Listopadowy zbiór buraków cukrowych. Jakie plony, polaryzacja i ceny kontraktowe? (FILM)
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Listopadowy zbiór buraków cukrowych. Jakie plony, polaryzacja i ceny kontraktowe? (FILM)

28.11.2022autor: Bartłomiej Czekała

Trwa kolejna udana kampania cukrowa w województwie opolskim, zwłaszcza w jego południowej części gdzie plony są rekordowe. W pozostałych częściach województwa nie jest najgorzej, choć wszyscy narzekają na niższą niż zwykle polaryzację, ale dzięki wyższym cenom wzrosła opłacalność uprawy buraków cukrowych.

Dotychczasowa aura nie sprawia problemów z kopaniem buraków. W ostatnim roku wielu plantatorów zrezygnowało z uprawy buraków, więc kampania rozpoczęła się kilka tygodni później niż zwykle. Są jednak sięgające dwóch tygodni opóźnienia z odbiorem surowca. Ci, którzy mają zaplanowane odstawy na grudzień zaczęli okrywać pryzmy. Dotychczasowy mróz i opady śniegu nie zrobiły jednak szkód.


- Bardzo sprzyja, jeżeli chodzi o kopanie i obstawę pogoda sprzyja zarówno kopaniu, jak i samej odstawie. No mamy jeszcze do zbioru na tą chwilę około 400 ha buraków cukrowych. Także powolutku, powolutku, kopiemy, no i odstawiamy, jeżeli chodzi o plony. W tym roku warunki atmosferyczne sprzyjały uprawie buraka cukrowego, przynajmniej pod względem plonu, natomiast polaryzacja jest troszeczkę niższa w stosunku do roku poprzedniego. W tej chwili ta średnia zbliża się powolutku do 17%, jeżeli chodzi o polaryzację. Natomiast plony - jeszcze 400 ha do wykopania, no ale myślimy, że zamkniemy na poziomie 100 t/ha. Jeżeli chodzi o cały areał buraka cukrowego w kombinacie, odstawiamy w sumie do 3 cukrowni: jednej cukrowni polskiej, 2 czeskich. W naszym przypadku jest tak, że odstawiamy od pierwszego dnia rozpoczęcia kampanii aż do ostatniego dnia kampanii. Cukrownia także u nas nie ma, jakby skokowego odstawienia codziennie odstawiamy określoną ilość ton, bo oczywiście na te późne odstawy pryzmy są przykrywane. No i w tym roku podobno gdzieś tam w połowie stycznia zakończymy odstawę buraka. Kampania Cukrowa przebiega w tym roku dość opornie, gdyż w cukrowni były jakieś techniczne problemy i z tego powodu termin odbioru się po prostu przesuwa. W tej chwili jest kilkanaście dni poślizgu. W naszym przypadku akurat i tak odbiór był. Plan zakończenia odstaw był na 20 grudnia, a na dzień dzisiejszy to według wszystkiego będzie początek stycznia - mówi Mariusz Sikora, prezes Kombinatu Rolnego Kietrz w powiecie głubczyckim.

r e k l a m a
W filmie głos zabierają także:

  • Tomasz Cichoń, rolnik z Ostrożnicy w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim,
  • Arnold Goetz, rolnik ze Strzeleczek w powiecie krapkowickim.
Zachęcamy do obejrzenia filmu!

Tekst i zdjęcia : dr Mariusz Drożdż

 

autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik spod Lublina: buraki cukrowe najbardziej opłacalną uprawą w sezonie

Buraki cukrowe w sezonie 2021/22 okazały się najbardziej opłacalną uprawą w naszym gospodarstwie – informuje Przemysław Wójcik z Nowin w woj. lubelskim. - Plantatorzy którzy w ostatnich latach ograniczali tę uprawę, planują zwiększone siewy. 

czytaj więcej

Pfeifer & Langen wyprodukuje więcej cukru

Dziś nastąpiło symboliczne otwarcie nowego silosu przeznaczonego do magazynowania cukru w należącej do Pfeifer & Langen Polska cukrowni w Miejskiej Górce. – Ta inwestycja, warta kilkadziesiąt milionów złotych, pokazuje nasze zaangażowanie w rozwój nie tylko cukrowni, ale również w rozwój regionu – mówi Roman Kubiak, prezes Pfeifer & Langen Polska.

czytaj więcej

Bele siana zablokowały drogę. Rolnik dostał wysoki mandat

21-letni traktorzysta spod Wałbrzycha (woj. dolnośląskie) przewoził bele siana. Niestety ładunek zsunął mu się z przyczepy i siano zablokowało drogę. Młody kierowca słono zapłacił za zgubiony na drodze ładunek. Jaka kara grozi za to?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)