Na buraku śmietka i szarek
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na buraku śmietka i szarek

04.08.2023autor: Jacek Daleszyński

Ciepła pogoda sprzyja żerowaniu szkodników. Na buraku pojawił się szarek komośnik i śmietka burakowa. Oto najświeższa informacja z centralnej Wielkopolski.

Jeszcze całkiem niedawno mówiło się, że szarek komośnik występuje na wschodzie Polski, ale nie wykluczano jego migracji na zachód. I tak też się dzieje. Wczorajsza lustracja plantacji pod Poznaniem ujawniła tego szkodnika. I choć w tej fazie nie stanowi on już takiego zagrożenia, jak podczas żerowania na młodych burakach, to oznacza to, że szkodnik może uderzyć z większą siłą w przyszłym sezonie. W jego przypadku zimują chrząszcze poza plantacjami, ale mogą kolejnej wiosny nalatywać na nowe plantacje.
W tym konkretnym przypadku szkodnik znajdował się pomiędzy liśćmi sercowymi buraka, które są delikatne i łatwe do zgryzania (zdjęcie powyżej). Nawet jeśli znajduje się na roślinie, to można go nie zauważyć, bo do złudzenia przypomina grudkę gleby, ma niemal identyczne ubarwienie (zdjęcie poniżej).



Ustalony próg szkodliwości nie obejmuje obecnej fazy rozwojowej buraka, ale warto go przypomnieć: to jesienią 1 chrząszcz lub larwa na 100 m2 lub wiosną w fazie BBCH 10–14 buraka 1 chrząszcz/10m2 lub uszkodzone 10% blaszki liściowej na 30 roślinach.
Warto zlustrować plantację, bo jeśli szkodnik wystąpi i żeruje, to uszkodzone tkanki są bramą wejścia dla patogenów, np. sprawcy chwościka. Choroba ma teraz idealne warunki do infekcji, więc i ją trzeba monitorować.
Do zwalczania szarka na dziś mamy zarejestrowane następujące substancje:
  • acetamipryd,
  • cypermetryna,
  • lambda-cyhalotryna,
  • tau-fluwanilat.
r e k l a m a

Śmietka w parze z szarkiem

Na tej samej plantacji występuje też śmietka. Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że jest to raczej śmietka burakowa. Śmietka ćwiklanka występuje rzadziej. Wyrządzają jednak takie same szkody – ich larwy wygryzają miękisz w liściach pomiędzy skórkami powodując tzw. miny (na zdjęciu poniżej). W jednej rozległej minie może znajdować się kilka larw, więc szkody postępują dość szybko. Mocno zniszczony liść to ograniczenie produkcji asymilatów. Warto zatem przypilnować, czy na plantacji nie występuje ten szkodnik.



Podobnie jak przy szarku progi szkodliwości dla śmietki obejmują wcześniejsze stadia rozwojowe buraka:
  • w fazie 2 liści – 4 jaja lub miny/roślinę,
  • w fazie 4 liści – 8 jaj lub min/roślinę,
  • w fazie 6 liści – powyżej 20 jaj lub min/roślinę.
Ostatni z tych progów wydaje się być dość wysoki zważywszy na fakt, że śmietka może doprowadzić do zniszczenia większej części liścia. Wtedy mamy do czynienia z dużymi 2–3 minami na 1 liściu. W takiej sytuacji zatem nie powinno się czekać na osiągnięcie przez szkodnika progu szkodliwości i trzeba wykonać zabieg.
Na śmietkę dziś zarejestrowana jest jedynie deltametryna (wg wyszukiwarki Ministerstwa Rolnictwa). Niestety nie można się łudzić, że pyretroid ten zwalczy larwę żerującą w liściu. Na jej zniszczenie można liczyć przy okazji zwalczania szarka, np. systemicznym acetamiprydem.

jd, fot. Daleszyński
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Buraki cukrowe

Buraki wreszcie spokojnie rosną

Aura stała się łaskawsza m.in. dla buraków za sprawa padających ostatnio deszczy. Inspektorzy z cukrowni ruszyli w teren, żeby ocenić stan plantacji w rejonie działania swoich cukrowni.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Lokalne zatrzęsienie burakochwastów. Zmora plantatorów buraków cukrowych

W tym roku lokalnie niektórzy z plantatorów buraka zmagają się z liczniejszymi niż dotychczas burakochwastami. To niestety wynik niedopilnowań z lat poprzednich.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Buraki cukrowe i chwościk – odmiana tolerancyjna czy odporna?

Chorobą, z którą zmagają się plantatorzy buraka od momentu, kiedy został wprowadzony do uprawy, jest chwościk. Wywołujący chorobę grzyb Cercospora beticola występuje powszechnie we wszystkich rejonach uprawy tej rośliny. Jego szkodliwość uwarunkowana jest przede wszystkim pogodą. Od ponad stu lat prowadzone są prace nad opracowaniem skutecznych metod walki z chwościkiem. Przez cały ten okres najskuteczniejsza była oczywiście ochrona chemiczna. Jednak w ostatnich latach w UE podjęto decyzję o wycofaniu ze stosowania szeregu substancji czynnych, co znacznie ograniczyło możliwości plantatorów w tym zakresie (restrykcji takich nie ma w krajach nienależących do Unii Europejskiej). Innym, znacznie trudniejszym sposobem walki z chorobą, jest hodowla odpornościowa. Zajmuje ona znacznie więcej czasu i wymaga dużych nakładów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)