Krajowa Grupa Spożywcza podnosi ceny za buraki cukrowe
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Krajowa Grupa Spożywcza podnosi ceny za buraki cukrowe

20.10.2022autor: Bartłomiej Czekała

2022 rok oznacza się dużą dynamiką na rynku cukru i dynamiką cen za kontraktowane przez krajowe cukrownie z rolnikami buraki cukrowe. Plantatorzy, którzy ponoszą wyższe koszty produkcji domagają się ponoszenia cen w umowach. Cukrownie - mając perspektywę wyższej ceny cukru na rynku i ryzyko utraty plantatorów niezadowolonych z warunków kontraktów - decydują się na podnoszenie stawek za buraki. Działo się to w tym roku już kilkukrotnie. Tym razem ceny za buraki podniosła swoim plantatorom Krajowa Grupa Spożywcza.

Jak poinformował rzecznik prasowy Krajowej Grupy Spożywczej Szymon Snajdor, podczas posiedzenia negocjacyjnego, które odbyło się w dniu 17 października 2022 roku, Rada Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy Krajowej Grupie Spożywczej S.A. uzgodniła z Zarządem Spółki podwyższenie ceny za buraki kontraktowane w roku gospodarczym 2022/2023.

Nowa, wyższa cena buraków kontraktowych



Zgodnie z ustaleniami, plantatorzy dostarczający buraki do KGS w 2022 roku otrzymają zapłatę za buraki kontraktowane o zawartości cukru 16% w kwocie netto nie mniejszej niż 50 euro za 1 tonę. Na tę kwotę składa się:

1) cena podstawowa 37 euro/t,
2) świadczenie gwarantowane w kwocie 13 euro/t (zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego powiązanego z ceną cukru).

Oznacza to wzrost ceny kontraktowej za buraki cukrowe o 4 euro, ponieważ poprzednia stawka wynosiła 46 euro netto.

Co z cenami buraków nadwyżkowych?


Aktualna cena za buraki nadwyżkowe w KGS to 120 zł netto za tonę.  Strony poniedziałkowego spotkania uzgodniły że ostateczny poziom ceny buraków nadwyżkowych zostanie ustalony na kolejnym spotkaniu. W kampanii 2022/2023 obowiązywał będzie mechanizm reklasyfikacji buraków nadwyżkowych, co pozwoli na rozliczenie części dostarczonych nadwyżek w cenie buraków kontraktowanych.

Krajową Grupą Spożywczą S.A. zapewnia, że rolnicy, którzy podpisali z nią umowy kontraktacyjne nadal mogą liczyć na szereg działań wspierających ze strony Cukrowni takich jak:

r e k l a m a
- zaopatrzenie w rolnicze środki produkcji,
- szkolenia agrotechniczne,
- promocyjne programy ochronne,
- wsparcie Funduszu Pomocowego w przypadku zaistnienia niekorzystnych zjawisk meteorologicznych, chorób roślin czy ataku szkodników,
- doradztwo wyspecjalizowanych agrotechników i inspektorów surowcowych.


Krajowa Grupa Spożywcza – start kampanii cukrowniczej

KGS rozpoczynała tegoroczną kampanię cukrowniczą w różnych terminach w zależności od lokalizacji cukrowni w kraju. Poniżej nazwy poszczególnych zakładów i daty rozpoczęcia w nich kampanii.
  • Dobrzelin (ul. W. Jagiełły 92, 99-319 Dobrzelin) – 7 września
  • Kluczewo (ul. Broniewskiego 23, 73-102 Stargard) – 21 września
  • Krasnystaw (Siennica Nadolna nr 59, 22-302 Siennica Nadolna) – 5 października
  • Kruszwica (ul. Niepodległości 38/40, 88-150 Kruszwica) – 8 września
  • Malbork (ul. gen. Władysława Sikorskiego 51, 82-200 Malbork) – 10 września
  • Nakło (ul. Rudki 1, 89-100 Nakło nad Notecią) – 22 września
  • Werbkowice (ul. Przemysłowa 2, 22-550 Werbkowice) – 8 października

oprac. bcz

Źródło: KGS
fot. KGS

autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pfeifer & Langen wyprodukuje więcej cukru

Dziś nastąpiło symboliczne otwarcie nowego silosu przeznaczonego do magazynowania cukru w należącej do Pfeifer & Langen Polska cukrowni w Miejskiej Górce. – Ta inwestycja, warta kilkadziesiąt milionów złotych, pokazuje nasze zaangażowanie w rozwój nie tylko cukrowni, ale również w rozwój regionu – mówi Roman Kubiak, prezes Pfeifer & Langen Polska.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Jak powstaje cukier – cukrownia w Nakle odsłania kulisy [WIDEO]

Nie tylko o tym jak powstaje cukier, ale o działaniach całego holdingu, w skład którego wchodzi nakielska cukrownia możemy dowiedzieć się z filmu promocyjnego przygotowanego przez Krajową Grupę Spożywczą. Naprawdę, warto zobaczyć.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Krajowa Grupa Spożywcza podnosi cenę buraków nadwyżkowych

Krajowa Grupa Spożywcza po rozmowach z plantatorami zdecydowała się podnieść ceny buraków nadwyżkowych. Ile w tej kampanii płaci za buraki zakontraktowane i nadwyżkowe? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)