Jak nie przegapić chwościka?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak nie przegapić chwościka?

06.07.2023

Pytanie Czytelnika: Kiedy wykonać pierwszy zabieg przeciwko chwościkowi?

Poprzednie sezony pokazują, że walkę z chwościkiem buraka należy zacząć, zanim jeszcze zaobserwujemy jego objawy na roślinach. Choroba pojawia się ostatnio coraz prędzej i mimo że objawów może być bardzo mało, pozostawienie roślin bez ochrony powoduje szybki jej rozwój. Oznacza to, że w momencie otrzymania informacji z cukrowni, że trzeba sprawdzić plantację pod kątem chwościka i ewentualnie wykonać zabieg, może być już za późno, by zatrzymać szalejącą infekcję.

Chwościk buraka. Fot. Daleszyński

Termin pierwszego zabiegu na chwościka

Warto zatem dokładnie określić termin pierwszego zabiegu, bo działanie zapobiegawcze pozwala na dużo lepszą kontrolę choroby na plantacji. Bardzo dobrym wskaźnikiem jest tu burak ćwikłowy. Chwościk pojawia się na nim 1–2 tygodnie wcześniej niż na cukrowym. Jeśli zaobserwujemy objawy, to po kilku dniach można wjeżdżać z fungicydem w buraki (niektórzy twierdzą, że ta metoda się już nie sprawdza). Często jest tak, że w nasionach buraka cukrowego znajdzie się kilka buraka ćwikłowego, więc możliwe, że mamy kilka jego roślin na plantacji. Nie trzeba będzie zatem podpatrywać plantacji ćwikły, bo są one raczej rzadkie w naszym kraju, szczególnie poza regionami warzywniczymi. Można też oprzeć się na progu szkodliwości. Ten wynosi 5% porażonych roślin w terminie do 5 sierpnia. Praktycy jednak zalecają zabieg przy 1-proc. porażeniu, a niektórzy nawet po zaobserwowaniu pojedynczych plamek choroby.

W pierwszym zabiegu warto zastosować od razu mieszaninę substancji działających systemicznie, np. triazolu i strobiluryny.

Fot. Daleszyńki
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Buraki cukrowe

Jak objawia się fitotoksyczność herbicydów na burakach cukrowych?

Cukier powstaje w liściach, a wszelkie zaburzenia ich rozwoju prowadzą z jednej strony do mniejszej fotosyntezy, a z drugiej do zużywania zapasów cukru z korzenia na potrzeby regeneracji aparatu liściowego. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z objawami fitotoksyczności herbicydów? Jak możemy temu zapobiec?  

czytaj więcej
Strączkowe

Bezpieczne kwitnienie grochu - szkodniki w fazie kwitnienia

Pytanie Czytelnika: Z jakimi szkodnikami można się liczyć w fazie kwitnienia grochu?

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rzepak ma szansę na rozwój. Jakie są perspektywy na nadchodzący sezon?

O szansach na rozwój przetwórstwa oraz o perspektywach na nadchodzący sezon rozmawialiśmy w bloku rzepakowym na V Ogólnopolskiej Giełdzie Rzepaczano-Zbożowej. Wzrost zasiewów rzepaku, wykorzystanie na biopaliwa, zapasy i kontraktacja. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)