Kontraktacja buraków cukrowych 2024/2025 – Ile pieniędzy otrzymają rolnicy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kontraktacja buraków cukrowych 2024/2025 – Ile pieniędzy otrzymają rolnicy?

22.06.2023autor: Patrycja Bernat

Rada Związków Plantatorów Buraka Cukrowego i Krajowa Grupa Spożywcza S.A. podczas posiedzenia, które odbyło się 19 czerwca 2023, uzgodnili warunki kontraktacji buraków cukrowych na rok 2024/2025. Na jaką kwotę mogą liczyć plantatorzy dostarczający buraki do Krajowej Grupy Spożywczej?

Przypomnijmy, że w sezonie 2023 Krajowa Grupa Spożywcza płaciła dostawcom buraków cukrowych 45 euro za 1 tonę buraka kontraktowego. Oznaczało to wzrost stawki o niemal 30% w porównaniu do cen za buraki w 2022 roku, która wynosiła 35 euro za tonę.

Kontraktacja na buraki cukrowe

Według ogłoszonych warunków kontraktacji na rok 2024/2025, plantatorzy dostarczający buraki cukrowe do Krajowej Grupy Spożywczej S.A. w 2024 roku otrzymają za buraki kontraktowe o zawartości cukru 16% w kwocie nie mniejszej niż 46,50 euro netto za 1 tonę.

Eksport cukru z Ukrainy wstrzymany - na jakie kontrakty mogą liczyć plantatorzy buraków?

Z informacji, jakie docierają m.in. od Związku Producentów Cukru wynika, że rząd Ukrainy zdecydował się na wstrzymanie eksportu, zakaz ten ma obowiązywać aż do 15 września. Czy w związku z tym cukier zdrożeje i na jakie kontrakty mogą liczyć plantatorzy buraków cukrowych?



– W naszym przypadku kontraktacja na ten rok zwiększyła się o 14% w stosunku do poprzedniego. Wyprodukowany cukier oprócz konsumpcji krajowej z powodzeniem sprzedajemy też za granicę do krajów, które produkują go znacznie mniej, niż wynika to z ich zapotrzebowania. Są to m.in. Grecja, Włochy, Rumunia czy Hiszpania – mówił Roman Kubiak, prezes Pfeifer & Langen Polska S.A. w rozmowie z nami podczas Krajowych Dni Pola w Sielinku. Zobacz więcej w filmie! 



Bernat Patrycja
Źródło: KZPBC
Fot: archiwum
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Buraki cukrowe

Po interwencji UOKiK Pfeifer & Langen zmieniają politykę co do zakupu nasion przez rolników

Zastrzeżenia wobec spółki Pfeifer &amp; Langen Polska wzbudziły w Prezesie UOKiK postanowienia w umowach z rolnikami. Według nich plantatorzy zaopatrywać się mogli tylko i wyłącznie w nasiona buraków cukrowych od Pfeifer &amp; Langen. Gdyby kupili inne nasiona, spółka miała prawo odmówić odbioru buraków. Według UOKiK takie działania mogły stanowić przejaw nieuczciwej przewagi kontraktowej.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Jak rozpoznać niedobory magnezu i potasu na liściach buraka cukrowego?

Cukier powstaje w liściach, wszelkie zaburzenia ich rozwoju prowadzą z jednej strony do mniejszej fotosyntezy, a z drugiej do zużywania zapasów cukru z korzenia na potrzeby regeneracji aparatu liściowego. Kolejny, mniej znany aspekt niszczenia liści to słabsza transpiracja, a więc siła ssąca korzenia i mniej intensywne pobieranie składników pokarmowych. Z tych powodów ochrona liści ma dla wszystkich roślin ogromne znaczenie, a dla buraka tym większe, gdyż masa, jaka powstanie do końca sierpnia, bezpośrednio przekłada się na ilość zgromadzonego w korzeniach cukru, a tym samym na wynik ekonomiczny. Jak rozpoznać niedobory magnezu i potasu na liściach buraka cukrowego?

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Jak to rozpoznać? Brunatna plamistość liści buraka i alternarioza - objawy i zwalczanie

Cukier powstaje w liściach, a wszelkie zaburzenia ich rozwoju prowadzą z jednej strony do mniejszej fotosyntezy, a z drugiej do zużywania zapasów cukru z korzenia na potrzeby regeneracji aparatu liściowego. Kolejny, mniej znany aspekt niszczenia liści to słabsza transpiracja, a więc siła ssąca korzenia i mniej intensywne pobieranie składników pokarmowych. Z tych powodów ochrona liści ma dla wszystkich gatunków roślin wielkie znaczenie, a dla buraka tym większe, gdyż ich masa, jaka powstanie do końca sierpnia, bezpośrednio przekłada się na ilość zgromadzonego w korzeniach cukru, a tym samym na wynik ekonomiczny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)