Jak objawia się fitotoksyczność herbicydów na burakach cukrowych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak objawia się fitotoksyczność herbicydów na burakach cukrowych?

22.07.2023autor: Tomasz Czubiński

Cukier powstaje w liściach, a wszelkie zaburzenia ich rozwoju prowadzą z jednej strony do mniejszej fotosyntezy, a z drugiej do zużywania zapasów cukru z korzenia na potrzeby regeneracji aparatu liściowego. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z objawami fitotoksyczności herbicydów? Jak możemy temu zapobiec?  

Kolejny, mniej znany aspekt niszczenia liści to słabsza transpiracja, a więc siła ssąca korzenia i mniej intensywne pobieranie składników pokarmowych. Z tych powodów ochrona liści ma dla wszystkich gatunków roślin wielkie znaczenie, a dla buraka tym większe, gdyż ich masa, jaka powstanie do końca sierpnia, bezpośrednio przekłada się na ilość zgromadzonego w korzeniach cukru, a tym samym na wynik ekonomiczny.

Przebarwienia blaski liściowej buraka po zastosowaniu triflusulfuronu metylu. Fot. Czubiński.



Zobacz także: Skręcone liście buraka - co jest powodem?

Fitotoksyczność: objawy, termin objawów i zapobieganie

  • Objawy: różne, w zależności od stosowanego środka. W przypadku triflusulfuronu metylu (na zdjęciu) jest to przemijająca mozaika, a przy zbyt wysokiej dawce w żółtych miejscach powstają nekrozy.
  • Termin objawów: w przypadku triflusulfuronu około tygodnia po zabiegu, przy działaniu środków z poprzedniej uprawy w chwili, gdy korzenie buraka osiągają poziom zalegania substancji.
  • Zapobieganie: dobór herbicydów do wrażliwości odmian, stosowanie herbicydów w idealnych warunkach pogodowych, unikanie siewu buraka po zlikwidowanych planacjach, w których stosowano herbicydy odglebowe. 

Tomasz Czubiński

autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Niechemiczna ochrona jęczmienia ozimego przed szkodnikami

W jęczmieniu ozimym najgroźniejsze są mszyce, które mogą przenosić wirusa żółtej karłowatości. Niestety – chemicznie się ich z plantacji nie pozbędziemy. Oznacza to, że tegoroczne 356 tys. ha jęczmienia ozimego (wg ARiMR) pozostaje bez legalnej ochrony przed szkodnikami.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Jak nie przegapić chwościka?

Pytanie Czytelnika: Kiedy wykonać pierwszy zabieg przeciwko chwościkowi?

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Są środki do zwalczania skośnika buraczaka

Na plantacjach buraka cukrowego pojawił się dotychczas mniej znany szkodnik – skośnik buraczak. Do niedawna nie było żadnego zarejestrowanego insektycydu przeciwko temu agrofagowi. Obecnie są dwa, z czasową zgodą MRiRW.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)