Buraki wreszcie spokojnie rosną
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Buraki wreszcie spokojnie rosną

23.08.2023autor: Jacek Daleszyński

Aura stała się łaskawsza m.in. dla buraków za sprawa padających ostatnio deszczy. Inspektorzy z cukrowni ruszyli w teren, żeby ocenić stan plantacji w rejonie działania swoich cukrowni.

Informacje na temat stanu plantacji podała spółka Pfeifer & Langen:

- Opady deszczu w drugiej połowie lipca i na początku sierpnia pozytywnie wpływają na stan plantacji buraków cukrowych. Próby zbioru buraków z dnia 18 lipca i 1 sierpnia wykazały przyrost plonu. Porównanie wyników tych prób z wynikami z poprzednich lat pozwala szacować plon buraków w okresie kampanii 2023 na poziomie co najmniej średnim - czytamy w raporcie Pfeifer & Langen Polska.


Zobacz także: Opłacalność uprawy buraka cukrowego. Czy w tym roku też zyskamy?

Monitoring szkodników i chorób grzybowych na plantacjach buraka cukrowego

- Służby surowcowe  Pfeifer & Langen Polska dokładnie monitorują występowanie szkodników i chorób grzybowych – przede wszystkim skośnika buraczaka i chwościka buraka. – Nasi plantatorzy dobrze zareagowali na sygnały naszego doradztwa i w odpowiednim czasie wykonali pierwsze zabiegi zwalczania chorób grzybowych. Dzięki temu aktualnie nie mamy dużego porażenia roślin i oczekujemy dalszego przyrostu masy korzeni i zawartości cukru – mówi Mirosław Paluch dyr. ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska. – Pomimo wystąpienia na wielu plantacjach, zwłaszcza w zachodniej części naszego rejonu, skośnika buraczaka, to możliwość zastosowania Coragenu z adiuwantem Entomax pozwoliła naszym plantatorom na skuteczne zwalczenie szkodnika – dodaje nasz rozmówca.
Przypomnijmy, że Minister Rolnictwa, na wniosek Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, zezwolił w tym roku na użycie preparatów Coragen i Inazuma do zwalczania skośnika w uprawie buraków. Inne insektycydy cechują się bardzo niską skutecznością w zwalczaniu tego szkodnika - czytamy dalej w raporcie. 

Pfeifer & Langen Polska planuje rozpoczęcie kampanii 2023/2024 na przełomie sierpnia i września.

jd, fot. Pfeifer & Langen

autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Buraki cukrowe

Prosto z pola: Chwościk nie tylko "zjada" cukier

Pytanie Czytelnika: Czy chwościk burakowy zwiększa też straty w korzeniach?

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Kontraktacja buraków w KGS na kampanię 2023/2024 – ile płacą plantatorom?

Krajowa Grupa Spożywcza podczas posiedzenia negocjacyjnego, wraz z Radą Związków Plantatorów Buraka Cukrowego uzgodnili z Zarządem Spółki zmiany warunków zakupu buraków cukrowych na rok 2023/2024. Ile będą płacić za buraki kontraktowane? Ile płacili w poprzednim sezonie?

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Opłacalność uprawy buraka cukrowego. Czy w tym roku też zyskamy?

Obecnie produkcja buraka cukrowego na tle innych upraw jest bardzo korzystna. Oczywiście efekt ekonomiczny w rolnictwie to wypadkowa kilku czynników – ceny, pogody, plonów, jakości, rodzaju umowy sprzedaży itp. Jak to z burakiem bywało w latach poprzednich?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)