Buraki cukrowe przyszłości. 7 odmian do walki ze zmianami klimatu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Buraki cukrowe przyszłości. 7 odmian do walki ze zmianami klimatu

19.02.2023autor: Patrycja Bernat

Zmiany klimatu i zmniejszenie zużycia pestycydów to wyzwania dla plantatorów buraków. Federalny Urząd Ochrony Odmian Roślin w Niemczech dodał, aż 7 nowych odmian. Wśród nich również takie, które wykazują dużą tolerancję na nową chorobę: SBR - Syndrome Basses Richesses.

Nowe odmiany mają ogromne znaczenie dla hodowli przyszłości w uprawie buraka cukrowego. Największe znaczenie mają te z tolerancją na nicienie czy nową chorobę SBR (Syndrome Basses Richesses) oraz chorobę wirusową rizomanię.

O nowej chorobie pisaliśmy już na naszej stronie w 2021 roku. SBR (Syndrome Basses Richesses) powodowany jest, przez bakterie a przenoszony przez owady, tzw. piewiki z rodziny o wdzięcznej nazwie szrońcowate. Choroba ma to do siebie, że objawia się zwykle od razu na całym polu, a nie jak inne przenoszone przez wektory placami, ogniskami czy o brzegu. Jest niezwykle groźna. Prowadzi do spadku zawartości cukru o wartość aż o 7 punktów procentowych. We Francji spowodowała u niektórych rolników spadek przychodu z uprawy buraka aż o połowę!
r e k l a m a

Czy choroba SBR dotrze do nas?

Jest takie ryzyko, i to wcale nie małe. Owad – wektor przenoszący chorobę – Pentastiridius leporinus (nie ma polskiej nazwy) występuje w Polsce od dawna. Na razie jednak nie stwierdzono choroby na buraku. Jednak obecność jej na trójstyku granic niemieckich landów Saksonii i Saksonii-Anhalt i Brandenburgii nakazuje niezwykłą czujność. Ponadto obecna zima nie była na razie aż tak szczególnie mroźna, aby zmniejszyć populację owadów.

Czytaj także: Czy opłaca się uprawiać buraki cukrowe? Kalkulacja kosztów 2023

Nowe odmiany buraka cukrowego zarejestrowane przez Federalny Urząd Ochrony Odmian Roślin w Niemczech:
  • Annedora KWS (nasiona KWS).
  • BTS 2030 (Betaseed).
  • Brabanter (SESvanderHave), tolerancja na nicienie.
  • Brecon (SESvanderHave), tolerancja na nicienie.
  • Hibou (SESvanderHave), tolerancja na SBR (Syndrome Basses Richesses)
  • Kauz (SESvanderHave), tolerancja rizomanię.
  • ST Yellowstone (Strube), tolerancyjny na wirus łagodnej żółtaczki buraka (BMYV). 

na podst. T.CZ. arch. top agrar/ agrarheute
fot. Envato.Elements
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Buraki cukrowe

Insektycydy do ochrony buraka cukrowego. Czym zwalczać mszyce bez neonikotynoidów?

Zwalczanie szkodników w buraku cukrowym bez możliwości użycia zapraw nasiennych zawierających neonikotynoidy będzie trudniejsze, a co gorsza, wbrew oczekiwaniom – mniej przyjazne dla przyrody. Jakie insektycydy używać do ochrony buraka cukrowego?

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Plantatorzy buraków cukrowych kontra propozycja Brukseli

Unijne rozporządzenie mówiące o zrównoważonym stosowaniu środków ochrony roślin według plantatorów i przetwórców buraków cukrowych, oparte jest na sankcjach i nie zapewnia skutecznych i realnych alternatyw dla chemicznych środków ochrony roślin. Bruksela musi zmienić swoją propozycję.

czytaj więcej

Jak z brakiem możliwości stosowania neonikotynoidów radzą sobie nasi sąsiedzi?

Neonikotynoidy nie mogą być już stosowane w zaprawach nasiennych w buraku cukrowym. Jak z tym zakazem radzą sobie nasi sąsiedzi, rolnicy m.in. z Niemiec i z Autsrii walcząc z takimi szkodnikami jak szarek komośnik, pchełka burakowa, czy mszyca brzoskwiniowa?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)