Ceny rzepaku na giełdach w ostatnim sezonie dramatycznie spadły, dodatkowo pierwszy raz do naszego kraju zawitały tak duże ilości rzepaku z Ukrainy, co w konsekwencji sporej produkcji odprowadziło do bardzo dużych zapasów surowca.
Przerób i zasiewy rzepaku rosną
Głównie dzięki biopaliwom zasiewy rzepaku stale wzrastają. Jeszcze w latach 2020 i 2021 cieszyliśmy się ze zbiorów przekraczających 3 mln t, a w ubiegłym roku szacunki zbiorów wskazują na ponad 3,5 mln t.
Zobacz koniecznie nasz wywiad: Olej z polskiego rzepaku kontra olej z importu. Co mówi wiceprezes Zakładów Tłuszczowych „Bielmar”?
– W roku 2022 rzepakiem obsiano aż 1 mln 55 tys. 739 ha – prezentował Juliusz Młodecki, prezes KZPRiRB.
Wskazał także na istotny układ bieżących notowań rzepaku na Matifie, pokazując, że każdy kolejny termin wyceniany jest drożej. Zawsze warto jest podzielić sprzedaż na kilka partii, do czego jak zwykle zachęcał przedstawiciel zrzeszenia rolników.
Tym bardziej jest to istotne, że produkcja oleju rzepakowego w Polsce z roku na rok rośnie. – Począwszy od 2016 r. mamy stały wzrost produkcji oleju surowego i oleju rafinowanego. W 2022 r. produkcja oleju surowego wzrosła o 31 tys. ton, a oleju rafinowanego o 22 tys. ton – prezentował Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO.