Krajowa Grupa Spożywcza podnosi cenę buraków nadwyżkowych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Krajowa Grupa Spożywcza podnosi cenę buraków nadwyżkowych

13.11.2022autor: Dorota Kolasińska

Krajowa Grupa Spożywcza po rozmowach z plantatorami zdecydowała się podnieść ceny buraków nadwyżkowych. Ile w tej kampanii płaci za buraki zakontraktowane i nadwyżkowe? 

9 listopada br. odbyło się spotkanie producentów buraków z Zarządem Krajowej Grupy Spożywczej S.A. Ustalono podczas niego podwyższenie ceny zakupu buraków nadwyżkowych w kampanii cukrowniczej w 2022 roku do poziomu 140 zł netto za 1 tonę fizyczną buraków nadwyżkowych. Wcześniej KGS płaciła za tonę 120 zł/t. 

Cena za buraki kontraktowane

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. w tegorocznej kampanii cukrowniczej oferuje najwyższą stawkę za buraki kontraktowane o zawartości cukru 16%, która wynosi 50 euro netto za 1 tonę. Na tę kwotę składa się cena podstawowa, która wynosi 37 euro/t oraz świadczenie dodatkowe w wysokości 13 euro/t – jest to zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego związanego z ceną cukru.

Co dodatkowo oferuje KGS? 

Jak wynika z informacji przedstawionych przez Krajową Grupę Spożywczą, plantatorzy, którzy współpracują ze spółką poza najwyższą stawką za dostarczony surowiec, mogą także liczyć na:

  • zaopatrzenie w rolnicze środki produkcji,
  • szkolenia agrotechniczne,
  • promocyjne programy ochronne,
  • wsparcie Funduszu Pomocowego w przypadku zaistnienia niekorzystnych zjawisk meteorologicznych, chorób roślin czy ataku szkodników,
  • doradztwo wyspecjalizowanych agrotechników i inspektorów surowcowych.
r e k l a m a

Ile płacą inne cukrownie? 

Jak wynika z informacji, które podał Pfeifer & Langen plantatorzy dostarczający buraki cukrowe do cukrowni w Środzie Wlkp., Gostyniu oraz Miejskiej Górce (podobnie jak wcześniej ci do Glinojecka) w trakcie obecnej kampanii otrzymają płatność za każdą tonę dostarczonych buraków (o jakości standardowej) 48 euro (w tym 43 euro oraz 5 euro zaliczki). 

Z kolei Nordzucker Polska podniósł rolnikom ceny buraków we wrześniu średnio o 6 euro za tonę. 

W drugiej połowie sierpnia br. koncern Südzucker Polska poinformował, że Komisja Porozumiewawcza na wniosek plantatorów uzgodniła podwyższenie średniej ceny gwarantowanej dla wszystkich plantatorów współpracujących z firmą za buraki kontraktowe w kampanii 2022/23 do poziomu nie mniej niż 50 euro/t (przy 18% polaryzacji). 

oprac. dkol 
Fot. archiwum

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Krajowa Grupa Spożywcza przejmie Żabkę? Plany rozwojowe KGS

Przedstawiciele rządu potwierdzają wcześniejszą wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą potrzeby zakupu sieci sklepów spożywczych. Jeżeli na rynku pojawi się taka oferta, inwestycji dokona Krajowa Grupa Spożywcza.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Krajowa Grupa Spożywcza podnosi ceny za buraki cukrowe

2022 rok oznacza się dużą dynamiką na rynku cukru i dynamiką cen za kontraktowane przez krajowe cukrownie z rolnikami buraki cukrowe. Plantatorzy, którzy ponoszą wyższe koszty produkcji domagają się ponoszenia cen w umowach. Cukrownie - mając perspektywę wyższej ceny cukru na rynku i ryzyko utraty plantatorów niezadowolonych z warunków kontraktów - decydują się na podnoszenie stawek za buraki. Działo się to w tym roku już kilkukrotnie. Tym razem ceny za buraki podniosła swoim plantatorom Krajowa Grupa Spożywcza.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Kampania cukrownicza: Pfeifer & Langen Polska zapłaci więcej za buraki

Dobra wiadomość dla plantatorów dostarczających buraki do Cukrowni Glinojeck, którzy z Pfeifer &amp; Langen Polska S.A. zawarli umowy kontraktacyjne na rok 2023/2024. W bieżącej kampanii otrzymają płatność za każdą tonę dostarczonych buraków kontraktowanych w łącznej wysokości 48 Euro. Tym samym niemiecki koncern dołączył do pozostałych producentów cukru, którzy również podnieśli ceny skupu w tegorocznej kampanii.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)