejskich Producentów Buraków Cukrowych (CIBE).

Nierealne cele Komisji Europejskiej

Organizacje są zdania, że Komisja Europejska zakłada cele nie do zrealizowania w zakresie redukcji chemicznych środków ochrony roślin. Według nich nieuwzględniane są poczynione już postępy, a na dowód zostały przedstawione dane dotyczące stosowania m.in. fungicydów.


Organizacje uważają również za nieuzasadnione oczekiwanie co do przyszłych dodatkowych korzyści wynikających z Integrowanej Ochrony Roślin, która jest standardem w uprawie buraków cukrowych w Unii Europejskiej. Zalicza się do tego:
  • płodozmian,
  • monitoring,
  • odmiany odporne/tolerancyjne,
  • mechaniczne odchwaszczanie.
r e k l a m a

Jakie konsekwencje pociągnie za sobą propozycja KE?

Obie organizacje zwracają uwagę, że wprowadzenie propozycji Komisji Europejskiej w życie, pociągnie za sobą następujące konsekwencje:
  • znaczące obniżenie plonu i większe ryzyko nieurodzaju,
  • niższe dochody plantatorów i możliwe rezygnacje z uprawy buraka cukrowego,
  • mniej konkurencyjny przemysł cukrowniczy i więcej zamkniętych cukrowni (od 2017 r. zlikwidowano już 15 fabryk),
  • trwała utrata aktywności gospodarczej na terenach wiejskich,
  • zwiększony import cukru wytworzony w mniej zrównoważony sposób przy braku poszanowania standardów społecznych i środowiskowych.

Zobacz także: Neonikotynoidy z całkowitym zakazem stosowania – produkcja cukru stanie się nieopłacalna?

- Propozycja dotycząca rozporządzenia SUR musi być istotnie zmieniona: plantatorzy potrzebują dzisiaj alternatywnych narzędzi i innowacyjnych rozwiązań – przekonuje Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraków Cukrowych (CIBE) oraz Europejskie Stowarzyszenie Producentów Cukru (CEFS).

Od 218 roku utracono ponad 20 substancji czynnych

Przetwórcy buraków, a także inni unijni plantatorzy podkreślili również, że w ciągu ostatnich lat, od roku 2018 utracili oni już ponad 20 substancji czynnych, które stosowane były w ochronie buraków cukrowych.
Organizacje rolnicze nie pierwszy raz wychodzą z taką opinią na temat rozporządzenia SUR. Copa-Cogeca już wcześniej zwracała uwagę na brak naukowych podstaw, przez które zmniejszono o połowę stosowanie środków ochrony roślin do roku 2030. Według Copa-Cogeca redukcja środków ochrony roślin niesie za sobą następujące ryzyko:
  • znaczne ograniczenie produkcji roślinnej,
  • dodatkowe koszty dla konsumentów wykraczające poza inflację odczuwaną obecnie w niektórych krajach,
  • efekt masowej ucieczki emisji do krajów trzecich, które przejmą produkcję wygaszoną w Unii Europejskiej.

Czytaj również: Czy opłaca się uprawiać buraki cukrowe? Kalkulacja kosztów 2023

wk.
fot. envato. elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kukurydza

Strategia odchwaszczania kukurydzy i buraków. Jak zaplanować dobry start?

Zarówno w przypadku kukurydzy, jak i buraka kluczowe jest dopilnowanie ich dobrego startu. Jakich błędów unikać? Jak zaplanować odpowiednią strategię zabiegu odchwaszczania?

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Buraki cukrowe przyszłości. 7 odmian do walki ze zmianami klimatu

Zmiany klimatu i zmniejszenie zużycia pestycydów to wyzwania dla plantatorów buraków. Federalny Urząd Ochrony Odmian Roślin w Niemczech dodał, aż 7 nowych odmian. Wśród nich również takie, które wykazują dużą tolerancję na nową chorobę: SBR - Syndrome Basses Richesses.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Czy opłaca się uprawiać buraki cukrowe? Kalkulacja kosztów 2023

Ostatnich kilka lat do roku 2022 nie było udanych dla producentów buraków cukrowych. Koszty produkcji systematycznie rosły, a ceny buraków kontraktowych w umowach zawieranych z producentami cukru działającymi w Polsce raczej oscylowały wokół tego samego poziomu. Rok 2022 był inny z wielu powodów. A jak kształtuje się obecnie opłacalność uprawy buraków cukrowych? Analizujemy najnowsze dane.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)