Są środki do zwalczania skośnika buraczaka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Są środki do zwalczania skośnika buraczaka

28.06.2023autor: Janusz Biernacki

Na plantacjach buraka cukrowego pojawił się dotychczas mniej znany szkodnik – skośnik buraczak. Do niedawna nie było żadnego zarejestrowanego insektycydu przeciwko temu agrofagowi. Obecnie są dwa, z czasową zgodą MRiRW.

Na wniosek KZPBC ministerstwo rolnictwa rozszerzyło czasową rejestrację środka Coragen 200 S.C., którego s.cz. jest chlorantraniliprol, o stosowanie przeciwko skośnikowi na plantacji buraka cukrowego. W tym sezonie insektycyd można stosować od 15 czerwca do 15 września, tj. od fazy początku zakrywania międzyrzędzi do dojrzałości technologicznej korzenia (BBCH 31–49). Zaleca się jego łączne użycie z adiuwantem EntoMaxx pHPremium.
26.06.2023 r., także na wniosek KZPBC, ministerstwo dopuściło do czasowego (od 27.06 do 15.09) użycia kolejny, insektycyd – Inazuma 130 WG, zawierający jako s.cz. acetamipryd i lambda-cyhalotrynę. Środek należy stosować od początku zakrywania międzyrzędzi do fazy, gdy korzeń buraka osiąga wielkość zbiorczą (BBCH 31–49).
Karencja obu insektycydów wynosi 28 dni.
Groźny szkodnik
Skośnik buraczak to niewielki, szaro-marmurkowy motyl. Składa jaja w dolnej części roślin, a wylęgłe larwy żerują w ogonkach liściowych, hamując rozwój młodych, a w późniejszych fazach rozwoju uprawy uszkadzają główkę buraków. Przez uszkodzone tkanki do buraków wnikają patogeny, które obniżają jakość korzeni ich zdolność do przechowywania.
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Buraki cukrowe

Jak objawia się fitotoksyczność herbicydów na burakach cukrowych?

Cukier powstaje w liściach, a wszelkie zaburzenia ich rozwoju prowadzą z jednej strony do mniejszej fotosyntezy, a z drugiej do zużywania zapasów cukru z korzenia na potrzeby regeneracji aparatu liściowego. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z objawami fitotoksyczności herbicydów? Jak możemy temu zapobiec?  

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Chwościk: Czy odmiany odporne wystarczą?

Chwościk buraka to najgroźniejsza choroba tej uprawy. Jednak nawet pełna ochrona fungicydowa nie gwarantuje, że sobie z nią poradzimy. Pomóc mogą jednak np. odmiany o większej odporności.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ważą się losy glifosatu. Czy po raz kolejny zezwolenie zostanie odnowione?

W lipcu 2023 roku Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności UE ma opublikować wyniki naukowej oceny herbicydu – glifosatu. W związku z tym czekamy na finał, gdzie zostanie zdecydowane, czy zezwolenie zostanie odnowione.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)