Mszyca w buraku już jest. Czym ją zwalczać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mszyca w buraku już jest. Czym ją zwalczać?

23.05.2023autor: Jacek Daleszyński

Pogoda sprzyja występowaniu szkodników. Na buraku więc pojawiła się już mszyca. Jakie substancje są zarejestrowane? 

Pojawianie się mszyc w fazie 1 pary liści właściwych buraka ewidentnie pokazuje, jak skuteczne w ich ograniczaniu były zaprawy z neonikotynoidami. Przed wprowadzeniem zakazu ich stosowania problem z tym szkodnikiem, ale też innymi, na tym etapie rozwoju buraka był zdecydowanie mniejszy lub nie istniał w ogóle. Teraz jednak musimy ze szkodnikami walczyć nalistnie. Niestety trzeba wykonywać więcej zabiegów, co nie jest dobre dla środowiska. Przykładowo w rzepaku z powodu braku zapraw neonikotynoidowych liczba zabiegów nalistnych przeciwko szkodnikom wzrosła aż o 350%.

Objawy żerowania mszycy na buraku

Na buraku pojawiła się mszyca trzmielinowo-burakowa oraz brzoskwiniowa. Zasiedlają one liście od spodniej strony. Można się dość łatwo zorientować, że mamy do czynienia z tymi szkodnikami, bo liście uszkadzane wyginają się ku dołowi i deformują. Przy próbie ich wyprostowania i stwierdzenia obecności mszyc pękają, bo przez ich żerowanie stają się bardziej kruche.

r e k l a m a

Czym zwalczać mszyce w uprawie buraka?

Dla mszyc w buraku został określony próg szkodliwości wynoszący 15% zasiedlonych roślin lub 15 mszyc na roślinę. Cukrownie zaczęły już wysyłać informacje do plantatorów buraka, by sprawdzili swoje plantacje i w przypadku konieczności wykonali zabieg. Nie najlepiej przedstawia się jednak rejestr środków do nalistnego zwalczania mszyc. Obecnie mamy zarejestrowane tylko 4 substancje do nalistnego zwalczania mszyc:

  • flonikamid,
  • acetamipryd,
  • deltametrynę.

Czytaj także: Buraki cukrowe, a środki ochrony roślin. Nowe prawo, będzie miało katastrofalne skutki dla rolnictwa


Mamy też sygnały z terenu, że pomimo wykonania już zabiegu pyretroidem mszyca nadal występuje. Przyczyną może być np. zabieg wykonany w okresie wyższych temperatur (mieliśmy ostatnio nawet ponad 20°C, w takich warunkach pyretroidy działają dużo słabiej, w optymalnych natomiast działają około 4 dni) lub nastąpiła nalot nowych kolonii mszyc. Jeśli po kilku dniach nie zmieni się sytuacja i próg szkodliwości nadal będzie przekroczony, to trzeba będzie wykonać kolejny zabieg, najlepiej inną substancją.

jd, fot. Daleszyński
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Buraki cukrowe

Jak rozpoznać niedobory magnezu i potasu na liściach buraka cukrowego?

Cukier powstaje w liściach, wszelkie zaburzenia ich rozwoju prowadzą z jednej strony do mniejszej fotosyntezy, a z drugiej do zużywania zapasów cukru z korzenia na potrzeby regeneracji aparatu liściowego. Kolejny, mniej znany aspekt niszczenia liści to słabsza transpiracja, a więc siła ssąca korzenia i mniej intensywne pobieranie składników pokarmowych. Z tych powodów ochrona liści ma dla wszystkich roślin ogromne znaczenie, a dla buraka tym większe, gdyż masa, jaka powstanie do końca sierpnia, bezpośrednio przekłada się na ilość zgromadzonego w korzeniach cukru, a tym samym na wynik ekonomiczny. Jak rozpoznać niedobory magnezu i potasu na liściach buraka cukrowego?

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Ukraiński zakaz eksportu cukru. Czy będą wyższe ceny na rynku i stawki za buraki cukrowe?

Polska jest trzecim co do wielkości producentem cukru w Europie z areałem 255 tys. ha. Ze względu na sytuację na rynku zbóż, burak cukrowy stał się dobrą alternatywą. Z informacji, jakie docierają m.in. od Związku Producentów Cukru wynika, że rząd Ukrainy zdecydował się na wstrzymanie eksportu, zakaz ten ma obowiązywać aż do 15 września. Czy w związku z tym cukier zdrożeje i na jakie kontrakty mogą liczyć plantatorzy buraków cukrowych?

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Nawożenie buraków mikroelementami. Dawki, terminy i objawy niedoborów

Składniki przez liść powinno się roślinom podawać w momencie, kiedy są w stanie ich najwięcej zakumulować. Najlepiej zatem zrobić to we wczesnych fazach rozwojowych. W jakich terminach i w jakich dawkach podawać burakom mikroelementy? Jakie są objawy ich niedoboru?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)