Jak rozpoznać niedobory magnezu i potasu na liściach buraka cukrowego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak rozpoznać niedobory magnezu i potasu na liściach buraka cukrowego?

21.07.2023

Cukier powstaje w liściach, wszelkie zaburzenia ich rozwoju prowadzą z jednej strony do mniejszej fotosyntezy, a z drugiej do zużywania zapasów cukru z korzenia na potrzeby regeneracji aparatu liściowego. Kolejny, mniej znany aspekt niszczenia liści to słabsza transpiracja, a więc siła ssąca korzenia i mniej intensywne pobieranie składników pokarmowych. Z tych powodów ochrona liści ma dla wszystkich roślin ogromne znaczenie, a dla buraka tym większe, gdyż masa, jaka powstanie do końca sierpnia, bezpośrednio przekłada się na ilość zgromadzonego w korzeniach cukru, a tym samym na wynik ekonomiczny. Jak rozpoznać niedobory magnezu i potasu na liściach buraka cukrowego?

Niedobór potasu – objawy, kiedy się pojawiają i jak zapobiegać? 

  • Objawy: początkowo większa wrażliwość roślin na niedobory wody, następnie chloroza brzegów liści, w końcu nekrozy brzegów liści i obszarów między nerwami. Wrażliwość roślin na niedobory wody. Objawy najpierw uwidaczniają się na starszych liściach.
Niedobory potasu na liściu buraka cukrowego Fot. Czubiński

  • Termin objawów: od fazy pierwszych 2–3 par liści.
  • Zapobieganie: nawożenie przedsiewne potasem, dolistne nawozy potasowe w formie siarczanu.


Zobacz także: Skręcone liście buraka - co jest powodem?

Niedobór magnezu – objawy, kiedy się pojawiają i jak zapobiegać? 

  • Objawy: początkowo chloroza obszarów między nerwami (mozaika), a następnie nekrozy tych miejsc. Objawy najpierw uwidaczniają się na starszych liściach.
Niedobory magnezu na liściu buraka cukrowego Fot. Czubiński

  • Termin objawów: od fazy pierwszych 2–3 par liści. Objawy pojawiać mogą się też na polach silnie wapnowanych.
  • Zapobieganie: nawożenie przedsiewne magnezem, dolistne nawozy magnezowe.

Tomasz Czubiński

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Buraki cukrowe

Opłacalność uprawy buraka cukrowego. Czy w tym roku też zyskamy?

Obecnie produkcja buraka cukrowego na tle innych upraw jest bardzo korzystna. Oczywiście efekt ekonomiczny w rolnictwie to wypadkowa kilku czynników – ceny, pogody, plonów, jakości, rodzaju umowy sprzedaży itp. Jak to z burakiem bywało w latach poprzednich?

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Buraki cukrowe i chwościk – odmiana tolerancyjna czy odporna?

Chorobą, z którą zmagają się plantatorzy buraka od momentu, kiedy został wprowadzony do uprawy, jest chwościk. Wywołujący chorobę grzyb Cercospora beticola występuje powszechnie we wszystkich rejonach uprawy tej rośliny. Jego szkodliwość uwarunkowana jest przede wszystkim pogodą. Od ponad stu lat prowadzone są prace nad opracowaniem skutecznych metod walki z chwościkiem. Przez cały ten okres najskuteczniejsza była oczywiście ochrona chemiczna. Jednak w ostatnich latach w UE podjęto decyzję o wycofaniu ze stosowania szeregu substancji czynnych, co znacznie ograniczyło możliwości plantatorów w tym zakresie (restrykcji takich nie ma w krajach nienależących do Unii Europejskiej). Innym, znacznie trudniejszym sposobem walki z chorobą, jest hodowla odpornościowa. Zajmuje ona znacznie więcej czasu i wymaga dużych nakładów.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Kontraktacja buraków cukrowych 2024/2025 – Ile pieniędzy otrzymają rolnicy?

Rada Związków Plantatorów Buraka Cukrowego i Krajowa Grupa Spożywcza S.A. podczas posiedzenia, które odbyło się 19 czerwca 2023, uzgodnili warunki kontraktacji buraków cukrowych na rok 2024/2025. Na jaką kwotę mogą liczyć plantatorzy dostarczający buraki do Krajowej Grupy Spożywczej?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)